Mamy kota na punkcie mleka dla dzieci [sponsorowane]

Program pod nazwą "Mamy kota na punkcie mleka " cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci i nauczycieli. Dzięki niemu najmłodsi poznają wartość odżywczą mleka, która jest unikalna pod względem ilości składników takich jak witaminy i minerały. Mleczna kampania jest skierowana do dzieci z całej Polski w wieku 6-9 lat. To właśnie w tym okresie kształtują się nawyki żywieniowe i upodobania kulinarne najmłodszych, które stanowią nie lada wyzwanie dla każdego rodzica.

Jakie produkty należy uwzględnić w diecie dziecka? W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć produktów zbożowych pełnoziarnistych, owoców i warzyw, mleka i produktów mlecznych, mięsa, ryb, jaj, orzechów, nasion strączkowych, a także tłuszczów roślinnych.

Mocne kości a wapń

Podstawowym składnikiem kości jest wapń, który musi być przez cały czas dostarczany do organizmu, ponieważ jest wchłaniany przez układ kostny. Jeżeli jest deficyt tego składnika, to organizm uzupełnia braki czerpiąc go z kości, w efekcie kości demineralizują się i łamią.

Ile wapnia powinny spożywać nasze dzieci? Oczywiście to zależy od wieku. Dzienna dawka wapnia dla maluchów od roku do trzech lat wynosi ok 500 mg, starsze dzieci, do 8. roku życia powinny już otrzymać o ok. 300 mg więcej tego pierwiastka. Idealna dawka dla uczniów od 9 do 18 lat to 1300 mg wapnia dziennie. Aby zapewnić odpowiednią ilość wapnia w diecie dzieci należy pamiętać, aby w codziennej diecie nie zabrakło mleka i produktów mlecznych.

Minerały w mleku i produktach mleczne

Produkty mleczne zawierają w swoim składzie szereg minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Magnez koi nerwy i działa antydepresyjnie. Ponadto znakomicie chroni przed stresem i polepsza zdolność skupiania się. Wspólnie z wapniem pomaga w przewodzeniu impulsów nerwowo-mięśniowych. Żelazo zaś będące składnikiem hemoglobiny stymuluje właściwe odżywienie wszystkich komórek w organizmie, w tym mózgowych. Pierwiastek ten przeciwdziała zmęczeniu i podnosi kondycję fizyczną. Z kolei potas bierze udział w dostarczaniu tlenu do mózgu. Co więcej, zawarty w mleku i jego przetworach fosfor dodaje sił witalnych oraz polepsza naszą kondycję psychiczną. Do mlecznych składników zaliczamy także cynk. Jego niedobór w diecie prowadzi do osłabienia pamięci, co w konsekwencji prowadzić może do pogorszenia się wyników w nauce.

Więcej informacji o wartościach odżywczych niezbędnych dla organizmu można uzyskać w programie „Mamy kota na punkcie mleka" sfinansowanym z Funduszu Promocji Mleka, który promuje prawidłowe nawyki żywieniowe szczególnie wśród uczniów, wykorzystując technikę nauki poprzez zabawę. Każda placówka, która kształci dzieci w wieku 6-9 lat może zgłosić swój udział w tym bezpłatnym programie. Wystarczy wypełnić deklarację zamieszczoną na stronie www.kochammleko.pl i przesyłać na adres: promocja@izbamleka.pl. Zapraszamy także na naszego Facebooka,  www.facebook.com/mamykotanapunkciemleka gdzie czeka wiele niespodzianek zarówno dla dzieci, rodziców i nauczycieli.

TOK FM PREMIUM