Senior w internecie: edukacja przeciw wykluczeniu [MATERIAŁ PROMOCYJNY]
O kompetencjach cyfrowych seniorów w Polsce opowiada Barbara Rożyńska, główna Specjalistka ds. Komunikacji Korporacyjnej i CR w T-Mobile Polska.
Dostęp do internetu to podstawa funkcjonowania we współczesnym świecie. Postęp technologiczny ostatniej dekady sprawił, że większość spraw — które do tej pory załatwiało się na poczcie czy w banku — przeniosło się do świata cyfrowego. Z cyfrowych ułatwień, takich jak np. bankowość elektroniczna, korzysta już większość Polek i Polaków. Niestety istnieje w naszych kraju spory odsetek osób, dla których internet wciąż pozostaje poza zasięgiem.
Najważniejszy pierwszy krok
Wszyscy wiemy, że nie jest łatwo nauczyć się czegoś nowego. Zwłaszcza jeśli przez całe życie załatwiało się sprawy w tradycyjny sposób. Rewolucji cyfrowej, której jesteśmy świadkami przez ostatnie lata, nie sposób porównać do czegokolwiek innego. Internet to wynalazek, który zawładnął już prawie każdym aspektem naszego życia. Dla dzieci i młodzieży to coś tak naturalnego jak oddychanie. Niestety dla seniorów internet może na początku wydawać się wręcz czarną magią.
Jak jednak podkreśla Barbara Rożyńska z T-Mobile Polska, polscy seniorzy interesują się światem cyfrowym. Nowe media wydają się im ciekawe, jednak często nie umieją po prostu z nich korzystać. Warto bowiem pamiętać, że współczesny internet to nie tylko wpisanie w wyszukiwarkę zapytania o przepis na sałatkę, ale cała infrastruktura płacenia rachunków, wideoczatów czy też załatwiania spraw urzędowych. Momentem przełomowym, który uwidocznił, jak ważne są kompetencje cyfrowe była pandemia Covid19, kiedy to wyjście do banku czy na pocztę było ogromnie utrudnione. W obliczu przymusowego zamknięcia w czterech ścianach internet stał się właściwie naszym jedynym narzędziem do komunikacji z ludźmi.
Jednak sprawy z pozoru trudniejsze do opanowania, jak np. bankowość elektroniczna, mogą skutecznie odstraszać seniorów od wejścia w cyfrowy świat. Dlatego tak ważna jest odwaga w zrobieniu tego pierwszego kroku, nawet jeśli początkowo czujemy niepokój przed nieznanym. To oczywiście naturalne, że to, co oswojone wydaje się lepsze i łatwiejsze, jak np. pójście na pocztę, aby zapłacić rachunki za prąd czy mieszkanie. Warto jednak mieć świadomość, że taka wyprawa wiąże się z wyjściem z domu niezależnie od pogody, następnie staniem w kolejce, a także wysoką opłatą za zlecenie przelewu. Natomiast bankowość elektroniczna oferuje nam załatwienie takiej sprawy w zaciszu własnego mieszkania i to w dodatku w większości przypadków bezpłatnie.
Edukacja cyfrowa to podstawa
Świat idzie, a nawet pędzi do przodu. Warto za nim nadążyć. Dlatego seniorzy powinni przypomnieć sobie bardzo mądre powiedzenie: człowiek uczy się przez całe życie. Niezależnie od wieku, nigdy nie jest zbyt późno, aby nabyć przydatne umiejętności, dzięki którym twoje życie stanie się nie tylko łatwiejsze, ale i ciekawsze. Internet oferuje bowiem nie tylko takie udogodnienia jak płacenie rachunków. Globalna sieć sprawia, że możemy komunikować się z ludźmi bez wychodzenia z domu. Dla seniorów i seniorek to wspaniała okazja, aby porozmawiać np. z ukochaną wnuczką, która studiuje za granicą, albo na umówienie się na wideorozmowę z dawno niewidzianą przyjaciółką, która mieszka w innym mieście.
