Sporządź testament. Masz do tego prawo

Temat dziedziczenia jest ciągle obcy dla wielu Polaków, zarówno kwestie dziedziczenia majątku prywatnego jak i sukcesji firm. Niesłusznie wiele osób sądzi, że jedynie osoby zamożne i właściciele wielkich przedsiębiorstw powinny się zastanowić, co zrobić ze swoim dorobkiem. Prawda jest taka, że każdy z nas, zarówno właściciel trzyosobowej firmy, jak i osoba pracująca na etacie czy prowadząca gospodarstwo rolne, ma prawo podjąć decyzję, co zrobić ze zgromadzonym majątkiem. A skoro mamy takie prawo, to skorzystajmy z niego.

Ustawa o dziedziczeniu nie uwzględnia naszych emocji i życiowych wartości. W przypadku małżeństw bezdzietnych, małżonek dziedziczy jedynie 50% majątku zmarłego, pozostałe 50% dziedziczą rodzice, a gdy ich zabraknie – rodzeństwo. Jeśli człowiek chce, aby mąż lub żona odziedziczyli całość majątku, to może to zrobić wyłącznie za pomocą testamentu. Wystarczy jedno zdanie napisane odręcznie, opatrzone datą i podpisem, aby testament był ważny. Wzory testamentów odręcznych można znaleźć tu. To tylko jeden z powodów, dla którego warto spisać swoją ostatnią wolę.

Małżeństwa z dziećmi również mogą być narażone na podział majątku komplikujący życie. Zgodnie z ustawą dzieci dziedziczą w równych proporcjach tyle co mąż czy żona, chyba że dzieci jest więcej niż troje, to wtedy małżonkowi przysługuje 25% spadku, a resztę dzieli się równo pomiędzy dzieci. Gdy jednak przynajmniej jedno dziecko jest nieletnie, pojawia się problem z zarządzaniem jego częścią majątku. Na przykład nie można bez zgody sądu sprzedać mieszkania czy podjąć decyzji strategicznych w firmie rodzinnej, których współwłaścicielem stało się dziecko. Dlatego warto sporządzić testament i wyznaczyć zarządcę majątku nieletnich dzieci. Nie musi to być nawet pozostały przy życiu małżonek. Jeśli ktoś uważa, że nie umie on dobrze gospodarować pieniędzmi lub nie zna się na sprawach firmy, lepiej wyznaczyć inną osobę z rodziny albo kogoś zaufanego spoza niej.

Jak widać, brak testamentu może skomplikować życie, a przecież żałoba i tak jest trudna. Lepiej umożliwić bliskim przeżycie jej w spokoju, wiedząc, że wszystkie kwestie prawne zostały załatwione. W ostatniej woli można też wyrazić ważne dla siebie wartości. Wielu z nas wspiera organizacje charytatywne, pomaga ludziom poszkodowanym przez los. I wiele osób zapisuje część swojego spadku na cele charytatywne, np. organizacji takiej jak UNICEF, która w naszym imieniu pomaga dzieciom. Za fundusze pozyskane ze spadków UNICEF ratuje ofiary wojen i klęsk żywiołowych, dostarcza żywność terapeutyczną, szczepionki i leki, zapewnia edukację do 18. roku życia. Trudno o piękniejszą spuściznę.

Testament to forma pomocy. Osoby, które spisały ostatnią wolę, mają poczucie, że uporządkowały swoje sprawy, osobiście rozporządzając swoim majątkiem. Cieszą się ze spuścizny, jaką pozostawiają.

Podejmij świadomą decyzję. Zabezpiecz bliskich i odmień życie poszkodowanym przez los dzieciom.

unicef.pl/testament

Zadzwoń i porozmawiaj z doradcą. Tel.: 22 56 80 345

UNICEFUNICEF Copyright: UNICEF/Kanaplev&Leidik

DOSTĘP PREMIUM