Obcy zamieszkał w Gdańsku. Lubi pozować do wspólnych fotografii... [sponsorowane]
Wytwór wyobraźni pisarskiej scenarzysty Dana O’Bannona przyniósł trzy Oscary i ponad 1,33 miliarda dolarów przychodu tylko ze sprzedaży biletów kinowych. Od 1979 roku, gdy na ekranach kinowych zawitał „Obcy. Ósmy pasażer Nostromo" w reżyserii Ridleya Scotta, seria o perypetiach Ellen Ripley doczekała się: trzech sequeli, dwóch prequeli, filmów w formule crossover łączących je ze światem serii Predator, miniseriali i w końcu gier, komiksów oraz powieści. Gdański Obcy urodził się w 2006 roku i przyszłość w popkulturze jeszcze przed nim.
Kim jest Obcy?
Obcy – fikcyjny byt pozaziemski, ksenormorf (z gr. kseonos + morphe = obcy kształt) – to odzwierciedlenie sumy ludzkich lęków i obaw. Pozbawiony oczu, z podwójną szczęką stwór łączy w sobie cechy ludzi, zwierząt i owadów. Poluje, zawsze skrywając się w ciemności. Jego gdański odpowiednik to dokładna, choć nieco mniejsza kopia.
– Gdański Obcy nie ma nic wspólnego z kosmitami, ale bardzo wiele z lękami i obawami – zdradza Renata Adamowicz, kierownik Muzeum Bursztynu w Gdańsku. – Wiemy od samego twórcy, że powstał pod wpływem jego osobistych przeżyć, tak bolesnych, że nie chciał o nich mówić.
Autorem rzeźby jest nieżyjący już Bogdan Mirowski (1945–2014), sopocki artysta, jubiler i miłośnik naturalnego bursztynu. Praca powstała z dużego mahoniowego pnia, srebra i bursztynu.
– Rzeźba Obcy jest różna od innych stworzonych przez Bogdana Mirowskiego – dodaje Renata Adamowicz. – A technika pracy artysty ze srebrem była różna od warsztatu innych twórców. Mało kto umiałby ją dzisiaj odtworzyć. Lutował małe kawałki srebra, które na ostatnim etapie pracy łączył w całość.
Obcego znajdziecie na ekspozycji w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Podpowiemy, że mieszka na drugiej kondygnacji, ma 60 centymetrów wzrostu i dla bezpieczeństwa został otoczony pancernymi szybami z antyrefleksyjnego szkła. Dzięki temu zabiegowi każdy, kto go znajdzie, może wykonać z nim selfie.
Rzeźba Obcy, twórca Bogdan Mirowski Muzeum Bursztynu
Słowik z bursztynowym brzuszkiem
A jak już tam będziecie, nie zapomnijcie pozdrowić jego przyjaciela – Bursztynowego Słowika. Taką rzeźbę otrzymują laureaci festiwalu muzycznego w Sopocie. Ten egzemplarz Bogdan Mirowski wykonał z granitu, srebra i bursztynu specjalnie dla gdańskiego Muzeum Bursztynu, po czym ofiarował ją w prezencie. Ostatnie nagrody Bursztynowego Słowika wykonane przez tego twórcę zostały wręczone Urszuli i Agnieszce Chylińskiej podczas festiwalu TOPtrendy 2014, kilka dni przed jego śmiercią.
W pobliżu prezentowane są również inne prace Bogdana Mirowskiego. Koniecznie obejrzyjcie jedną z najważniejszych jego prac – tryptyk o tytule „O bursztynie w księgach pisano".
A na koniec jeszcze jedna tajemnica. Choć muzealnicy zadbali, by do gabloty nie prowadził żaden szyb wentylacyjny, na nocnych zapisach z muzealnego monitoringu od czasu do czasu przemyka sylwetka z charakterystycznym ogonem zakończonym żądłem. Muzeum szczęśliwie zwiedzamy za dnia.
Odwiedź Obcego w nowym Muzeum Bursztynu w Gdańsku:
- zapraszamy przez cały tydzień, z wyjątkiem wtorków, w godz. 10–16
- bilet normalny: 20 zł, bilet ulgowy: 10 zł, bilet rodzinny: 45 zł
- środy: dzień wolnego wstępu, czyli nie trzeba kupować biletu
- posiadacze Karty Mieszkańca i Darczyńcy Muzeum Gdańska: wstęp bezpłatnie
- szczegółowe informacje i wykaz pozostałych grup uprawnionych do bezpłatnego wstępu znajdziesz tu: www.muzeumgdansk.pl.
-
Orgia księży w Dąbrowie Górniczej. Duchowny ostro o polskim Kościele: Rozpusta, rozpasanie, bezrozum
-
Będą kontrole na granicy ze Słowacją. Hołownia aż parsknął. "Powrót do PRL"
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
Gabinet grozy. "Zabrałbym się chyba za tego HIV-a". Przyszła do niego zdrowa, a wyszła "śmiertelnie chora"
- Poderwano myśliwce stacjonujące w Polsce. Chodziło o rosyjskie samoloty
- Karolina Lewicka z tytułem Mistrza Mowy Polskiej
- Pierwsze sygnały ożywienia gospodarczego w Polsce? I ceny paliw wciąż w dół
- Coraz mniej kandydatów na księży. Ale jest część Polski, w której seminarzystów przybywa
- Przeczytaliśmy "Vademecum wyborcze katolika". Ksiądz rozkłada ręce: To pomyłka