Kobiety w IT. "W zeszłym roku 70 proc. awansowało" - przyszłość wygląda więc obiecująco

Liczba kobiet pracujących w IT powoli, ale systematycznie rośnie. Nadal nie jest imponująca, choć panie zaczynają już tu być wyraźnie dostrzegalne. O tym co przyciąga je do branży, co do niej wnoszą i jak sobie radzą w męskim świecie, Karolina Wasilewska rozmawia z szefową marketingu Cloudware Polska, Eweliną Furtak. Wielka Chmura Zmian dotarła technologii.

Brak zdolności technicznych czy stereotypowe wychowanie?

Obecnie w branżach technologicznych tylko kilkanaście procent pracowników stanowią kobiety. W tej liczbie mieszczą się zarówno panie pracujące na stanowiskach programistycznych, jak i te, które, choć pracują w męskich obszarach, to jednak wykonują prace marketingowe, HR-owe czy sprzedażowe, a więc zajmują stanowiska niewymagające kompetencji ścisłych.

Niewielka reprezentacja kobiet w IT, to, zdaniem Eweliny Furtak, Head of Marketing w Cloudware Polska, skutek trwającego, stereotypowego rozumienia męskich i żeńskich zawodów. Już od dziecka wpaja się w Polsce dziewczynkom, że o ile mogą marzyć o różnych zawodach, to jednak te poważne, męskie prace powinny zostawić kolegom.

Żeńskie autorytety w branży IT dziś są już widoczne. 10 lat temu w ogóle ich nie było

Choć kobiety coraz częściej odnajdują się w męskich zespołach programistycznych i — jak wskazują pracodawcy — wprowadzają do nich różnorodność i powiew świeżości, to rozwój ich karier w branży nie jest łatwy. W części wynika to z faktu, że nie odnajdują w niej innych kobiet, piastujących wysokie stanowiska, które mogłyby być dla nich wzorem do naśladowania i stanowić tzw. role model.

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazały, że aż 48 proc. kobiet, które związały się z branżą technologiczną, ale z niej zrezygnowały, nie miały w swoim otoczeniu ani jednej kobiety, która byłaby dla nich autorytetem i mogła swoim przykładem wskazywać ścieżki karier.

- Od 2 - 3 lat takie mentorki są już widoczne – uważa Ewelina Furtak – To zasługa social mediów, budowania marek osobistych, większej świadomości i roli kobiet w biznesie. W rezultacie dziś już pracują w branży ekspertki, cenione także w środowiskach międzynarodowych.

Wcześniej rzeczywiście kobiet z modelowymi karierami w technologiach niemal nie było, co utrudniało kolejnym pracownicom odnajdywać się na tych stanowiskach. Wymagało od nich poszukiwania nowych dróg zawodowych, przełamywania barier metodą prób i błędów, i większego wysiłku oraz znacznie większej determinacji, aby utrzymać się w zawodzie.

Mieszane zespoły w IT to wartość dla każdego

W dzisiejszych czasach praca programisty nie polega jedynie na kodowaniu w izolacji od świata zewnętrznego, a istotne jest posiadanie zarówno kompetencji technicznych, jak i miękkich, umożliwiających rozumienie potrzeb i ułatwiających współpracę z klientem. To właśnie dlatego coraz częściej na stanowiskach technicznych dobrze odnajdują się panie.

Miękkie kompetencje, które dzięki obecności kobiet przenikają do obszarów ścisłych, w tym do branży technologicznej, są wartością dla każdej ze stron. Pracodawcy doceniają różnorodność członków zespołów obu płci, zapewniających różne spojrzenia na ten sam problem, świeże podejście do zagadnień. Poprawia się atmosfera spotkań i pracy zespołowej, bo to panie górują w umiejętnościach jej budowania.

- Panowie zaczynają doceniać to inne spojrzenie, w ogóle dopuszczać je do siebie i na koniec dnia z tego powstają fajne, wartościowe rzeczy – uważa szefowa Marketingu w firmie Cloudware.

Awanse kobiet w branży IT

Co przyciąga kobiety do zawodów technologicznych? Z jednej strony z pewnością są to wysokie zarobki. Z drugiej potrzeba zmiany i sprawdzenia się – niemal połowa pań pracujących w branży trafiła tam w wyniku przebranżowienia. To osoby, dla których kodowanie, testowanie nie było pierwszym zawodowym wyborem. Wreszcie po trzecie, stereotypowe wychowanie z dala od męskich, technicznych zagadnień schodzi na dalszy plan, gdy zaczynamy na co dzień obcować z technologią, a to powoduje, że panie przestają się jej bać.

Liczby pokazujące rozwój kobiet w IT są bardzo obiecujące i zwiastują pozytywne zmiany. W zeszłym roku ponad 70 proc. kobiet w IT awansowało, a jedna czwarta otrzymała podwyżkę.

Z drugiej jednak strony te same liczby pokazują, że panie są nowe w branży, więc przestrzeń do ich awansów ze stanowisk juniorskich na wyższe jest większa niż w grupie kolegów dłużej pracujących, którzy pierwsze szczeble karier z reguły mają już za sobą.

Czy macierzyństwo musi zatrzymywać kariery kobiet? W IT już tak się nie dzieje

Nawet chęć założenia rodziny i urlop macierzyński nie musi być przeszkodą w budowaniu karier kobiet w technologiach. Praca w branży IT, ze względu na rozwój dziedzin technologicznych wymaga systematycznej nauki. Aby przerwa w karierze zawodowej, wynikająca z urodzenia dziecka nie powodowała, że kobieta wypada z rytmu nauki, pracodawcy podejmują szereg działań ułatwiających powrót do pracy po okresie przerwy. Są firmy, które dbając o aktualność wiedzy pracownic, dostarczają im materiały przedstawiające nowe wersje programów, jakie w międzyczasie zostały wdrożone, czy oferują pomoc mentora.

- Mamy kilka dziewczyn w firmie, które wracały po urlopach macierzyńskich, kontynuowały swoją karierę na tych samych stanowiskach, firma zawsze podchodziła do urlopu macierzyńskiego w sposób, powiedziałabym, całkowicie normalny – mówi szefowa marketingu. Cloudware zdaje sobie sprawę, że kobieta w pewnym wieku ma prawo zdecydować o tym, że chce założyć rodzinę.

- Pójście na urlop macierzyński nie jest niczym złym, dziwnym, jest to normalne i zawsze czekamy na to, żeby (panie – przyp. redakcji) do nas wróciły – zapewnia przedstawicielka pracodawcy i podkreśla, że wartością mam powracających do pracy jest to, że często zmieniają podejście do życia, przychodzą z nową energią i nowymi pomysłami, a to sprzyja rozwojowi firmy.

Inne udogodnienia dla mam, widoczne w branży IT to popularny urlop tacierzyński. Jak się okazuje, w tej branży szczególnie wielu panów z niego korzysta. Powszechne są też skrócone godziny pracy, umożliwiające odebranie dziecka z przedszkola czy ze szkoły, a także częściowa praca zdalna. To wszystko powoduje, że pracownice czują się bezpiecznie, z łatwością godzą życie zawodowe, z życiem rodzinnym, a w dłuższej perspektywie awansują na coraz bardziej odpowiedzialne stanowiska.

Monitoruj bezpieczeństwo i bądź o krok przed zagrożeniem z zewnątrz. Sprawdź czym jest IBM Security Randori Recon.

QR CloudwareQR Cloudware materiały partnera

TOK FM PREMIUM