Monety kolekcjonerskie - popularna metoda na lokowanie kapitału i...pomnażanie majątku

Na rynku inwestycji jest wiele możliwości, pozwalających na skuteczne pomnażanie majątku. Nieruchomości, ziemia, giełda, dzieła sztuki. Jednak tradycyjne formy inwestycyjne w dobie kryzysu mogą być zawodne i obciążone sporym ryzykiem. Natomiast złoto, srebro i wykonane z nich monety kolekcjonerskie są wciąż bezpieczną formą lokowania kapitału. Oprócz satysfakcji z posiadanej kolekcji mogą też przynieść spore zyski.

Szalejąca od miesięcy inflacja, topniejące oszczędności, sprawiają, że Polacy szukają bezpiecznych opcji lokowania pieniędzy. Jednym z doskonałych sposobów inwestowania jest niewątpliwie numizmatyka. Monety kolekcjonerskie nie tylko uchronią nasze oszczędności przed spadkiem wartości, ale też pozwolą na jej zwielokrotnienie. 

Dlaczego w dobie kryzysu warto inwestować w monety kolekcjonerskie?

Specjalne monety kolekcjonerskie bite są z kruszców najwyższej próby, a same kruszce nie podlegają inflacji. W przypadku spowolnienia gospodarczego ceny kruszcu rosną, a inwestowanie w złoto i srebro jest jedną z najbezpieczniejszych form oszczędzania. Dlatego inwestycja w kruszce, jest korzystna nawet w dobie kryzysu.

Tu warto zaznaczyć, że każda waluta świata, w przeciwieństwie do kruszcu, jest towarem umownie wartościowym, który np. w czasie wojny czy okupacji, staje się bezużyteczny. Złoto i srebro natomiast są  wartościową i najstarszą „walutą" świata. W razie potrzeby, majątek w kruszcach można bez problemu przewieźć, wymienić lub sprzedać bez względu na miejsce, w jakim się znajdziemy.

Drugą istotną sprawą jest to, że tak złoto, jak i srebro są łatwym i dostępnym dla każdego sposobem lokowania oszczędności. Zakup np. nieruchomości czy ziemi, wymaga czasu i wielu formalności, natomiast złoto i srebro można kupić w sklepach numizmatycznych zazwyczaj od ręki. Również ewentualna sprzedaż może być szybka, bezproblemowa i anonimowa.

Monety kolekcjonerskie. Od czego zależy potencjalny zysk?

Zbieranie monet to jedno z najstarszych hobby świata. Współcześnie tradycja kolekcjonowania monet łączona jest często z inwestowaniem.  Potencjalny zysk na monetach kolekcjonerskich i jego wielkość zależą od m.in.: rodzaju kruszcu, wielkości nakładu, tematu, designu, dodatków lub historii, jaka się z nimi wiąże. 

  • KRUSZEC. Wartościowe monety kolekcjonerskie bite są zwykle ze srebra lub złota najwyższej próby, czyli 999. Takie też są najbardziej pożądane na rynku numizmatycznym.
  • NAKŁAD. Im niższy nakład monety, tym lepiej.  Możemy być jedną ze 100 osób na świecie, która posiada coś unikatowego.  Monety są bardzo często numerowane na rancie, co gwarantuje, że nie zostanie wybita ani jedna sztuka poza deklarowany nakład. 

Jednak warto tu zaznaczyć, że zdarzają się przypadki, w których monety wyemitowane w nakładzie np. 2000 i więcej sztuk - bardzo szybko się wyprzedały i znacznie podrożały (np. Pięciodolarowa moneta "Ostatnie życzenie", pierwsza z serii "Wiedźmin", w przedsprzedaży kosztowała 1399 zł, dziś można ją kupić za 9 999 zł. Podobnie jest z kolejnymi monetami z serii.). Zdarzają się również przypadki, gdzie nakład emisji jest nielimitowany, wynoszący kilkaset tysięcy sztuk, a mimo to, ceny monet są coraz wyższe (seria Bestie Królowej, która jest bita przez Mennicę Brytyjską).

