Sprawdź, jakie zmiany czekają branżę ochrony osób i mienia
Czynniki wpływające na funkcjonowanie branży ochrony osób i mienia, to przede wszystkim te, które dotyczą wzrostu płacy minimalnej, a co za tym idzie podwyżek składek ZUS i wszystkich pochodnych wzrostu wynagrodzeń. Wśród innych ważnych są również rosnąca inflacja oraz podwyżki cen komponentów, niezbędnych do realizacji usług przez firmy ochrony. Całość zmian wpływa na decyzję o tym, iż stawki za ochrony usług i mienia istotnie wzrosną.
Najważniejsze o branży ochrony osób i mienia
Branża ochrony osób i mienia pracuje siłą rąk ludzkich, co pokazują liczby, tj. 80% wszystkich kosztów, jakie ponosi, to koszty pracy. Wszelkie więc zmiany związane z płacą minimalną, za każdym razem mają odzwierciedlenie w kosztach za usługi bezpieczeństwa.
Bezpośredni wzrost stawek za ochronę, to pokłosie nie tylko podwyższenia płacy minimalnej. Najpotrzebniejsze komponenty, związane z realizacją usług przez branżę, również drożeją. Podwyżki utrzymują się na poziomie od 20 proc. do ponad 190 proc., a wśród najważniejszych są wzrosty dotyczące:
- umundurowania — wzrost o ok. 23 proc.,
- butów taktycznych — wzrost o ok. 55 proc.,
- kamer i rejestratorów — wzrost o ok. 23 proc.,
- okablowania — wzrost o ponad 40 proc.,
- modemów GSM — wzrost o ponad 50 proc.,
- amunicji — wzrost o ponad 90 proc.,
- mikroprocesorów — wzrost o 190 proc.
- Stawki za usługi ochrony rosną co roku, co spowodowane jest regularnym podnoszeniem płacy minimalnej przez rząd, ale podwyżka o 20 proc. od stycznia 2023 r. zasługuje na szczególną uwagę, gdyż w powiązaniu z 17. procentową inflacją i niskim bezrobociem, skutkować będzie najwyższym wzrostem cen usług od lat. Upominamy się zatem nie tylko o godne wynagradzanie pracowników branży zapewniającej bezpieczeństwo, ale też musimy spełnić wymogi przepisów i sprostać warunkom rynkowym - komentuje Tomasz Wojak, prezes Polskiego Związku Pracodawców Ochrona.
Oszczędzanie na ochronie w obecnych czasach staje się dodatkowo trudne, ze względu na rosnącą zuchwałość sprawców, nie tylko w drobnych kradzieżach w sklepach, ale również przy poważniejszych zdarzeniach dotyczących włamań i zaboru mienia w większym zakresie.
Branża szuka alternatywnych rozwiązań
- Bierzemy pod uwagę wiele możliwości dostępnych na rynku. Wprowadzamy nowoczesne rozwiązania technologiczne do naszych systemów bezpieczeństwa, które są przyszłością dla naszej branży. Ale one jeszcze długo nie zastąpią w stu procentach pracy człowieka, bo w krytycznych sytuacjach, to on odpowiada za podejmowanie ostatecznej decyzji, za działanie zgodnie z procedurami oraz przepisami prawa - np. w sytuacji przeprowadzenia ewakuacji, udzielenia pierwszej pomocy, czy też użycia środków przymusu bezpośredniego - mówi Jarosław Kot, członek zarządu Polskiego Związku Pracodawców Ochrona.
I przestrzega - Nie dajmy się zwieść niskim stawkom za usługi ochrony. Pamiętajmy, że mniejsze stawki świadczą zwykle o mniejszym doświadczeniu firmy i niższej jakości obsługi.
Kampania (Bez)cenne bezpieczeństwo
Polski Związek Pracodawców Ochrona na skutek dynamicznej sytuacji branży uruchomił kampanię (Bez)cenne bezpieczeństwo. To za jej sprawą informuje i edukuje interesariuszy branży o konieczności podwyższania stawek za usługi.
Ponadto kampania ma na celu budowanie świadomości w społeczeństwie na temat tego, jak ważną rolę pełni branża w zapewnieniu bezpieczeństwa i równowagi w codziennym otoczeniu.
- Sektor ochrony stanowi istotny element życia Polaków, który wpływa na ich poczucie bezpieczeństwa i komfort życia. Zależy nam, aby zajmować się edukacją branży, a kampania pod hasłem ,,(Bez)cenne bezpieczeństwo" ma dać temu wyraz. Przekazujemy w jasny i klarowny sposób informacje na temat zmian w naszej branży. Zależy nam również na tym, aby podejmować dialog nie tylko wewnątrz naszego sektora, ale także komunikować się na zewnątrz, z całym społeczeństwem, budując w nim świadomość na temat zawodu pracownika ochrony i jego wagi - podsumowuje Tomasz Wojak.
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
Opera na obrzeżach Łazienek Królewskich. Część mieszkańców oburzona. "Co oni robią?"
-
Uchodźcy z granicy. Trafili do szpitala i wcale nie chcą go opuszczać. "To im uratuje życie"
-
Konfederacja w Katowicach. Pod Spodkiem buczenie. "Niech wiedzą"
- "Jestem ultraortodoksyjną Żydówką i teściową leworęcznego rebego". O świecie europejskich chasydów w XXI wieku [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Od wkładek do butów po nowojorską giełdę. Tak najbrzydsze sandały świata doszły na szczyt
- Tusk: Wprowadzenie 60 tys. zł kwoty wolnej od podatku to nadal oznacza także "trzynastkę" i "czternastkę"
- "Najlepiej wyrzuć na śmiecie jak obierki". Tajemnica "dzieci z beczki"
- W Chersoniu nie działa alarm przeciwlotniczy. Ludzie nie nadążają ukrywać się w schronach