Podręczna, Ania, nie Anna, Olive Kitteridge. Bohaterki literackie, którym seriale dały nowe życie. [5 MOCNYCH PROPOZYCJI]
"Opowieść Podręcznej", HBO
Opowieść bazująca na powieści Margaret Atwood pod tym samym tytułem. W niedalekiej przyszłości, w wyniku wojny na terenie obecnych Stanów Zjednoczonych powstaje Gilead - dyktatura wojskowa, stworzona przez fundamentalistyczną, religijną organizację terrorystyczną Bank Myśli Jakoba. Płodne kobiety, które według gileadzkich zasad opartych na Starym Testamencie, nie prowadziły się porządnie, zostają tytułowymi podręcznymi. Jedynym zadaniem podręcznej jest rodzenie dzieci rządzącym w Gileadzie, gdyż w wyniku katastrofy ekologicznej większość ludzi jest bezpłodna. Zapłodnienie podręcznej odbywa się podczas okrutnej ceremonii. Mąż gwałci podręczną w obecności swojej żony.
Główną bohaterką "Opowieści podręcznej" jest June Osbourne (w tej roli świetna Elisabeth Moss). June trafia do domu komendanta Freda Waterforda (w tej roli Joseph Fiennes) i jego żony Sereny (Yvonne Strahovski). Od tego momentu June Osbourne staje się Fredą. W serialu możemy też zobaczyć: Samirę Wiley ("Orange is the new black"), Maxa Minghellę ("Idy Marcowe") czy Alexis Bleedel ("Gilmore Girls"). Przerażający, poruszający serial o bardzo feministycznej wymowie.
Zdjęcia do trzeciego sezonu serialu już się rozpoczęły. Nie wiadomo jeszcze, gdzie będzie można go obejrzeć w Polsce. Dwa pierwsze sezony miały swoją premierę na platformie Showmax, która z końcem stycznia wycofała się z Polski.
"Genialna Przyjaciółka", HBO
Serial opowiada historię dwóch przyjaciółek - Leny i Lili, głównych bohaterek słynnego cyklu neapolitańskiego Eleny Ferrante (powieści: "Genialna przyjaciółka", "Historia nowego nazwiska", "Historia ucieczki" i "Historia zaginionej dziewczynki"). Dziewczynki poznajemy na początku szkoły podstawowej w 1950 roku, a pierwszy sezon serialu kończy się, gdy główne bohaterki, Elena Greco i Rafaella Cerullo kończą 15 lat. Nie jest to jednak serial dla młodzieży.
Akcja toczy się w jednej z najuboższych dzielnic Neapolu. Miejscu mrocznym, surowym, gdzie przemoc jest na porządku dziennym. Lena i Lila to wyjątkowo inteligentne dziewczyny, każda z nich radzi sobie z otaczającą rzeczywistością na swój sposób. W tle ich dorastania, pierwszych miłości i dziecięcych zabaw oglądamy świat przestępczy, brutalny system patriarchalny oraz wielką politykę.
W serialu jest wszystko to, co powinno się znaleźć w świetnej adaptacji. Narracja i postaci są wiernie odwzorowane, a pominięte przez twórców serialu wątki z książki nie zaburzają narracji. Serial jest piękny wizualnie, a rozmach z jakim odwzorowano powojenny Neapol, momentami zapiera dech w piersiach. Serial jest koprodukcją HBO, RAI i TIMVISION. W Polsce można go oglądać na HBO i HBO GO.
"Ania, nie Anna", Netflix
Książka Lucy Maud Montgomery o przygodach Ani Shirley została opublikowana ponad sto lat temu, dlatego nie dziwi, że twórcy serialu "Ania, nie Anna" zdecydowali się odświeżyć fabułę. Dodane wątki to m.in. rasizm, odkrywanie własnej tożsamości, emancypacja, akceptacja osób homoseksualnych.
Netflixowa Ania nie straciła swoich zalet znanych z powieści Montgomery: bujnej wyobraźni, ogromna serca i pogodnego nastawienia do rzeczywistości. W rolę tytułowej Ani wciela się świetna Amybeth McNulty. Serial jest piękny wizualnie, ale nie cukierkowy. Przypadnie do gustu zarówno młodszym, jak i trochę starszym fanom Ani Shirley.
"Olive Kitteridge", HBO
Czteroodcinkowy miniserial jest ekranizacją powieści Elizabeth Strout pod tym samym tytułem. Olive Kitteridge to oschła i surowa nauczycielka matematyki w liceum w małym mieście w Nowej Anglii. Towarzyszymy jej przez ćwierć wieku. Obserwujemy jej relacje rodzinne i kontakty z otoczeniem. Większe i mniejsze problemy. Z perspektywy głównej bohaterki odkrywamy też tajemnice innych mieszkańców miasteczka.
W rolę tytułowej Olive wciela się Frances McDormand, laureatka Oscara w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa w filmie "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri". W innych rolach: Henry Jenkins, Zoe Kazan czy Rosemarie DeWitt. Świetny, jednocześnie subtelny i wyrazisty serial, doskonale oddający czar prozy Strout.
"Wielkie kłamstewka", HBO
Serial bazuje na powieści Liane Moriarty. Opowiada historię kilku kobiet mieszkających w malowniczym, nadmorskim miasteczku Monterey. Główne bohaterki poznajemy podczas pierwszego dnia szkoły. Na zajęciach integracyjnych syn Jane, "nowej w mieście", zostaje oskarżony o zaatakowanie córki Renaty, bardzo wpływowej postaci. Chłopiec twierdzi, że tego nie zrobił, wspiera go matka, Renata jednak mu nie wierzy. "Tak została wyznaczona linia frontu" - mówi jedna z bohaterek serialu i ma rację. Wokół tej linii zbudowana jest fabuła serialu. Inni rodzice są zmuszeni do opowiedzenia się po jednej ze stron. W tle konfliktu dowiadujemy się, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami domów głównych bohaterek.
Pierwszy sezon był zamkniętą historią, ale ze względu na wielki sukces produkcji, HBO i autorka powieści, na której bazował serial, Liane Moriarty, zdecydowali się rozbudować tę historię. Cztery Złote Globy i osiem Nagród Emmy; Meryl Streep, Reese Whiterspoon, Nicole Kidman, Shaileen Woodley, Laura Dern i Zoe Kravitz - kogoś jeszcze trzeba przekonywać?
-
Zapadł drugi wyrok w sprawie znanego aktora Jerzego S.
-
"Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
-
Szokujące rekolekcje w Toruniu. Kobieta poniżana przed ołtarzem. Będzie wniosek do prokuratury
-
Franciszek w szpitalu. Watykan w końcu przyznał, co się dzieje z papieżem
-
17-latek nakleił na kanapkę promocyjną naklejkę. Grozi mu więzienie, bo "naraził sklep na stratę 5,49 zł"
- Niejasne finanse posła Grzegorza Brauna. Sprawozdanie partii zostało odrzucone
- Większość Polek i Polaków wzięłaby udział w referendum ws. aborcji. "Nie chcą mieć prawa rodem z republik islamskich" [SONDAŻ]
- Obława w Wielkopolsce. Policja cały czas szuka sprawcy dwóch zabójstw
- PiS szykuje podwyżkę 500 plus. To odpowiedź na "babciowe" Tuska. O ile wzrośnie świadczenie?
- Niedziele handlowe w kwietniu. Będą aż dwie. Sprawdź, kiedy będzie można zrobić zakupy