T-Mobile Polska dba o to, żeby cyfrowe wykluczenie seniorów w Polsce było coraz mniejsze. Jak zaznacza Barbara Różyńska, bardzo ważna jest edukacja. W ramach podnoszenia kompetencji cyfrowych wśród polskich seniorów firma oferuje specjalny, 10-odcinkowy kurs wideo "Cyfrowy świat dla każdego". Kurs prowadzi Konrad Koterba, prawdziwy pasjonat, prezenter związany z tematyką nowych technologii oraz gadżetów.
Odkrywamy cyfrowy świat dla seniorów materiały sponsora T-mobile
Czego można się nauczyć z kursu "Cyfrowy świat dla każdego"? Do zdobycia jest naprawdę szeroka wiedza. Warto dodać, że materiał wprowadzany jest stopniowo, a kurs zaczyna się od nauki podstaw. Żaden temat nie zostanie pominięty. Dzięki temu każdy senior i każda seniorka będą mogli powoli i bez nerwów wejść w świat cyfrowej rzeczywistości. Po przejściu kursu seniorzy będą wiedzieć m.in., jakie są rodzaje komputerów, czym się różni plik od folderu, jak wysłać maila, a także jak korzystać z wirtualnych urzędów. Ale internet to nie tylko załatwianie spraw. Sieć służy także — a może przede wszystkim — do rozrywki. Kursanci dowiedzą się także, gdzie w internecie można grać w szachy czy sudoku oraz jak bezpłatnie surfować po portalu YouTube.
Cały kurs dostępny jest za darmo pod adresem internetowym www.siecpokolen.pl. Warto jednak zaznaczyć, że projekt Sieć Pokoleń oferuje nie tylko filmy szkoleniowe. Na stronie można przeczytać również ciekawe artykuły, które poruszają ważne cyfrowe kwestie, takie jak mobilny internet czy wybór smartfona.
Internet w każdym zakątku Polski
Walka z wykluczeniem cyfrowym to — jak już wiemy — ważny element działalności T-Mobile Polska. Tymczasem jednym z problemów, jeśli chodzi o wykluczenie cyfrowe, jest brak dostępu do sieci. Wydawać by się mogło, że w Polsce XXI wieku dostęp do internetu ma każdy. W dużych miastach problem rzeczywiście nie istnieje. Warto jednak pamiętać, że wciąż są w naszym kraju miejsca, w których łącza internetowego nie ma wcale lub jest ono słabej jakości. Jak jednak zauważa Barbara Różyńska, dostęp do internetu ma obecnie w Polsce ponad 90% gospodarstw domowych. Pomimo to T-Mobile nie ustaje w wysiłkach, aby ten procent wzrósł. Dlatego firma od lat konsekwentnie rozwija swoją sieć, tak aby internet — jak podkreśla Barbara Różyńska — dostępny był w każdym zakątku Polski. Kolejną istotną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest cena, którą trzeba zapłacić za usługi internetowe. Wykluczenie cyfrowe może bowiem dotykać seniorów także ze względu na zbyt wysokie opłaty. Dlatego T-Mobile stawia na demokratyzację dostępu do swoich usług, przygotowując oferty przystępne cenowo dla każdego klienta.
T-Mobile Polska wspiera ponadto różne inicjatywy społeczne działające na rzecz aktywizacji seniorów. Firma współpracuje m.in. ze stowarzyszeniem "Monopol Warszawski", któremu przekazała 130 tabletów dla warszawskich powstańców. Natomiast w nauce obsługi sprzętu pomagają bohaterom "magentowi" wolontariusze. Dlaczego "magentowi"? Jak wyjaśnia Barbara Różyńska, T-Mobile nazywa swoich pracowników "Magenta Team" i stąd właśnie wziął się przydomek firmowych wolontariuszy wspierających seniorów w walce z wykluczeniem cyfrowym.