  • TEMAT. Od kilkunastu lat coraz częściej chcemy oglądać rodzime rzeczy na monetach kolekcjonerskich. Kiedy cały świat zachwyca się zagranicznymi tematami, chcemy pokazać, że Polska ma niezwykłe tematy do zaoferowania.
  • PROJEKT. Nawet najlepszy temat, ale kiepsko przedstawiony po prostu się nie sprzeda. Projekt musi się podobać, musi stanowić ciekawą interpretację tematu monety. 
  • DODATKI. Emitenci coraz bardziej zaskakują pomysłami na dodatki, którymi urozmaicają wizerunki monet. Do najbardziej cenionych wśród kolekcjonerów dodatków w ostatnich latach należą  wszelkiego rodzaju kamienie szlachetne takie jak agat czy bursztyn, oryginalne wstawki w różnych kształtach np.: termometr, kompas, masa perłowa, druk 3d, żywica, drewno. Dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów cieszą się też monety z kawałkami meteorytu…bo kto nie chciałby mieć w swoim domu, czegoś co było w kosmosie?! Doceniane są również nadruki, na przykład w postaci druku fluorescencyjnego.
  • CZAS ZAKUPU. Zawsze najkorzystniejszym czasem na zakup monety jest jej emisja. Po pierwsze, ponieważ jej cena może szybko wzrosnąć, a po drugie szybko może się wyprzedać. 
 

Monety kolekcjonerskie. Czy zawsze drożeją?

Jak zapewniają specjaliści m.in. z Mennicy Gdańskiej, zdecydowana większość monet kolekcjonerskich z czasem drożeje. A jeśli nawet nie drożeją, to ich wartość zostaje na poziomie emisyjnym. Nie ma jednej reguły, jeśli chodzi o monety. Każda emisja wyceniana jest inaczej, a wpływ na nią mają różne czynniki. 

Zdarza się, że moneta, która teoretycznie powinna być sukcesem, sukcesem nie jest. Zdarzają się też przypadki, gdy cały nakład wyprzedaje się w dniu premiery a nowi kupcy mogą liczyć już tylko na rynek wtórny, gdzie ceny zazwyczaj są dużo wyższe, a monety mniej dostępne.

Oszczędzanie w dobie kryzysu. Jak długo trzeba czekać na zysk z monet kolekcjonerskich?

Zysk, którego można się spodziewać, sięga często nawet kilkuset procent. Jednak warto pamiętać, że inwestowanie w monety to najczęściej długoterminowa lokata, nabierająca wartości z czasem. Zdarza się bowiem, że jedna moneta z konkretnej kolekcji okazuje się w przyszłości "białym krukiem" i zyskiem przerasta całą kolekcję.

Monety kolekcjonerskie. Gdzie kupować i sprzedawać z zyskiem?

Gdy decydujemy się na zakup monet kolekcjonerskich czy kruszcu, warto  skorzystać z oferty mennic lub sklepów numizmatycznych. Monety kolekcjonerskie bez większych obaw o ich autentyczność można kupować też np. na popularnych serwisach aukcyjnych.

Jeśli natomiast kolekcjoner decyduje się na sprzedaż monet, powinien udać się do sklepu numizmatycznego. Tam, w przeciwieństwie do lombardu czy skupów złomu, otrzyma cenę, która odpowiada aktualnej wartości kolekcjonerskiej monety. 

Najnowsza kolekcja Mennicy Gdańskiej. Monety z twórczością Stanisława Lema

Już 30 listopada 2022 w Mennicy Gdańskiej premierę będą miały najnowsze monety poświęcone twórczości Stanisława Lema, jednego z najwybitniejszych pisarzy science-fiction.

Serię otworzą srebrne monety o wadze 2 uncji i 200 g o nazwie "Lem" oraz "Solaris", nawiązujące do najsłynniejszej powieści Stanisława Lema oraz do samego autora. Każda emisja będzie zawierała monety wybite ze złota oraz srebra.

 

W pierwszej kolejności dostępne będą:

10 Euro.  STANISŁAW LEM. Moneta wybita z 2 uncji czystego srebra w nakładzie, wynoszącym 2000 sztuk. Na rewersie monety widnieje profil Stanisława Lema według fotografii z lat 60., kiedy święcił największe triumfy i gdy powstały jego najważniejsze powieści i zbiory opowiadań. Na pierwszym planie pojawia się model rakiety, który znajdował się w gabinecie pisarza. Na awersie widnieje fragment postaci z rysunku Daniela Mroza z 1972 roku do "Cyberiady" Stanisława Lema.

moneta z kolekcji Stanisław Lem - Mennica Gdańskamoneta z kolekcji Stanisław Lem - Mennica Gdańska materiał partnera



10 Euro. SOLARIS - STANISŁAW LEM. Moneta wybita z 2 uncji czystego srebra  w nakładzie, wynoszącym 2000 sztuk. Rewers monety przedstawia głównego bohatera powieści, psychologa Krisa Kelvina, który przybywa z Ziemi na stację badawczą unoszącą się nad cytoplazmatycznym oceanem pokrywającym planetę Solaris. Jest to scena z finału powieści, gdy Kelvin samotnie eksploruję powierzchnię Solaris pośród fantastycznych kształtów stworzonych przez żywy ocean. W ręku ma naukową aparaturę, która okaże się nieprzydatna podczas badania tajemniczej planety. Awers natomiast zawiera adaptację grafiki Daniela Mroza.

