Niewydolność żylna miednicy u kobiet - problem nieznany i niedoceniany. [materiał partnera]

Pajączki naczyniowe na nogach, bolesne i wydłużone miesiączki, pieczenie okolic intymnych czy żylaki rozciągające się od kolan do kostek, to pozornie niezwiązane ze sobą zjawiska i objawy chorobowe. Ciąża to kolejny etap w życiu kobiety zmieniający wiele w funkcjonowaniu układu żylnego. Dlaczego u pewnych Pań stan żył po porodzie pogarsza się bardziej, u innych mniej? Czy istotny wpływ ma na to liczba przebytych ciąż? Czy skłonność do poronień może mieć związek z nieprawidłowościami w układzie żylnym?

To pytania, na które codziennie starają się znaleźć odpowiedź lekarze Kliniki Flebologii – specjaliści od diagnostyki i leczenia chorób układu żylnego - Justyna Wilczko, Cezary Szary i Tomasz Grzela.  

Kim jest flebolog? Czy to aby na pewno właściwy lekarz? 

Flebologia to pozornie wąska gałąź współczesnej medycyny zajmującą się diagnostyką, profilaktyką i leczeniem chorób żył. Wyodrębniała się ona dość naturalnie wraz z rozwojem metod obrazowania i udoskonalania technik leczenia – głównie niewydolności żylnej. Leczenie chorób żył stało się w ostatnich latach coraz bardziej powszechne, coraz bardziej małoinwazyjne i dostępne dla ogółu populacji. Postęp technologiczny sprawił, iż większość procedur zaczęto wykonywać w trybie ambulatoryjnym, często jedno- czy dwugodzinnym. W ten sposób flebologia wyparła niejako klasyczną chirurgię „szpitalną” i stała się nową dziedziną, z innym, nowocześniejszym spojrzeniem na choroby żył.  

W Klinice Flebologii lekarze flebolodzy to nie tylko chirurdzy naczyniowi, to również interniści, diagności, radiolodzy interwencyjni czy chirurdzy ogólni. Multidyscyplinarny zespół flebologiczny kliniki zawsze patrzy na problem Pacjenta całościowo, w sposób maksymalnie kompleksowy. 

Niewydolność żylna miednicy – czym właściwie jest?  

Niewydolność żylna miednicy to rodzaj niekorzystnego zjawiska „hydraulicznego”, w którym dochodzi do odwrócenia przepływu krwi w układzie żylnym miednicy małej i wtórnego jej zalegania w splotach żylnych w okolicy narządu rodnego. Cały proces zachodzi tak naprawdę w obrębie żył jamy brzusznej i miednicy małej. Żyły miednicy od nóg anatomicznie oddziela jej dno, które pełni rolę sufitu.  

W sytuacjach zaburzonego odpływu krwi żylnej (tak dzieje się np. w zespole „dziadka do orzechów – najczęstszym żylnym zespole uciskowym) czy przeładowania i wtórnego poszerzenia łożyska żylnego (dochodzi do niego w ciąży!) występuje przekrwienie żylne dna miednicy z przeniesieniem i cofaniem się krwi do żył kończyn dolnych. Wygląda to podobnie jak w przypadku przeciekającego sufitu wskutek zalania przez sąsiada.  

Niewydolność żylna miednicy jest nierozłącznie związana z niewydolnością żylną kończyn dolnych i podobnie jak ona doprowadza do występowania najczęstszego objawu, czyli żylaków. Żylaki, czyli poszerzone i kręte naczynia żylne, znajdujące się najczęściej pod skórą, to książkowy objaw niewydolności żylnej. Mogą występować one w kroczu czy w obrębie sromu (typowa lokalizacja w przebiegu niewydolności żylnej miednicy) lub na nogach (typowo w przebiegu niewydolności żylnej kończyn dolnych). Trzeba pamiętać, iż układ żylny to jeden system, w dodatku zamknięty i nie da się rozdzielić żył na nogach od reszty ciała.  

Wzrost ciśnienia w układzie żylnym, objawiający się pod postacią pajączków naczyniowych, czy żylaków na nogach, zawsze ma jakieś uzasadnienia czy przyczynę. Tego właśnie na co dzień szukamy, wykonując badania USG Doppler żył i rozszerzając diagnostykę o bardziej skomplikowane badania, takie jak wenografia MR – uzupełnia dr Justyna Wilczko.   

U kogo należy podejrzewać niewydolność żylną miednicy? 

Z naszej praktyki codziennej wynika, iż na niewydolność żylną miednicy cierpią zarówno kobiety bardzo młode (14-18 letnie), jak również Panie po 2, 3 czy 4 ciążach. Warto dodać, iż nigdy nie można bagatelizować pacjentek z bolesnymi i wydłużonymi miesiączkami oraz pajączkami na nogach od 15 czy 16 roku życia. U takich Pań zawsze należy rozszerzyć ocenę układu żylnego o miednicę małą i jamę brzuszną – komentuje flebologa, dr Cezary Szary.  

Do Kliniki Flebologii trafiają najczęściej pacjentki z chorymi żyłami na nogach, często chcące jedynie poprawić swój wygląd. Wiele z nich nie kojarzy objawów pieczenia okolic intymnych, czy poszerzeń w rzucie warg sromowych w ciąży z niedomogą krążenia żylnego.  

