Jak urządzić jadalnię? Pomysł na wnętrza ze stołem

Jadalnia to serce domu, jedno z najważniejszych pomieszczeń, w którym nie tylko spożywamy codzienne posiłki, ale też celebrujemy z bliskimi najważniejsze święta. Niezależnie od tego, czy jadalnia to osobne pomieszczenie, czy też część salonu lub kuchni, warto zaaranżować ją tak, aby zachwycała stylem i jednocześnie była funkcjonalna.

Aranżacja jadalni: o czym pamiętać?

Aranżowanie jadalni w dużej mierze zależy od tego, na jakim etapie budowy lub remontu jesteś. Już podczas projektowania mieszkania można ustalić, czy jadalnia będzie otwarta, czy też zamknięta i ile przestrzeni chcesz na nią przeznaczyć.

Warto brać tu pod uwagę przede wszystkim własne realne potrzeby, bo jeśli domowników jest tylko dwoje, a gości przyjmują sporadycznie, to być może zamiast dużego stołu lepszy będzie niewielki, ale z możliwością rozłożenia. Z kolei dla dużej rodziny z dziećmi albo po prostu osób bardzo towarzyskich to właśnie duży stół może się okazać jednym z ważniejszych elementów aranżacji mieszkania.

W jakim stylu urządzić jadalnię?

Nawet niewielka zmiana kolorów czy dodatków może sprawić, że twoja jadalnia całkowicie zmieni swój charakter. I chociaż do pewnego stopnia będzie można zmienić jej wygląd w dowolnym momencie, to podstawowy styl, w jakim chcesz ją urządzić, powinno się określić jak najwcześniej. Trudno się bowiem spodziewać, że będziesz mieć siłę i ochotę po paru miesiącach wymieniać meble na zupełnie inne albo brać się za przemalowywanie ścian. Jakie są najpopularniejsze style aranżacyjne stosowane w jadalniach? Czym się charakteryzują i jak je osiągnąć?

Materiały promocyjne PartneraMateriały promocyjne Partnera 

  • Jadalnia w stylu modernistycznym – niesłusznie mylony z nowoczesnym, styl modernistyczny w rzeczywistości nawiązuje do designu zapoczątkowanego w Stanach Zjednoczonych w latach XX. Charakteryzuje się prostotą i funkcjonalnością (próżno szukać tu zdobień i ornamentów – wszelkie elementy tego typu są subtelne, proste i geometryczne).

Wśród kolorów dominują spokojne, neutralne barwy, wśród których mocniejsze odcienie wybijają się jedynie w postaci pojedynczych akcentów. Ważna jest również przestrzeń, której nie powinno się przeładować nadmiarem przedmiotów.

Do modernistycznej jadalni wybierz stół o prostej formie (idealnie będzie pasował taki na wysoki połysk) oraz wygodne krzesła do salonu IKEA. Jeśli chcesz dodać wnętrzu charakteru lub ekstrawagancji, zrób to przy pomocy geometrycznych obrazów lub lampy o nietypowym kształcie.

  • Jadalnia w stylu wiejskim – inaczej zwany rustykalnym, styl wiejski stawia na przytulność. Podobnie, jak w stylu skandynawskim, prym wiedzie drewno, ale niekoniecznie białe, lecz raczej naturalne. Wiejskiego klimatu dodają również ozdoby z kamienia czy żelaza.

Materiały promocyjne PartneraMateriały promocyjne Partnera 

Oprócz tego nie ma tu miejsca na minimalizm – rustykalna jadalnia wita nas swojskimi ozdobami, tekstyliami, zdobieniami na talerzach i kubkach (sprawdzi się np. tradycyjna ceramika). Królują motywy kwiatowe. Stół powinien być duży, drewniany i solidny, warto przykryć go koronkowym lub haftowanym obrusem. Jeśli masz taką możliwość, umieść go w rogu razem z narożną ławą do siedzenia.

  • Jadalnia w stylu skandynawskim – styl ten od lat jest uwielbiany i chętnie stosowany. Dlaczego? Jest przytulny, relaksujący, uniwersalny, estetyczny, kojarzący się z naturą i z zimowym wieczorem spędzonym przy kominku pod kocem.

Urządzając jadalnię w tym stylu możesz postawić na monochromatyzm bądź użyć kilku barw, pod warunkiem, że będzie to paleta kolorów natury: szarości, beże, brązy i biele, przełamane ewentualnie butelkową zielenią lub odrobiną czerni. Charakterystyczne dla skandynawskiego wystroju jest jednak światło, dlatego w jadalni najlepiej sprawdzi się stół z jasnego lub bielonego drewna oraz krzesła o prostej formie, a do tego w ramach dekoracji różne naturalne tekstylia, jak len czy bawełna (jako obrus, zasłonki czy dywan).

  • Jadalnia w stylu nowoczesnym – jeśli lubisz nowoczesne wnętrza, pamiętaj, że niejednokrotnie czerpią one obficie z innych stylów (szczególnie skandynawskiego, industrialnego, ale i modernistycznego czy minimalistycznego). Od ciebie zależy, który wariant nowoczesnej aranżacji wnętrz najbardziej ci odpowiada.

