Najlepsza karma przy szczególnych potrzebach
Jak karmić seniora?
Choć starość to nieodłączny element życia, to opieka nad seniorem wymaga więcej uważności i przede wszystkim jedzenia, które zapewnia wszystkie niezbędne składniki. Wówczas można znacznie przedłużyć życie, sprawić, by było ono jak najbardziej komfortowe i szczęśliwe. Producenci oferują szereg różnych propozycji, jakie można znaleźć w apetete, więc dobranie odpowiedniej nie powinno być problematyczne i warto zasięgnąć przy tym opinii weterynarza. Należy również pamiętać o tym, że jedzenie jest jednym z ważniejszych elementów profilaktyki zdrowotnej tak jak ruch, pielęgnacja czy samopoczucie. Najczęściej więc szczególnie w wieku senioralnym w psich miskach pojawiają się karmy bezzbożowe, a ich specjalnie dobrany skład jest niemalże szyty na miarę.
Kiedy pies staje się seniorem?
Różne psy osiągają senioralny wiek w innym momencie. Jest to zależne przede wszystkim od ich wielkości i rasy. Około szóstego-ósmego roku zaczynają się starzeć psy ras dużych i olbrzymich, a małe po ukończeniu około 9-12 lat. Często na ten czas mają wpływ czynniki genetyczne, warunki życiowe oraz dieta. Z czasem pies ma mniej energii, częściej śpi, zmienia się, a także często pojawiają się różnego rodzaju choroby i zwyrodnienia, które mogą utrudniać mu codzienną aktywność. Słabiej działają zmysły, układ trawienny, mogą pojawić się uczulenia, więc jednym ze sposobów ułatwiających funkcjonowanie są też specjalistyczne karmy hipoalergiczne. Opiekunowie muszą również zwrócić uwagę, czy pupil nie ma problemów z apetytem, które są często efektem stanów zapalnych oraz problemów z zębami. Pełnowartościowe posiłki są więc szczególnie w tym wypadku bardzo ważne. Psiak nie powinien ani chudnąć, ani tyć, co przy pogorszeniu metabolizmu i ograniczeniu aktywności wcale nie jest takie proste.
Jak karmić zwierzaka?
Koty, psy, ptaszki czy rybki potrzebują naszej uważności. Oczywiście im więcej problemów zdrowotnych, tym konieczność przyjrzenia się diecie jest bardzo ważna. Szczególnie uważnie należy więc wybierać menu główne, jak i przysmaki dla ptaków, kotów czy psów. Od jakości karmy i smakołyków naprawdę dużo zależy. Żywienie jest profilaktyką, daje energię, pozwala też minimalizować skutki różnych chorób. W wielu momentach także będzie odpowiadało na preferencje zwierząt i nic dziwnego, że pies senior chętniej zje smakowite mokre kawałki czy musy niż chrupiące krokieciki. Z drugiej strony przecież karma musi smakować i stąd ilość dostępnych wariantów, które zadowolą nawet niejadków. Przy problemach zdrowotnych lub też, gdy w domu mamy seniora, często wyborem doskonałym stają się produkty weterynaryjne precyzyjnie komponowane do potrzeb. Zawierają one odpowiednią ilość witamin – A, E, K i te z grupy B, ponieważ z wiekiem rośnie zapotrzebowanie na te składniki. Pozwalają one zadbać o piękną skórę i sierść, spowolnić procesy starzenia, zapobiegają niedokrwistości oraz dodają energii, więc pozytywnie wpływają na kondycję psiaka. Karma dla seniorów bazuje na najlepszej jakości białku i tłuszczach. Tych drugich w diecie jest zdecydowanie mniej, ponieważ zagrożenie otyłością jest spore.
DOSTĘP PREMIUM
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- Jerzy Skolimowski o nominacji do Oscara dla "IO": Cieszę się, ale jestem na przegranej pozycji
- Katowice. Wybuch gazu w kamienicy. Odnaleziono ciało jednej z poszukiwanych kobiet
- Szkoła bez religii? "Wody w usta nabierać nie będziemy. Koniec z finansowaniem Kościoła z publicznych pieniędzy"
- Polak w Norwegii ze swojej magisterki może zrobić origami. Jak wygląda życie w norweskim raju?
- Wtargnął do auta, odgryzł kobiecie kawałek ucha i uciekł jej samochodem.
- 65-latek z Lublina chciał zarobić na kryptowalutach - stracił prawie 160 tys. zł
- Ukradli figury z plenerowej szachownicy. "Każdy chciał mieć takiego konia w pokoju"
- Zełenski i Szmyhal dziękują Polsce za decyzję w sprawie czołgów. "To mocne wsparcie Ukrainy na drodze do zwycięstwa"
- Ruszają szkolenia Ukraińców na bojowych wozach piechoty Marder. Do Niemiec przybyli pierwsi żołnierze