Ile kosztuje restrukturyzacja firmy?

Prowadzenie firmy to nie lada wyzwanie. Na drodze przedsiębiorców pojawiają się liczne komplikacje, a problemy finansowe nie są powodem do wstydu. Każdemu, niezależnie od umiejętności, doświadczenia i zaangażowania może powinąć się noga. Warto zaznaczyć, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Z pomocą dla zadłużonych przedsiębiorców przychodzi postępowanie restrukturyzacyjne. Ile kosztuje restrukturyzacja firmy? Co składa się na cenę profesjonalnej pomocy? Spieszymy z odpowiedzią.
Zobacz wideo

Restrukturyzacja firmy — co składa się na jej koszt? 

Restrukturyzacja firmy to niekiedy jedyna szansa na uniknięcie upadłości. Niestety wielu przedsiębiorców rezygnuje z rozwiązania w obawie o duże koszty. Na koszty restrukturyzacji firmy składają się dwa podstawowe elementy. Wyróżnia się koszty postępowania restrukturyzacyjnego oraz usługę profesjonalnego prawnika od spraw restrukturyzacji. W przypadku kosztów związanych z samym postępowaniem sprawa jest prosta i określona przez polskie prawo. O restrukturyzacji dowiedzieć się więcej możemy z ustaw Prawa restrukturyzacyjnego oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Z kolei wynagrodzenie dla prawnika może się różnić, w zależności od ustaleń pomiędzy dłużnikiem a prawnikiem. Dogłębna analiza kosztów jest niezbędnym krokiem przed podjęciem jakichkolwiek kroków. Warto określić, czy koszt całego procesu jest opłacalny dla dłużnika. Kancelaria Restrukturyzacyjna dokona wyceny procesu, dzięki czemu dłużnik nie będzie zaskoczony ich wielkością. 

Restrukturyzacja — ile wynoszą koszty sądowe? 

Przy ustalaniu kosztów restrukturyzacji firmy nie można pominąć kosztów sądowych. Opłata sądowa za złożenie wniosku w sprawach restrukturyzacyjnych wynosi 1000 zł. Oczywiście wielkość opłat będzie uzależniona od formy wniosku. Jeżeli podejmiemy decyzję o złożeniu uproszczonego wniosku, należy liczyć się z wydatkiem 200 złotych. Problematyczną kwestią w kontekście oszacowania kosztów postępowania restrukturyzacyjnego stanowi samo postępowanie sądowe. W przypadku przyspieszonego postępowania układowego wnioskujący przedsiębiorca musi wnieść opłatę będącą zaliczką na koszty postępowania. Opłata wynosi około 5000 złotych. 

Ile wynosi wynagrodzenie nadzorcy i zarządcy sądowego procesu? 

Na wysokość wynagrodzenia nadzorcy i zarządcy skarbowego składa się kilka elementów. Pierwszą z kwestii jest ilość wierzycieli, którzy wezmą udział w postępowaniu. W przypadku spraw nieskompilowanych, do dziesięciu wierzycieli specjaliści otrzymają jedną podstawę wynagrodzenia. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z większym problemem, wynagrodzenie nadzorcy i zarządcy sądowego może osiągać aż do dwunastu podstaw wynagrodzenia. Kolejną częścią składową kosztów dłużnika jest suma wierzytelności w danym postępowaniu. Jeżeli kwota wierzytelności nie przekracza 100 000 złotych, wówczas specjalista otrzymuje jedną podstawę wynagrodzenia. Analogicznie im większa kwota wierzytelności, tym większe wynagrodzenie dla nadzorcy. Ważna jest również kwestia samego rodzaju postępowania, zakresu wykonywanych czynności oraz ilości nakładu pracy. Na dodatkowe koszty należy przygotować się w przypadku, gdy postępowanie restrukturyzacyjne trwa dłużej niż 12 miesięcy.

Problemy finansowe firm to często spotykana sytuacja. Za sprawą restrukturyzacji dłużnicy mogą zmniejszyć skalę problemu, a wierzytelności rozkładane są na dogodne raty. Przed wyborem kancelarii warto zapoznać się z doświadczeniem prawnika w dziedzinie restrukturyzacji. Jej cena to kwestia uzależniona od wielu elementów, dlatego warto zapytać o wycenę sprawy przed podjęciem ostatecznej decyzji. 

TOK FM PREMIUM