Wybieramy pośrednika przy kupnie lub sprzedaży nieruchomości. Na co zwrócić uwagę?

Polacy coraz chętniej decydują się na współpracę z wyspecjalizowanymi agencjami przy kupnie, sprzedaży czy wynajęciu nieruchomości. Na co zwrócić uwagę przy wyborze pośrednika?

Tej decyzji nie należy podejmować pochopnie, bo przy takiej transakcji w grę wchodzą duże pieniądze, a co za tym idzie - duże emocje. Dlatego wsparcie dobrego pośrednika może okazać się bezcenne.

Wybieramy pośrednika. Na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze podmiotu, który zajmie się naszą nieruchomością, warto zwrócić uwagę na doświadczenie, profesjonalizm, solidność oraz renomę zarówno biura, jak i samego pośrednika. - Najlepszą praktyką jest korzystanie ze sprawdzonych, a więc polecanych przez znajomych czy rodzinę specjalistów. Profesjonalnych pośredników faktycznie na rodzimym rynku nie brakuje - radzi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu rynekpierwotny.pl.

Czytaj także: Sprzedajemy lub kupujemy mieszkanie. Lepiej z pośrednikiem czy bez?

Przed podjęciem decyzji warto też przyjrzeć się dokładnie ogłoszeniom, za którymi stoi analizowany pośrednik. Oferty muszą być napisane atrakcyjnym językiem, powinny im też towarzyszyć profesjonalnie wykonane zdjęcia. Pośrednik musi posiadać też fachową wiedzę. I choć od kilku lat nie jest już to obowiązkowe, to posiadanie licencji jest na pewno poświadczeniem kompetencji danej agencji nieruchomości.

Na wyłączność czy nie?

Gdy wybraliśmy już pośrednika, to możemy z nim podpisać dwa rodzaje umowy. Możemy związać się z jedną agencją "na wyłączność" lub powierzyć swoją sprawę wielu agencjom, podpisując tzw. umowę otwartą. Eksperci radzą, by wybierać jednak ten pierwszy typ zobowiązania. - Nasze obserwacje wskazują, że umowy "na wyłączność" są bardziej efektywne. Lepiej mieć jedną firmę, która nie szczędzi budżetu i czasu na promocję oferty, niż 5 agencji, które po prostu wrzucą ogłoszenia do serwisów ogłoszeniowych - przekonuje Jarosław Krawczyk z serwisu otodom.pl.

Warto zwrócić też uwagę na to, co poza zwykłym skojarzeniem klienta z oferentem może nam zaoferować biuro. Sesja fotograficzna czy home staging, czyli profesjonalne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży - to na pewno dodatkowe atuty biura, które je oferuje.

Różne regiony, różne opcje

Eksperci przekonują, że choć rynek nieruchomości w całym kraju rządzi się tymi samymi prawami, to jednak są spore różnice między pośrednikami działającym w różnych regionach. Przede wszystkim wiąże się to z cenami nieruchomości, a tym samym prowizjami, które pobierają agenci. A to przecież główny koszt jaki ponosimy przy współpracy z pośrednikiem. Kiedyś regułą było 3 procent prowizji od kwoty transakcji. - Dziś zdarza się, że kwoty te są znacznie niższe, w zależności od lokalnego rynku wyjściowo jest to często 1,5-2 proc. Niektórzy pośrednicy rezygnują też z prowizji od kupującego. Wszystko zależy od negocjacji i polityki konkretnego biura. Czasem warto zapłacić więcej za lepszą jakość obsługi i skuteczność. Z drugiej strony wyższa cena wcale nie gwarantuje automatycznie lepszej jakości - wyjaśnia Krawczyk.

Często także pośrednicy z dużych miast specjalizują się w konkretnym segmencie nieruchomości, na przykład domach, działkach czy luksusowych mieszkaniach. - Biura działające w małych miasteczkach często muszą być natomiast bardziej wszechstronne, obsługując jednocześnie działki rekreacyjne, mieszkania do remontu po ciotce i luksusowe domy z basenem - tłumaczy ekspert otodom.pl.

Wobec powyższego przed decyzją o wyborze agencji nieruchomości warto się poważnie zastanowić.

DOSTĘP PREMIUM