Allegro Prize 2022 - ogłoszenie wyników międzynarodowego konkursu dla artystów sztuk wizualnych!

Kolejna edycja konkursu Allegro Prize dobiegła już końca. Jak co roku, jego celem jest wsparcie i promocja artystów sztuk wizualnych z całego świata. Jest to również ważna platforma, która pozwala na odkrycie nowych talentów i prezentację ich prac na arenie międzynarodowej wśród miłośników sztuki.

Do konkursu Allegro Prize 2022 zgłosiło się 1831 artystów z 92 krajów. Jury w składzie: Joanna Kamm, Ksenia Malykh, kolektyw artystyczny Slavs and Tatars, Anja Rubik, Dorian Batycka, Dobromiła Błaszczyk, Sylwia Krasoń oraz Karolina Miszczak, przyznało 3 równorzędne nagrody główne o wartości 25 tysięcy złotych każda, a także 12 wyróżnień. Tegoroczna edycja została również rozszerzona o Nagrodę Publiczności o wartości 5 tysięcy złotych.

Nagrody główne zostały przyznane następującym artystkom, artystom oraz kolektywom artystycznym: Daniil Revkovskiy i Andriy Rachinskiy (kolektyw), Dorota Gawęda i Egle Kulbokaite (kolektyw) oraz Zuzanna Czebatul. Nagrodę Publiczności otrzymał Yuriy Biley. Ponadto, jury wyróżniło w tym roku 12 artystów, których prace zostaną zaprezentowane na łamach magazynu Contemporary Lynx, a są to: Akwasi Afrane, Alexia Venot, Alicja Rogalska, Andreea Anghel, Beatrice Schuett Moumdijan, Filipka Rutkowska, Monika Czyżyk, Rexy Tseng, SAGG Napoli, Veronika Cherednychenko, Yana Kononova, Yuriy Biley.

zwycięzcy Allegro Prize 2022zwycięzcy Allegro Prize 2022 materiał partnera

O zwycięzcach:

Daniil Revkovskiy i Andriy Rachinskiy

Daniil Revkovskiy i Andriy RachinskiyDaniil Revkovskiy i Andriy Rachinskiy materiał partnera

Daniil Revkovskiy i Andriy Rachinskiy to artyści z Charkowa, którzy łączą różne praktyki artystyczne (instalacje, wideo, archiwa) badając konteksty i krajobrazy przemysłowych regionów Ukrainy. Ukończyli Państwową Akademię Projektowania i Sztuki w Charkowie. W 2010 roku stworzyli publiczną stronę "Pamjat" (Pamięć) w sieci społecznościowej Vkontakte w celu zbadania pamięci zbiorowej na terytorium postsowieckim. Zdobywali wyróżnienia w konkursach organizowanych przez PinchukArtCentre w latach 2018, 2020 i 2022. W 2020 zdobyli nagrodę publiczności PinchukArtCentre za projekt "Hooligans".

Bardzo się cieszymy z udziału w konkursie Allegro Prize. Niezmiernie nas cieszy wygrana. To dla nas niezwykle ważna nagroda i wyraz uznania naszej wieloletniej wspólnej pracy. Nastały bardzo trudne czasy dla nas i wszystkich Ukraińców ze względu na rosyjską agresję. Ale nie przestajemy tworzyć i podejmujemy nowe projekty artystyczne. Wasze wsparcie pozwoli nam je kontynuować. Ta nagroda pomoże nam realizować nowe projekty, które zaprezentują Ukrainę światu. Bardzo dziękujemy! 

Komentują artyści Daniil Revkovskiy i Andriy Rachinskiy

Uzasadnienie werdyktu jury Allegro Prize

Duet artystów Revkovskiy i Rachinskiy od wielu lat obserwuje i dokumentuje z dużym zacięciem politycznym swoją ojczyznę — Ukrainę. Artyści tworzą niezwykle istotny obraz pamięci zbiorowej kraju, straumatyzowanego wojenną rzeczywistością. Badając konteksty i krajobrazy przemysłowych regionów Ukrainy łączą różne formy praktyk artystycznych (instalacje, wideo, rekonstrukcje, archiwa). Duet przetwarza dużą ilość informacji budując nowe archiwum w duchu koncepcji "impulsu archiwalnego" Hala Fostera poprzez wyciągnięcie na powierzchnię niepopularnych tematów oraz niezauważonych wcześniej procesów historycznych i społecznych. 

