Prywatne akademiki, idea colivingu. Design, wspólnota i kreatywna atmosfera [artykuł sponsorowany]

Współcześni studenci nie przypominają studentów sprzed dwudziestu lat. Żyją aktywniej. Nie tylko się uczą, ale też ciężko pracują. I chociaż mają coraz mniej czasu wolnego, to ich wymagania rosną. Dla studentów ceniących kreatywną atmosferę, nowoczesne rozrywki i intensywny kontakt ze znajomymi, prywatny akademik jest najlepszym wyborem.

Przez całe lata królował w naszej świadomości jeden stereotyp domu studenckiego: w miarę taniego, ale skromnie wyposażonego i niezbyt estetycznego miejsca, w którym stłoczeni w małych pokojach studenci albo się uczą, albo imprezują. Jest ciasno i niewygodnie, na korytarzu funkcjonuje jedna łazienka na całe piętro, a do luksusów zalicza się średnio zaopatrzony sklepik.

Jedno do dzisiaj z pewnością się nie zmieniło: zapotrzebowanie na miejsca w akademikach i powszechny ich deficyt. W kraju jest ponad 450 akademików należących do uczelni publicznych, ale na miejsce w tych placówkach może liczyć tylko 15 proc. polskich studentów.

Reszta już się zmieniła, w tym oczekiwania studentów wobec przestrzeni życiowej. Przybywa studentów, którzy oczekują już wyższych standardów. Akademik prywatny jest dla nich opcją idealną. Gwarantuje wyższą jakość życia, pozwalając na utrzymanie więzi towarzyskich.

Nowe standardy nauki i życia wśród bliskich

Wchodząc do prywatnego akademika, czujemy, że znaleźliśmy się w świetnie zaprojektowanym miejscu, które służy towarzyskiej integracji i sprzyja samorozwojowi. Atmosferą przypomina ono nieco przestrzenie coworkingowe odwiedzane przez twórców startupów. Nieprzypadkowo. Mieszkanie w prywatnym akademiku może sprzyjać zarówno relaksowi jak i pierwszym kontaktom zawodowym.

Takie właśnie spojrzenie realizuje sieć akademików pod nazwą Base Camp. "BaseCamp jest wspólnotą. Kreuje nowe relacje i wzmacnia stare przyjaźnie. Ale ta wspólnotowość ma jeszcze inny wymiar. BaseCamp to miejsce w którym kultywuje się międzyludzką kreatywność. Ona z kolei jest pierwszym krokiem do przyszłych sukcesów zawodowych" - mówi o idei prywatnych akademików przedstawiciel polskiej spółki Krzysztof Czarnecki - prezes zarządu, BaseCamp Student.

Zamiast ciasnych klitek i wspólnych łazienek studenci otrzymują do dyspozycji wysokiej klasy, dobrze zaprojektowane mini apartamenty. Każdy z nich jest wyposażony we własną łazienkę i aneks kuchenny. W przestrzeni wspólnej, do dyspozycji są siłownie, kawiarnie, sklepy spożywcze i kluby. Życie ułatwiają pralnie i urządzenia do prasowania. Wartością dodatkową jest dobry design. Warto to podkreślić; nowoczesny wystrój doskonale zaspakaja potrzeby relaksu i skupienia. Tu po prostu dobrze się odpoczywa, uczy, pracuje, poznaje innych ludzi.

Prywatne akademiki to trend obecny w całej Europie. Klimatyczne akademiki BaseCamp cieszą już studentów Poczdamu, Kopenhagi i Lipska. We wszystkich przypadkach inwestycje stanowią część procesu rewitalizacji miejskiej przestrzeni. Drugiego życia nabierają stare fabryki, magazyny i drukarnie, inwestycje wydobywają przyćmione piękno dawnych budynków. Tak jest również w Polsce. W Łodzi architekci z pracowni Grupa 5 Architekci stanęli przed zadaniem dostosowania dawnej drukarni do wymagań domu studenckiego tak, by jednocześnie wydobyć wszystkie walory starego budynku. Do listy akademików Base Camp dołączą wkrótce akademiki w Katowicach, Gdańsku i Wrocławiu, gdzie inwestycja realizowana jest w siedzibie dawnej piekarni „Mamut” przy ulicy Sienkiewicza. Przedstawiciel inwestora mówi: “Odrestaurowane istniejące i nowo projektowane części domu studenckiego będą stanowiły jedną spójną całość”.

Zgodnie z trendem coworkingu i colivingu

Prywatne akademiki wpisują się w szerszy trend społeczny i ekonomiczny. Ekonomia współdzielenia, której przejawem jest funkcjonowanie takich marek jak Uber lub airbnb zakłada postawę w której korzystanie z danej usługi zastępuje potrzebę własności. Z takiego podejścia rodzą się pomysły na tworzenie wspólnych przestrzeni biurowych (coworking) i mieszkalnych (coliving). Wspólną ich cechą jest możliwość przebywania we wspólnej przestrzeni, korzystanie z wspólnych dóbr i usług dodatkowych - mogą to być sprzęty biurowe w przestrzeniach coworkingowych, i pralki, ekspresy do kawy, lodówki, a także usługi takie jak sprzątanie w przestrzeniach colivingowych. Prywatny akademik staje się więc formą, która odwołuje się do colivingu, która staje się atrakcyjnym sposobem na życie nie tylko dla studenta. W prywatnym akademiku poczuje się dobrze każdy młody profesjonalista, który nie zdecydował się jeszcze na zakup mieszkania lub szuka tymczasowej siedziby do życia i pracy np. w trakcie dłuższych pobytów służbowych w innych miastach. Doceni taką przestrzeń każdy przedstawiciel pokolenia millenialsów, który ceni kreatywność, wspólnotowość, elastyczność i zmiany.

DOSTĘP PREMIUM