Hokej na trawie. Jego historia i zasady [sponsorowane]

Hokej na trawie to bardzo niszowa dyscyplina sportu. Według nieoficjalnych źródeł sport ten został wynaleziony w antycznej Grecji w VI wieku przed naszą erą. Nowożytna odmiana rozwijała się w XIX wieku w angielskich publicznych szkołach. Sport ten jest rozgrywany niemal na całym świecie, a największą popularnością cieszy się w zachodniej Europie, południowej Azji, południowej Afryce, Nowej Zelandii, Argentynie, Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych. Jakie wymiary ma boisko do hokeja na trawie? Jaka jest historia hokeja na trawie i ogólne zasady? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.

Hokej na trawie historia 

Pierwszy klub hokeja na trawie powstał w 1849 roku w Londynie. Od tego czasu trzeba było czekać prawie 40 lat, aby powstała pierwsza federacja hokeja na trawie pod nazwą Hockey Association. Pierwszy międzynarodowy turniej miał miejsce w 1895 roku. Irlandia mierzyła się wówczas z zespołem Walii. Gospodarze wygrali ten mecz 3-0. Pięć lat później po raz pierwszy spisano zasady hokeja na trawie, które w dużej części obowiązują do dzisiaj. Boisko do hokeja na trawie po raz pierwszy pojawiło się na letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1908 i 1920 roku. Następnie dyscyplina znikła z programu igrzysk. W 1924 roku powstała nowa organizacja, która zrzeszała narody Europy Kontynentalnej. Sport powrócił na olimpiadę w 1928 roku. Indie wygrały wszystkie pięć meczów, nie tracąc ani jednego gola i tym samym zdobywając złoty medal. Indyjscy gracze hokeja na trawie odnosili sukcesy od 1932 do 1956 roku i od 1964 do 1980 roku.

Drugim zespołem, który w tej dyscyplinie zdobywał medale, był Pakistan w latach 1960, 1968 i 1984. Na początku lat 70. zaczęto używać specjalnego turfu, a syntetyczne boisko do hokeja na trawie zmieniło całkowicie szybkość gry. Powstały również nowe taktyki i techniki zaczerpnięte z Indii. Zmiana rodzaju nawierzchni przerwała dominację Indii i Pakistanu na arenie międzynarodowej. Żeńska hokej na trawie historia rozpoczęła się w Wielkiej Brytanii, a pierwszy klub został założony w 1887 roku. Irlandzka Federacja Hokeja powstała 7 lat później. Na początku 1970 roku na świecie istniało już ponad 20 organizacji zrzeszających zawodniczki hokeja na trawie. Pierwsze mistrzostwa świata w tej dyscyplinie zostały zorganizowane w 1971 roku w Barcelonie. Najwięcej medali na koncie ma Pakistan (1971, 1978, 1982 i 1994). W Europie najlepszym zespołem są Niemcy z 3 złotymi medalami. Obecnym mistrzem z 2018 roku jest Belgia

Boisko do hokeja na trawie 

Przeważnie boisko do hokeja na trawie ma wymiary 91,4 na 55 metrów i jest podzielone na cztery ćwiartki. Każda ćwiartka odpowiada wymiarom 22,9 na 55 m. Na każdym końcu prostokąta znajduje się standardowo bramka o wymiarach 2,14 m (wysokość) i 3,66 m (szerokość). Przed słupkami bramki znajduje się pole strzeleckie w kształcie półokręgu. Promień od środka bramki wynosi 14,63 metra, a karny strzela się z 6,40 metrów. Bramki składają się z dwóch pionowych słupków, połączonych u góry poziomą poprzeczką, z siatką ustawioną tak, aby złapać piłkę, gdy przechodzi przez słupki bramki. Wszystkie części bramki muszą być pomalowane na kolor biały. 