Kwintesencją tego stylu będą lakierowane meble (najlepiej białe lub czarne), krzesła o nietypowej lub wręcz futurystycznej formie i sporo przestrzeni (dlatego idealnym rozwiązaniem jest tu kuchnia otwarta na salon). Charakteru dodasz za pomocą dodatków i dekoracji, takich jak lampa (loftowa, a może minimalistyczna).

  • Jadalnia w stylu glamour – styl ten jest bardzo charakterystyczny – królują czerń i beże, opcjonalnie przełamane bielą, szarościami, brązem i srebrem. Przedmioty powinny być bogato zdobione, a w cenie jest wszystko to, co się błyszczy (kryształki, szkło, posrebrzane elementy czy wreszcie lśniące tkaniny).

Urządzając jadalnię w stylu glamour, masz szerokie pole do popisu – możesz zdecydować się na stół ze szklanym blatem lub krzesła o designerskiej formie. Nie wahaj się również sięgać po finezyjne dodatki – pewna doza przesady jest tu dozwolona, a czasem wręcz wskazana. Styl glamour sprawia, że w jadalni będziesz się czuć jak w pięknym pałacu, ale od ciebie zależy, gdzie postawisz granicę między gustownym blaskiem a kiczem.

Materiały promocyjne PartneraMateriały promocyjne Partnera 

Jadalnia – różne pomysły aranżacyjne

Jak urządzić jadalnię w zależności od uwarunkowań metrażowych i aranżacyjnych? Zainspiruj się naszymi pomysłami.

Mała jadalnia

Mała jadalnia – lub kącik jadalniany – może znajdować się w różnych miejscach mieszkania, np. w kuchni lub salonie. Jeśli dysponujesz mocno ograniczoną przestrzenią, postaw na sprytne rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić jej jak najwięcej.

W przypadku jadalni szczególnie dobrze sprawdzi się rozkładany stół mocowany do ściany, który możesz rozkładać tylko do posiłków, tak aby nie zabierał przestrzeni, gdy nie jest akurat używany. To świetne rozwiązanie również do małych lub wąskich kuchni, a także na niewielki balkon z kącikiem do posiłków.

Materiały promocyjne PartneraMateriały promocyjne Partnera 

Wolnostojący rozkładany stół to z kolei rozwiązanie dla średnich mieszkań. Na co dzień duży stół mógłby przytłaczać pomieszczenie, ale będzie jak znalazł w razie konieczności podjęcia gości.

Warto też pamiętać, aby w małej jadalni postawić raczej na stół kwadratowy lub prostokątny. Co prawda okrągłe stoły pięknie się prezentują i mieszczą dużo osób, ale wymagają też znacznie więcej przestrzeni. Wybierz idealny dla siebie model np. z oferty stołów do salonu IKEA.

Jadalnia w kuchni

Jeśli tylko przestrzeń na to pozwala, kąt jadalniany powinien być możliwie oddalony od strefy roboczej w kuchni. Nie powinien też znaleźć się tuż przy wejściu ani w obszarze trójkąta roboczego (czyli na linii między kuchenką, zlewem i lodówką – trzema najważniejszymi punktami w kuchni). Stół warto ustawić w miejscu spokojnym, tak aby osoby przy nim siedzące mogły się czuć spokojne i nie musiały się stresować tym, że ktoś ciągle chodzi im za plecami.

Jadalnię można również oddzielić od części kuchennej przy pomocy niewielkiej ścianki działowej, barku czy wyspy. Rozdzielenie tych dwóch odmiennych stref da większe wrażenie ładu i harmonii oraz zapewni spokój osobom spożywającym posiłek przy stole (oraz swobodę ruchów podczas pracy w kuchni).

Jadalnia w salonie

Materiały promocyjne PartneraMateriały promocyjne Partnera 

Jeśli miejsce na jadalnię wolisz wyznaczyć w salonie, pamiętaj, aby stół z krzesłami stanął jak najbliżej kuchni – skróci to drogę między kuchnią a jadalnią np. podczas podawania posiłków. Dobrze, gdy stół może stanąć w pobliżu okna, bo widok na zieleń i dobre doświetlenie stołu naturalnym światłem pozytywnie wpłyną na apetyt domowników.

Oświetlenie w jadalni

Ważną kwestią jest również oświetlenie. Lampa sufitowa powinna znajdować się nad stołem, tak aby dobrze doświetlić wszystkie znajdujące się na nim potraw. Warto, aby miała możliwość łatwego regulowania jej wysokości (podnoszenia jej i opuszczania), nie może być bowiem zawieszona zbyt nisko. Od spodu klosz powinien być zakryty, aby goła żarówka nie raziła w oczy osób siedzących przy stole. Sprawdzą się więc lampy z białymi kloszami wykonanymi np. z papieru, matowego szkła czy tkaniny, które będą rozpraszać światło bez jego tłumienia.

DOSTĘP PREMIUM