Solaris - moneta z kolekcji Stanisław Lem - Mennica GdańskaSolaris - moneta z kolekcji Stanisław Lem - Mennica Gdańska materiał partnera



Kolejna premiera odbędzie się jeszcze w grudniu. W sprzedaży pojawią się monety srebrne 200 g o nazwie „Daniel Mróz i Stanisław Lem" oraz „Solaris"

20 Euro. Solaris- Stanisław Lem. Moneta wybita z 200 g czystego srebra w nakładzie, wynoszącym jedynie 100 sztuk na cały świat. Rewers monety przedstawia głównego bohatera powieści, psychologa Krisa Kelvina, który przybywa z Ziemi na stację badawczą unoszącą się nad cytoplazmatycznym oceanem pokrywającym planetę Solaris. Kelvin na powierzchni planety spotka najrozmaitsze wytwory żywego oceanu: wielopiętrowe koronkowe symetriady, asymetriady i mimoidy. Kontakt z Solaris to dla głównego bohatera także podróż w głąb siebie (symbolizowana przez widoczny na monecie portal): świadoma planeta obserwuje Kelvina (to znaczenie sygnalizuje oko wpisane w bramę) i pozwala mu zmierzyć się z jego przeszłością, lękami i pragnieniami.

20 Euro. Daniel Mróz i Stanisław Lem. Moneta  wybita z 200 g czystego srebra, w nakładzie wynoszącym jedynie 100 szt. Na rewersie monety znajdują się wizerunki tandemu wybitnych twórców: pisarza Stanisława Lema i krakowskiego artysty grafika Daniela Mroza, którego odręczne ilustracje tuszem "Bajek robotów" i "Cyberiady" zapisały się w świadomości pokoleń czytelników jako ikoniczne odwzorowanie uniwersum Lema. Na pierwszym planie, częściowo przesłonięte abstrakcyjnymi geometrycznymi strukturami zaczerpniętymi z grafik Mroza, widnieją narzędzia ilustratora i niektóre z najpopularniejszych tomów prozy Lema: "Solaris", "Cyberiada", "Eden". Z kolei na awersie został umieszczony fragment postaci z rysunku Daniela Mroza z 1972 roku do "Cyberiady" Stanisława Lema. 

Wszystkie monety z najnowszej kolekcji zapakowane są w eleganckie drewniane pudełko wraz z certyfikatem poświadczającym jej autentyczność.

10 powodów, dlaczego warto kupić monety z twórczością Stanisława Lema

1.     Stanisław Lem to jeden z najsłynniejszych autorów hard science-fiction i najczęściej tłumaczony polski autor.

2.     Nakład każdej monety jest ściśle limitowany. Niewielkie nakłady monety 2 oz - 2000 sztuk, monety 200 g - 200 sztuk stanowią wielki atut. Fanów twórczości Lema są miliony na całym świecie, monet z pewnością nie wystarczy dla wszystkich.

3.     Unikatowe projekty monet zostały stworzone przez Przemka Dębowskiego, krakowskiego grafika, którego okładki od ponad dziesięciu lat zdobią książki Stanisława Lema nie tylko w Polsce, ale również w renomowanych wydawnictwach w Stanach Zjednoczonych i Hiszpanii.

4.     Pierwsze monety z serii Mennicy Gdańskiej często zyskiwały na wartości, czego przykładem są: Ostatnie Życzenie 2 oz (wzrost wartości 400%) oraz 1 kg, Robert Lewandowski, Rusałka.

5.     Euro jest walutą wyjątkowych, wartościowych monet kolekcjonerskich i stanowi środek płatniczy.

6.     Monety wybite zostały z najwyższej próby srebra 999 z bardzo wysokim reliefem 2,7 mm.

7.     Historia pokazuje, że kruszce są szczególnie odporne na inflację i uważane są za jedną z najbezpieczniejszych form lokowania pieniędzy, a ich wartość systematycznie wzrasta.

8.     Seria "Mistrz Fantastyki" skupia się na najważniejszych dziełach z twórczości Stanisława Lema i na samym autorze.

9.     Ogromne zainteresowanie monetami powoduje ich szybką sprzedaż.

10. Do wykonania monet użyto najnowszej technologii i specjalistycznych technik uszlachetniania, takich jak metaliczny druk UV, czy druk fluorescencyjny.

Materiał powstał we współpracy z Mennicą Gdańską

TOK FM PREMIUM