Kwas hialuronowy: czy naprawdę jest nam potrzebny, co się dzieje, gdy go brakuje? [materiał promocyjny]

Kwas hialuronowy to nie tylko popularna substancja wykorzystywana w produkcji kosmetyków, ale także składnik, bez którego nie wyobrażamy sobie wielu zabiegów kosmetycznych, a już zwłaszcza tych, które poprawiają jędrność skóry. Występuje on również naturalnie w naszym organizmie i odpowiada za właściwy poziom nawilżenia skóry, jednak wraz z wiekiem zaczyna go ubywać. Co dzieje się w przypadku, gdy jest go za mało?

Czy kwas hialuronowy jest nam potrzebny?

Kwas hialuronowy to popularny temat wśród osób interesujących się pielęgnacją. W wielu reklamach kosmetyków słyszymy, że jest to składnik zawarty w konkretnym produkcie (może być to między innymi krem na dzień, serum albo też maseczka do twarzy). Czy jednak rzeczywiście jest to substancja potrzebna naszemu organizmowi? 

Jak najbardziej! Kwas hialuronowy znajduje się w naszym organizmie i jest jego naturalną częścią. W tym przypadku mówimy o soli sodowej, która kryje się pod nazwą hialuronian sodu. Z biegiem czasu zaczyna go nam brakować, dlatego poszukujemy alternatyw dla jego zastępstwa. To jeden z podstawowych budulców ścian naczyń krwionośnych, ale też część płynów ustrojowych oraz tkanki łącznej.

Co się dzieje, gdy mamy za mało kwasu hialuronowego?

Wraz z wiekiem w naszym organizmie zaczyna brakować kwasu hialuronowego. Jest to proces naturalny i trudny do zatrzymania. Możemy jednak wspomagać się innymi, sprawdzonymi metodami, dzięki którym nasza skóra pozostanie w dobrej kondycji przez długi czas. Na początku zauważymy zapewne utratę jędrności. Zmarszczki staną się nieco bardziej widoczne, a bruzdy głębsze. Dochodzi do tak zwanej degeneracji tkanek. Kwas hialuronowy można uzupełniać na różne sposoby – między innymi przez aplikację kosmetyków, wstrzykiwanie, a ostatnio nawet poprzez picie.  

Kwas hialuronowy a kosmetyki

W przypadku kosmetyków, kwas hialuronowy stał się niezwykle popularnym składnikiem, który znaleźć możemy w naprawdę wielu produktach. Uważa się go uniwersalny i sprawdzony dodatek nawilżający. Chociaż może się wydawać, że potrzebują go tylko osoby dojrzałe, u których widoczne są już pierwsze oznaki starzenia, to tak naprawdę kwas hialuronowy stał się podstawą nawet kosmetyków przeznaczonych do młodej cery. Właśnie dlatego, że dba o właściwy poziom nawodnienia, a jednocześnie zapobiega powstawaniu zmarszczek. 

Gdzie najczęściej jest dodawany? Tutaj nie ma reguły. Doskonale sprawdza się zarówno w preparatach stosowanych w domu, jak i tych, które znajdziemy w salonach kosmetycznych. Warto też wspomnieć o zabiegach, w przypadku których kwas hialuronowy zastępuje wypełniacz. W ten sposób można poprawić owal twarzy i cieszyć się ładnym wyglądem przez wiele miesięcy. Dodatkową jego zaletą jest to, że naturalnie rozkłada się w naszym organizmie, dlatego nie szkodzimy naszemu zdrowiu.  

Jednak nie każdy korzysta z zabiegów u kosmetyczki. Znacznie częściej sięgamy po produkty pielęgnacyjne, które mają być dla nas namiastką profesjonalnej opieki kosmetycznej. Tutaj kwas hialuronowy znajdziemy dosłownie wszędzie. Mogą być to toniki, sera, maski, esencje, jak również balsamy. Najczęściej składnik ten zawiera krem na dzień lub na noc, ponieważ to właśnie po te produkty sięgamy minimum raz w ciągu dnia.  

Krem na dzień z kwasem hialuronowym

Dlaczego warto wybrać krem na dzień z kwasem hialuronowym? Przede wszystkim jest to idealna baza pod nasz makijaż. Jeżeli cera będzie przesuszona i pojawią się na niej suche skórki, to żaden podkład nie będzie wyglądał dobrze. Aby zminimalizować ryzyko powstania takiego efektu, powinniśmy zakupić krem na dzień, w którego składzie znajduje się wyżej wspomniany kwas. Zadziała jak naturalna bariera między naszą skórą a czynnikami zewnętrznymi. Aż do wieczora buzia pozostanie gładka i napięta.  

Jeżeli zmagamy się również z innymi problemami skórnymi, to sprawdźmy, czy oferowany produkt ma także inne właściwości. Nierzadko brak nawilżenia jest często spotykany przy trądziku i cerze tłustej. Gdy naturalnie poziom nawodnienia spada, to w reakcji obronnej gruczoły łojowe produkują zbyt dużą ilość natłuszczającego łoju.

TOK FM PREMIUM