Dorota Gawęda i Egle Kulbokaite

Dorota Gawęda i Egl? Kulbokait?Dorota Gawęda i Egl? Kulbokait? materiał partnera

Dorota Gawęda i Egle Kulbokaite to duet artystyczny mieszkający i pracujący w Bazylei. Obie ukończyły Royal College of Art w Londynie w 2012 roku. Ich wspólne prace obejmują performance, rzeźbę, fotografię, malarstwo i wideo. Są założycielkami YOUNG GIRL READING GROUP (2013-2021). Wystawiały na arenie międzynarodowej, m.in. w: Kunstraum Niederosterreich, Wiedeń (2022); Centre Culturel Suisse, Paryż (2022); Kunstverein Hamburg (2021). Są beneficjentkami CERN Collide Residency 2022 oraz laureatkami Swiss Performance Art Award 2021.

Bardzo nas ucieszyło, że zostałyśmy wybrane spośród tylu świetnych zgłoszeń. Czujemy się zaszczycone i wyróżnione. Uznanie dla naszej praktyki ze strony zawodowego jury złożonego z pracowników kultury, których tak podziwiamy, wiele dla nas znaczy. Jesteśmy bardzo wdzięczne jury i wielu współpracownikom, z którymi tworzyłyśmy nasze prace na przestrzeni lat. Mamy nadzieję, że nagroda przyczyni się do zwiększenia widoczności naszej pracy na arenie międzynarodowej, a także – co dla nas szczególnie ważne – w kontekście polskiej sztuki. Oprócz bezpośredniej promocji, jaką zapewnia nagroda, cieszymy się z możliwości zaprezentowania naszej twórczości na łamach magazynu Contemporary Lynx. Wsparcie finansowe jest bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku praktyk artystyczno-badawczych, i pomoże nam kontynuować pracę w dotychczasowej formie.

Komentują artystki Dorota Gawęda and Egle Kulbokaite

Uzasadnienie werdyktu jury Allegro Prize: Procesualne działania Doroty Gawędy i Egl? Kulbokait? obejmują performance, rzeźbę, fotografię, malarstwo i wideo. Artystki odwołują się do bałtycko-słowiańskiego folkloru, tradycyjnych litewskich pieśni ludowych oraz literatury zmieszanej z ekofeministyczną krytyką. Ich prace wskazują na niepokoje, które odnoszą się do ekologicznych oraz społecznych zmartwień, ukazujących nasze współczesne bolączki. Rzeczywiste (dawne i teraźniejsze), wyśnione, lub baśniowe lęki mutują i nabierają nowych form — tworzą kolejne narracje pełne grozy, wyznaczając tym samym naszą możliwą przyszłą koegzystencję. Wspólna twórczość artystek w imponujący sposób odzwierciedla obecne czasy, w których nie można mówić o jakiejkolwiek pewności.

Zuzanna Czebatul

Zuzanna CzebatulZuzanna Czebatul materiał partnera

Zuzanna Czebatul ukończyła studia artystyczne na uczelni Städelschule we Frankfurcie nad Menem, a następnie uczestniczyła w programie MFA w Hunter College w Nowym Jorku na stypendium Fulbrighta. Miała liczne międzynarodowe wystawy indywidualne, m.in. w Kunstpalais Erlangen (2021), CAC Synagogue w Delme (2020), CSW Futura Praga (2019) roku oraz MINI/Goethe Institute Ludlow 38, Nowy Jork (2015). Jej prace znalazły się na wystawach zbiorowych, takich jak: Baltic Triennial w Wilnie (2021), Athens Biennale (2021),  Museum Morsbroich w Leverkusen (2021); oraz wiele innych. Obecnie przebywa na stypendium Hessische Kulturstiftung w Nowym Jorku.

Czuję się zaszczycona i zachęcona, tym bardziej że sztuka do pewnego stopnia wydaje się kwestią indywidualną. Ponieważ urodziłam się w Polsce, moja twórczość jest związana z historią i teraźniejszością tego kraju. Dlatego cieszę się, że mogę zaprezentować ją szerszej polskiej publiczności.

Komentuje artystka Zuzanna Czebatul

Uzasadnienie werdyktu jury Allegro Prize: W swoich pracach Zuzanna Czebatul często odnosi się do struktur władzy, ideologii i polityki, w których eksponuje ich płynność lub elastyczność. Używa własnego ciała jako zapalnika dla erotycznej fantazji o władzy. Jej instalacje często mogą sprawiać wrażenie rozpadających się, zniszczonych, zdeformowanych lub fragmentarycznych. Podważają przy tym takie pojęcia jak: pomnik, gmach publiczny czy architektura symboliczna — są antypomnikami dla społeczeństwa wolnego od ideologii. Artystka przełamuje granice i systemy dominacji głównie za pomocą  wielkoskalowych instalacji, które często w dosłowny lub przejaskrawiony sposób oddają głos queerowej oraz kobiecej perspektywie patrzenia na świat.

Więcej informacji na temat Allegro Prize i tegorocznych zwycięzców znaleźć można na: https://allegroprize.pl/.

Relację z gali można obejrzeć TUTAJ

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM