Obcy zamieszkał w Gdańsku. Lubi pozować do wspólnych fotografii... [sponsorowane]

Seria filmów o Obcym to elementarz fanów science fiction oraz wielbicieli horrorów. Pojawienie się tytułowego kosmity zawsze budziło grozę i zwiastowało zakończenie żywotów drugoplanowych bohaterów. Tymczasem mamy też Obcego w Gdańsku, nikomu jeszcze nie wyrządził krzywdy, z pewnych źródeł wiemy, że lubi pozować do wspólnych fotografii i ma słabość do słowików.

Wytwór wyobraźni pisarskiej scenarzysty Dana O’Bannona przyniósł trzy Oscary i ponad 1,33 miliarda dolarów przychodu tylko ze sprzedaży biletów kinowych. Od 1979 roku, gdy na ekranach kinowych zawitał „Obcy. Ósmy pasażer Nostromo" w reżyserii Ridleya Scotta, seria o perypetiach Ellen Ripley doczekała się: trzech sequeli, dwóch prequeli, filmów w formule crossover łączących je ze światem serii Predator, miniseriali i w końcu gier, komiksów oraz powieści. Gdański Obcy urodził się w 2006 roku i przyszłość w popkulturze jeszcze przed nim. 

Kim jest Obcy?

Obcy – fikcyjny byt pozaziemski, ksenormorf (z gr. kseonos + morphe = obcy kształt) – to odzwierciedlenie sumy ludzkich lęków i obaw. Pozbawiony oczu, z podwójną szczęką stwór łączy w sobie cechy ludzi, zwierząt i owadów. Poluje, zawsze skrywając się w ciemności. Jego gdański odpowiednik to dokładna, choć nieco mniejsza kopia.

– Gdański Obcy nie ma nic wspólnego z kosmitami, ale bardzo wiele z lękami i obawami – zdradza Renata Adamowicz, kierownik Muzeum Bursztynu w Gdańsku. – Wiemy od samego twórcy, że powstał pod wpływem jego osobistych przeżyć, tak bolesnych, że nie chciał o nich mówić.

Autorem rzeźby jest nieżyjący już Bogdan Mirowski (1945–2014), sopocki artysta, jubiler i miłośnik naturalnego bursztynu. Praca powstała z dużego mahoniowego pnia, srebra i bursztynu.

– Rzeźba Obcy jest różna od innych stworzonych przez Bogdana Mirowskiego – dodaje Renata Adamowicz. – A technika pracy artysty ze srebrem była różna od warsztatu innych twórców. Mało kto umiałby ją dzisiaj odtworzyć. Lutował małe kawałki srebra, które na ostatnim etapie pracy łączył w całość. 

Obcego znajdziecie na ekspozycji w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Podpowiemy, że mieszka na drugiej kondygnacji, ma 60 centymetrów wzrostu i dla bezpieczeństwa został otoczony pancernymi szybami z antyrefleksyjnego szkła. Dzięki temu zabiegowi każdy, kto go znajdzie, może wykonać z nim selfie. 

Rzeźba Obcy, twórca Bogdan MirowskiRzeźba Obcy, twórca Bogdan Mirowski Muzeum Bursztynu

Słowik z bursztynowym brzuszkiem

A jak już tam będziecie, nie zapomnijcie pozdrowić jego przyjaciela – Bursztynowego Słowika. Taką rzeźbę otrzymują laureaci festiwalu muzycznego w Sopocie. Ten egzemplarz Bogdan Mirowski wykonał z granitu, srebra i bursztynu specjalnie dla gdańskiego Muzeum Bursztynu, po czym ofiarował ją w prezencie. Ostatnie nagrody Bursztynowego Słowika wykonane przez tego twórcę zostały wręczone Urszuli i Agnieszce Chylińskiej podczas festiwalu TOPtrendy 2014, kilka dni przed jego śmiercią.

W pobliżu prezentowane są również inne prace Bogdana Mirowskiego. Koniecznie obejrzyjcie jedną z najważniejszych jego prac – tryptyk o tytule „O bursztynie w księgach pisano".

A na koniec jeszcze jedna tajemnica. Choć muzealnicy zadbali, by do gabloty nie prowadził żaden szyb wentylacyjny, na nocnych zapisach z muzealnego monitoringu od czasu do czasu przemyka sylwetka z charakterystycznym ogonem zakończonym żądłem. Muzeum szczęśliwie zwiedzamy za dnia. 

Odwiedź Obcego w nowym Muzeum Bursztynu w Gdańsku:

  • zapraszamy przez cały tydzień, z wyjątkiem wtorków, w godz. 10–16
  • bilet normalny: 20 zł, bilet ulgowy: 10 zł, bilet rodzinny: 45 zł
  • środy: dzień wolnego wstępu, czyli nie trzeba kupować biletu
  • posiadacze Karty Mieszkańca i Darczyńcy Muzeum Gdańska: wstęp bezpłatnie
  • szczegółowe informacje i wykaz pozostałych grup uprawnionych do bezpłatnego wstępu znajdziesz tu: www.muzeumgdansk.pl

TOK FM PREMIUM