Potrzebujemy więcej klasycznych książek dla dzieci. Rusza konkurs Fundacji Artystyczna Podróż Hestii

Fundacja Artystyczna Podróż Hestii razem z Fundacją Wisławy Szymborskiej chcą zwiększyć popularność literatury klasycznej dla dzieci. Organizują konkurs na powieść lub opowiadanie dla młodych czytelników.

Konkurs Literacka Podróż Hestii ma promować klasyczne formy w literaturze dla dzieci: powieści i opowiadania, które będą miały szansę pozostać na długo w kanonie literatury dziecięcej. Dziś większą popularnością wśród młodych czytelników cieszą się bowiem książki popularnonaukowe.  

Konkurs zainicjowała sopocka firma ubezpieczeniowa ERGO Hestia. Ubezpieczyciel, który obecny jest na polskim rynku od 30 lat, poza działalnością biznesową angażuje się w różne inicjatywy społeczne. Jedną z nich jest konkurs Literacka Podróż Hestii. Wybór nie jest przypadkowy. „W świecie pełnym dezinformacji istnieje zakątek, w którym królują piękno i prawda. To literatura dziecięca. Otaczajmy ją szczególną troską, bo potrafi wpłynąć na całą gamę zainteresowań i ukształtować system wartości współczesnego młodego czytelnika. ERGO Hestia szeroko otwiera ścieżki dla obydwu stron tej aktywnej wymiany. W Literacką Podróż Hestii wyruszają bowiem nie tylko twórcy, ale też ich wymagający odbiorca – dzieci i młodzież. Nie da się odbyć tej podróży osobno lub w czyimś imieniu, tym bardziej, że przecież czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła” – podkreśla Piotr Maria Śliwicki, Prezes Grupy ERGO Hestia.  

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez IMAS International dla KRD na temat kondycji rynku książek, w czasie pandemii co trzeci Polak (35 proc.) sięga po nie częściej. Ponad 17 proc. twierdzi także, że więcej ich kupuje. Największym zainteresowaniem cieszą się kryminały, thrillery i horrory (36 proc.). Po książki historyczne, romanse i literaturę obyczajową sięga co piąty czytelnik. Dobrze w okresie pandemii radzą sobie również książki dla dzieci i młodzieży, jednak przede wszystkim popularnonaukowe. Zdaniem ekspertów wymaga to zmiany.  

 „Na listach bestsellerów dla starszych dzieci beletrystykę zaczynają ostatnio wypierać książki z gatunku non-fiction. Są często bardzo piękne, ciekawe, w atrakcyjny sposób poszerzające wiedzę o świecie, ale mają jedną wadę: to nie jest literatura piękna w klasycznym sensie” – komentuje Michał Rusinek, Prezes Zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej, która to fundacja będzie czuwać nad merytorycznym przygotowaniem i przeprowadzeniem konkursu.   

Do pierwszej edycji konkursu mogą zgłaszać się wydawnictwa oraz autorzy powieści i opowiadań, wydanych w Polsce w roku 2020, tworzonych w języku polskim i przeznaczonych dla młodego czytelnika. Zgłoszenia należy przesyłać elektronicznie do Fundacji Wisławy Szymborskiej do 15 kwietnia 2021 r. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł.  

„Ideą Literackiej Podróży Hestii jest, po pierwsze, nagrodzenie, a przez to dowartościowanie literatury w jej klasycznych formach: powieści i opowiadań. A po drugie, stworzenie z nagrodzonych książek serii, która niebawem ma szanse ułożyć się w biblioteczkę „współczesnej klasyki” – dodaje Michał Rusinek.  

Artykuł powstał z wykorzystaniem materiałów Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

DOSTĘP PREMIUM