Najczęściej na niewydolność żylną miednicy cierpią kobiety po 2 lub 3 porodach. Im większa liczba ciąż zakończonych sukcesem, tym wyższe ryzyko tej choroby. Panie w trakcie ciąży są w stanie same dostrzec szpecące poszerzenia żylne w okolicach intymnych, także te zlokalizowane pod skórą na nogach. Uspokajane są często przez samych lekarzy, że to wszystko minie. Tak się jednak nie zawsze dzieje!  

Po porodach Panie powinny zwrócić uwagę na takie objawy, jak: ciężkość nóg, bóle pleców w czasie miesiączek, wydłużony czas trwania menstruacji i często bolesne owulacje. Pacjentki z zaawansowanym przekrwieniem przymacicz, żylakami w ścianie pochwy, poszerzonymi żyłami przy pęcherzu cierpią nierzadko na nadmiernie częste oddawanie moczu, parcie na pęcherz, pieczenie w pochwie w czasie współżycia czy tzw. vulvodynię (objaw dyskomfortu i bólu w obrębie sromu i/lub przedsionka pochwy).  

Na nogach z czasem dostrzegalne są żylaki w nietypowych lokalizacjach, wychodzące spod pośladków, z okolic krocza czy bezpośrednio z warg sromowych. 

Klinika FlebologiiKlinika Flebologii materiały partnera

W jaki sposób zdiagnozować niewydolność żylną miednicy? 

W Klinice Flebologii pacjentki z powstałymi po ciążach żylakami na nogach, a także te, u których dotychczasowe leczenie nie powiodło się (mające tzw. żylaki nawrotowe) poddawane są pełnej ocenie w USG Doppler.  

W naszej praktyce wykonywane jest kompleksowo badanie USG Doppler żył kończyn dolnych, miednicy małej i jamy brzusznej. Dopiero po tak przeprowadzonej ocenie wstępnej podejmowana jest decyzja co do konieczności przeprowadzenia diagnostyki rozszerzonej i rozpoczęcia leczenia przyczynowego. Najczęściej wykonywane są u nas badania takie, jak: wenografia rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej, pozwalające dokładnie zaplanować zakres zabiegu u danego Pacjenta – tłumaczy dr Tomasz Grzela. 

U Pacjentek z najtrudniejszymi układami naczyniowymi poszerzana jest diagnostyka obrazowa o flebografię cyfrową bądź ultrasonografię wewnątrznaczyniową. Techniki, które rutynowo wykorzystywane są również na poziomie postępowania zabiegowego z Pacjentem.  

Na czym polega skuteczne leczenie niewydolności żylnej miednicy? 

Leczenie niewydolność żylnej, by było skuteczne, musi być przyczynowe. Dlatego tak ważne jest właściwe podejście diagnostyczne do problemu, którego leczenia się podejmujemy. Po dokładanym zbadaniu Pacjenta dokonywana jest właściwa ocena pod kątem doboru celowanej metody leczenia.  

W Klinice Flebologii w Warszawie skuteczne leczenie choroby żylnej to leczenie niewydolności żylnej miednicy, a wraz z nią niewydolności żylnej kończyn dolnych. Tych dwóch zjawisk oddzielić się nie da, drugie wynika z pierwszego. Większość wykonywanych obecnie procedur polega na podejściu maksymalnie małoinwazyjnym. Wszystko po to, by Pacjentki mogły zostać uruchomione tuż po zabiegu. 

W czasie pierwszego etapu staramy się zamykać naczynia żylne, w których występuje zjawisko cofania się krwi w jamie brzusznej i miednicy małej. Jeśli krew przez naczynie źle odpływa, to staramy się takie naczynie poszerzyć bądź udrożnić. Kolejne etapy to leczenie poszerzonych żył znajdujących się w obrębie okolic intymnych, a na końcu przechodzimy do etapu najważniejszego z punktu widzenia estetyki, czyli do nóg.  

Eksperci z Kliniki Flebologii w Warszawie opracowali autorski schemat diagnostyki i leczenia niewydolności żylnej. Kluczem leczenia żył u kobiet jest eliminowanie niewydolności żylnej miednicy, po to by móc skutecznie i trwale wyleczyć niewydolność żylną na nogach! 

Warte podkreślenia jest to, iż współczesne zabiegi leczenia niewydolności żylnej miednicy, w tym typowego jej objawu, tj. żylaków okolic intymnych, nie wymagają dużej inwazji. Przeprowadzane są bez znieczulenia, w trybie 2-5 godzinnego pobytu. Pacjentki po zabiegach mogą bardzo szybko wrócić do pełnej aktywności seksualnej i fizycznej, zwykle już po 4-7 dniach od zabiegu. 

Klinika Flebologii w Warszawie to placówka wysokospecjalistyczna kompleksowo zajmująca się diagnostyką i leczeniem wszystkich chorób układu żylnego, skupiająca w swych szeregach wysokiej klasy specjalistów, zajmujących się: flebologią, chirurgią naczyniową, radiologią interwencyjną oraz pełnoprofilowym obrazowaniem naczyń. 

Więcej informacji o profilu przychodni na stronie: www.klinikaflebologii.pl 

DOSTĘP PREMIUM