Hokej na trawie zasady 

Zasady gry w hokeja na trawie przypominają grę w piłkę nożną. Profesjonalny mecz trwa 60 minut i podzielony jest na cztery kwarty po 15 minut. W każdej drużynie gra 11 zawodników. Hokeiści używają piłeczki o średnicy 7 cm oraz kijów o długości od 80 do 95 centymetrów zrobionych z włókna szklanego lub węglowego. Bramkarze muszą mieć specjalny ubiór, który chroni przed mocnymi strzałami. W pełni wyposażony goalkeeper nosi kask, ochraniacze na nogi i rękawice. Bramkarze mogą korzystać z kijów gracza polowego lub specjalnego kija bramkarskiego. Dodatkowy osprzęt, który nie jest jednak obowiązkowy to: ochraniacze na klatkę piersiową, wyściełane spodenki, zabezpieczenie na ręce i pachwiny, ochraniacze szyi oraz ramion. Głównym celem gry jest oczywiście umieszczenie piłki w bramce. Drużyny poza 11 zawodnikami, często mają zabezpieczenie w postaci kilku rezerwowych. Można ich wpuszczać wielokrotnie, tak jak ma to miejsce w hokeju na lodzie.

Warto zauważyć, że w hokeju na trawie nie ma limitu zmian i można ich dokonywać w dowolnych momencie spotkania. Gracze z pola dzielą się między sobą na role. Przede wszystkim wyróżniamy obrońców, pomocników i napastników. W praktyce jest to sport elastyczny, co, innymi słowy oznacza, że hokeiści mają dowolność w wymianie pozycji. Wszystko zależy od taktyki trenera i stylu gry.

Jeśli poznałeś już podstawowe zasady gry w hokeja na trawie, możesz sprawdzić swoje siły przy typowaniu najważniejszych rozgrywek na świecie. Jednym z bukmacherów, który ma w ofercie hokej na trawie jest eWinner. Przy formularzu rejestracyjnym wpisz kod promocyjny ewinner o treści „TYPERVIP" i zagraj swój pierwszy zakład bez ryzyka do 110 PLN! 

Jak wygląda mecz hokeja na trawie? 

Przed rozpoczęciem meczu obie drużyny mają czas na rozgrzewkę i ustalanie szczegółów taktyki. Sędziowie w tym czasie sprawdzają, czy boisko do hokeja na trawie jest w dobrym stanie i czy bramki nie są uszkodzone. Następnie wszyscy zawodnicy ustawiają się na swoich połowach zgodnie z przedmeczowym losowaniem. Rozgrywka zaczyna się w momencie pierwszego gwizdka sędziego. W ciągu czterech kwart podzielonych na 15 minut każda ekipa dąży do strzelenia jak największej liczby bramek i analogicznie stracenia jak najmniej goli. Przerwa pomiędzy kwartami wynosi zaledwie 2 minuty. Wygrywa ten team, który po 60 minutach będzie posiadał na swoim koncie przynajmniej jedną bramkę przewagi. Jest oczywiście możliwy remis. Po każdej bramce grę rozpoczyna ze środka drużyna przeciwna.

Hokej na trawie - kary meczowe

Historia hokeja na trawie pokazuje, że regulamin tej dyscypliny zmienia się bardzo często. Za grę niezgodną z przepisami nakłada się trzy rodzaje kar drużynowych: 

• Rzut karny – wykonywany z odległości 6,40 metrów od bramki,

• Rzut wolny – wykonywany z najbliższego miejsca od popełnionego przewinienia. Obszar ten musi być dalszy niż 23 m od bramki,

• Rzut rożny – wykonywany z narożnika boiska. Podanie wykonuje się do gracza spoza półkola strzałowego. 

Na koniec warto wspomnieć o karach indywidualnych. Sędzia ma prawo do pokazania zielonej kartki (wykluczenie z gry na 2 minuty), żółtego kartonika (zawodnik schodzi na 5 minut) i czerwonej kartki (wykluczenie z gry do końca meczu).

"Obstawianie zakładów sportowych dozwolone jest od 18 lat. Hazard stwarza ryzyko straty finansowej, dlatego graj z umiarem! Pamiętaj również, że w Polsce można korzystać wyłącznie z legalnych podmiotów bukmacherskich. Należy przy tym podkreślić, że wszelkie korzystanie z zagranicznych gier hazardowych nieposiadających licencji wiąże się z konsekwencjami prawnymi".

DOSTĘP PREMIUM