Netflix i najlepsze seriale true crime. 4 mocne propozycje

Morderstwo, śledztwo, proces. Poszukiwanie podejrzanych, dociekanie, czy na pewno są winni. Dobry serial true crime rozpoznasz po tym, że wciągnie Cię bez reszty - nawet jeśli z góry znasz zakończenie.

"Dirty John", Netflix

Serial opowiada historię Debry Newell i jej znajomości z Johnem Meehanem. Para poznaje się na portalu randkowym. Przystojny, zabawny, szarmancki lekarz robi wrażenie na Debbie, która ma za sobą cztery nieudane małżeństwa. Debbie i John szybko decydują się zamieszkać razem, po kilku tygodniach znajomości biorą ślub w Las Vegas. John, w tej roli Eric Bana, wydaje się być mężem idealnym. Niektóre sceny wręcz wzbudzają lekki niesmak, jak np. kiedy wyciska pastę do zębów na szczoteczkę Debbie, aby sama nie musiała tego robić. Szybko jednak okazuje się, że Meehan nie jest tym, za kogo się podawał. Wychodzą na jaw: pobyty w więzieniu, narkomania, stalking. I dochodzi do tragedii.

Serial opowiada prawdziwą historię, bazuje na bardzo popularnym podcaście o tym samym tytule prowadzonym przez Christophera Goffarda, dziennikarza związanego m.in. z "Los Angeles Times". John Meehan jest również głównym bohaterem filmu dokumentalnego "Dirty John. The dirty Truth" (dostępny na Netflixie).

 

"Mindhunter", Netflix

Jeden z najlepszych seriali z gatunku true crime. Główni bohaterowie, czyli Holden Ford i Bill Tench to agenci specjalni FBI, którzy pod koniec lat 70. przeprowadzają wywiady z seryjnymi mordercami. Ich pierwowzorami byli: John Douglas i Mark Olshaker, pionierzy psychologii kryminalnej. Dzięki tym wywiadom stworzyli nową metodą ścigania seryjnych przestępców. John Douglas był też pierwowzorem postaci agenta Jacka Crawforda znanego z filmów o Hannibalu Lecterze.

Na platformie Netflix dostępny jest pierwszy sezon serialu, w październiku tego roku ma mieć premierę drugi sezon. W kolejnej serii ma pojawić się głośna historia porwań i morderstw dzieci pochodzących z ubogich rodzin z Atlanty.

Warto zwrócić uwagę na nazwiska związane z serialem, wśród producentów znajdziemy m.in. Davida Finchera i Charlize Theron.

 

"Zabójstwo Versace: American Crime Story", sezon drugi, Netflix

Ten sezon "American Crime Story" jest poświęcony zabójstwu Gianniego Versace, jednego z najsłynniejszych projektantów na świecie, twórcy domu mody Versace. Ta seria została utrzymana w klimacie Miami drugiej połowy lat 90. Versace został zamordowany przez seryjnego mordercę Andrew Cunanana (w tej roli świetny Darren Criss). Poznajemy nie tylko szczegóły zabójstwa projektanta, ale przede wszystkim portret psychologiczny jego zabójcy. Śledzimy losy Cunanana od dnia śmierci projektanta do samobójstwa osiem dni później. Retrospekcje, świetna muzyka i niezwykła gra aktorska (Penelope Cruz jako Donatella Versace, Ricky Martin w roli partnera Versacego) sprawiają, że jest to serial wart obejrzenia.

 

"Sprawa O.J. Simpsona: American Crime Story", sezon pierwszy, Netflix

Pierwszy sezon "American Crime Story" opowiada o procesie sądowym O.J. Simpsona, jednego z najsłynniejszych futbolistów w Stanach Zjednoczonych oskarżonego o zamordowanie swojej byłej żony Nicole Brown oraz jej przyjaciela Rona Goldmana. W serialu widzimy kulisy jednego z najsłynniejszych procesów: sprawa Simpsona była relacjonowana w mediach, a zdanie na temat tego, czy gwiazdor jest winny, czy niewinny, miał praktycznie każdy Amerykanin. Wielka machina medialna, rasizm, nieudolność oskarżycieli i przebiegłość obrony to główne atuty tego serialu. Mimo że oglądając ten sezon "American Crime Story" wiemy, że Simpson w procesie karnym został uniewinniony (w procesie cywilnym został uznany za winnego), serial trzyma w napięciu i ogląda się go z zapartym tchem. Scenariusz powstał na podstawie książki Jeffreya Toobina "The Run of His Life: The People v. O.J. Simpson". W O.J. Simpsona wciela się Cuba Gooding Jr, główną oskarżycielkę gra Sarah Paulson. W serialu możemy też oglądać Johna Travoltę jako głównego obrońcę Simpsona Boba Shapiro czy Davida Schwimmera jako Roberta Kardashiana, przyjaciela oskarżonego.

 

DOSTĘP PREMIUM