Nie wiesz? Zapytaj!
W dzisiejszych czasach internet jest wszędzie. Nie tylko w komputerach. Praktycznie każdy smartfon podłączony jest do sieci. Nic więc dziwnego, że wielu seniorów ma często pytania i wątpliwości dotyczące korzystania z takich urządzeń. Dlatego - w ramach walki z wykluczeniem cyfrowym - T-Mobile Polska wprowadziło nową usługę dedykowaną ludziom w starszym wieku. "8 dla seniora" to specjalna infolinia, dzięki której seniorzy i seniorki mogą połączyć się z kompetentnymi doradcami. Wystarczy przy dzwonieniu do Biura Obsługi Klienta T-Mobile wybrać na klawiaturze telefonu numer 8 aby połączyć się ze specjalnie przeszkolonym konsultantem. "8 dla seniora" oferuje szeroki zakres wsparcia, zwłaszcza w obszarze technologii, obsługi urządzeń, usług, procedur czy płatności, a także możliwości dostosowania wielkości czcionki w wysyłanych pismach.
Cyberoszuści nie śpią
Nie sposób mówić o kompetencjach cyfrowych bez świadomości zagrożeń, które czyhają na nas w internecie. Na cyberprzestępstwa narażeni jesteśmy wszyscy, bez względu na wiek. Warto jednak podkreślić, że im mniejsza jest nasza wiedza o internecie, tym większa szansa, że komuś uda się nas oszukać. Należy pamiętać przede wszystkim o takich zagrożeniach jak klikanie w podejrzane linki czy też podawanie swoich wrażliwych danych przypadkowym osobom w internecie.
Jak temu przeciwdziałać? Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja, odpowiada Barbara Różyńska. Raz jeszcze warto wspomnieć o stronie www.siecpokolen.pl, na której seniorzy i seniorki znajdą kurs "Cyfrowy świat dla każdego". Warto zajrzeć również na stronę www.pewniwsieci.pl, gdzie temat cyberbezpieczeństwa jest jeszcze bardziej pogłębiony. A jeśli jesteś czyjąś wnuczką lub wnuczkiem naucz swoich dziadków, jak poruszać się po cyfrowym świecie. Poświęć im czas, wysłuchaj ich pytań i wątpliwości.
Niezależnie jednak od zagrożeń, jakie czekają na nas w sieci, nie warto się bać. Jeśli jesteś seniorem lub seniorką, nie odbieraj sobie szansy, jaką jest umiejętność korzystania z internetu. Bankowość elektroniczna, smartfony, wideorozmowy, media społecznościowe to narzędzia, które ułatwiają nam życie i komunikację z drugim człowiekiem. Warto z nich skorzystać, a możliwości, żeby nauczyć się poruszania po cyfrowym świecie, jest wiele. Wystarczy tylko po nie sięgnąć.
-
Ksiądz, w którego mieszkaniu odbyła się orgia, zabrał głos. "To uderzenie w Kościół"
-
Poparcie PiS rośnie mimo afery wizowej. Budka tłumaczy, jak działa "szczepionka"
-
Wypadek na autostradzie A1. List gończy za kierowcą BMW. Ziobro podjął też inną ważną decyzję
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
Kamienica na Mokotowie oddana w prywatne ręce. Mieszkańcy w strachu. "Nie powinniśmy być tak traktowani"
- Kuria odpowiada na oświadczenie ks. Tomasza od orgii na plebanii z seksworkerem
- Nagły zwrot Niemiec. "Traktują Ukrainę jako zasób"
- "Aż mnie pani podkręciła". Prof. Kowal ostro o słowach Waszczykowskiego. "Dziecinne i infantylne"
- Pornograficzna polityka, szubienice i piranie [630. Lista Przebojów TOK FM]
- Wypadek na autostradzie A1. Prokuratura opublikowała wizerunek kierowcy bmw