Zanim weźmiesz kredyt, sprawdź, z czego się będzie składać twoja rata [sponsorowane]

Chociaż każdy statystyczny Polak przynajmniej raz w życiu spłaca kredyt bankowy, to wciąż niewiele osób ma świadomość mechanizmów, jakie wiążą się z tego rodzaju współpracą z instytucją bankową.

Okazuje się, że większość potencjalnych klientów uwzględnia jedynie wysokość miesięcznych rat i czas obowiązywania umowy, nie patrzy jednak na czynniki, które mają realny wpływ na atrakcyjność i opłacalność całego zobowiązania. Wciąż ogrom osób potrzebujących finansowego wsparcia nie wie, co to stopa kredytowa i jaki ma ona wpływ na płynność finansową podczas regulowania należności. Sprawdź, czym jest kredytowa stopa procentowa, aby jeszcze lepiej przygotować się do współpracy z bankiem.

Co to jest stopa kredytowa?

Każda miesięczna rata, jaką reguluje kredytobiorca, składa się z dwóch części. To część kapitałowa oraz część odsetkowa. Część kapitałowa to wartość, jaką pożyczamy od banku i musimy ją zwrócić, zaś część odsetkowa jest czystym zyskiem dla instytucji bankowej. Na jej wysokość wpływa właśnie oprocentowanie, które jest ustalane przez każdy bank indywidualnie. Można śmiało powiedzieć, że stopa procentowa kredytu to koszt, jaki musimy ponieść za pożyczone pieniądze.

Co ważne, na oprocentowanie zobowiązania kredytowego wpływ ma kilka czynników. To marża, która narzucana jest przez bank, ale również stopa procentowa kredytowa, która ustalana jest odgórnie przez Radę Polityki Pieniężnej. Nie ma na nią wpływu bank, a jej wzrost nawet przy ratach stałych będzie przyczyniał się do konieczności regulowania wyższych płatności.

Co to jest stopa procentowa i jakie ma znaczenie dla kredytu?

Jeśli wiesz już, z czym wiąże się stopa procentowa, co to jest i jakie ma znaczenie dla opłacalności kredytu, musisz również uwzględnić, na jakie aspekty trzeba zwracać przede wszystkim uwagę przy wyborze danego zobowiązania kredytowego.

Okazuje się, że każda współpraca z bankiem jest indywidualna, a opłacalność zobowiązania może być szacowana poprzez wyliczenie wskaźnika RRSO. To właśnie on mówi o całkowitych kosztach, jakie ponosi kredytobiorca za otrzymany kredyt.

Okazuje się, że priorytetem jest nie tylko nominalna stopa procentowa, czyli wyliczenie, jaki procent wartości zobowiązania to koszty. Pamiętaj, że oprocentowanie kredytu jest oczywiście ważne, natomiast nie tylko ten czynnik wpływa na atrakcyjność oferty banku. Musisz wiedzieć, że chociaż oprocentowanie kredytu jest niskie, kredytobiorca może ponieść wysokie koszty okołokredytowe. Uwzględnij, że oprocentowanie to tylko jeden składnik wszystkich opłat, jakie ponosi klient instytucji bankowej. Pod uwagę należy brać też prowizje za udzielenie kredytu, dodatkowe odsetki czy koszty z nabywaniem dodatkowych produktów, jak konto bankowe bądź ubezpieczenie. Dopiero szacując wskaźnik RRSO, udaje się stwierdzić, że dany kredyt gotówkowy jest naprawdę korzystny.

Jak znaleźć kredyt idealny?

Pamiętaj, że banki, które udzielają kredytów, działają komercyjnie, a więc w celu generowania jak największych zysków. Nie ma możliwości, aby kredyt był zupełnie darmowy. Właśnie dlatego przed podpisaniem umowy z wybraną instytucją, zawsze warto najpierw porównać co najmniej kilka konkurencyjnych ofert na https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne. Może okazać się, że oprocentowanie jest niskie, za to koszty dodatkowe na tyle wysokie, że zobowiązanie jest zupełnie nieopłacalne.

Z pomocą przychodzi kalkulator kredytowy oraz ranking kredytów. Takie narzędzia dostępne są w sieci i jak najbardziej należy z nich korzystać.

TOK FM PREMIUM