Netflix, Amazon i cztery świetne seriale dokumentalne o zbrodniach

Ćwiartowali, wysadzali w powietrze, zrzucali ze schodów, uciekali z więzienia. Oto cztery świetne seriale dokumentalne o prawdziwych zbrodniach.

"Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy’ego", Netflix

Ted Bundy to jeden z najsłynniejszych seryjnych morderców w Stanach Zjednoczonych. Jest odpowiedzialny za śmierć co najmniej 30 kobiet na terenie 6 różnych stanów. W serialu widzimy nie tylko brutalność zbrodni Bundy'ego, ale możemy dostrzec również czar i urok osobisty, którym morderca zjednywał sobie ludzi. Ted Bundy wydawał się być bardziej dobrą partią, dobrze rokującym prawnikiem, niż brutalnym mordercą i nekrofilem.

Serial zbudowany jest wokół rozmów, które Stephen Michaud przeprowadził z Bundym podczas jego pobytu w celi śmierci. Nie jest to jednak główny wątek, mylący jest tytuł, który sugeruje, że większość serialu jest zbudowana na rozmowach z mordercą. Poznajemy szczegóły życia Bundy’ego. Możemy usłyszeć wypowiedzi prawników, dziennikarzy, policjantów, rodzin ofiar, niedoszłej ofiary oraz archiwalne zdjęcia - wszystko to robi ogromne wrażenie. Jeden z najlepszych seriali dokumentalnych o zbrodniach.

 

"Evil Genius: The True Story of America’s Most Diabolical Bank Heist", Netflix

Serial zaczyna się od napadu na bank w 2003 roku w Erie, spokojnym miasteczku w Pensylwanii. Brian Wells, dostawca pizzy, wszedł na teren banku z bombą przyczepioną do szyi. Podał kasjerce list, w którym opisano, że napad jest jednym z poleceń, które musi wykonać, aby bomba u jego szyi została rozbrojona. Historia Wellsa nie zostaje uznana za wiarygodną przez policję, co kończy się tragicznie: bomba wybucha i zabija go na oczach grupy policjantów.

I tu zaczyna się zagadka. Wells był ofiarą czy sprawcą? Kto odpowiada za tę mroczną grę? Po 15 latach wychodzą na jaw nowe fakty w tej sprawie. "Evil Genius" to też opowieść o braku opieki psychiatrycznej, o zmarnowanym potencjale, o uzależnieniu emocjonalnym. Twórcom udało się zebrać w czterech odcinkach historię śledztwa trwającego wiele lat.

 

"Schody", Netflix

Wypadek czy morderstwo? Michael Peterson znalazł swoją żonę Kathleen na schodach 9 grudnia 2001 roku. Kobieta była nieprzytomna i zakrwawiona. Zmarła, zanim przyjechała karetka. Peterson został oskarżony o zamordowanie żony. Serial wyjątkowy, bo ekipa filmowa towarzyszy Petersonowi, jego rodzinie i prawnikom od początku oskarżenia, przez 15 lat. Słyszymy prywatne rozmowy, budowanie strategii przez prawników. W wyniku sprawy, rodzina Petersonów się dzieli - część uważa, że Michael zabił swoją żonę. Serial ma trzynaście odcinków, a jego akcja toczy się od oskarżenia Petersona w 2002 roku aż do 2017 roku.

Wyciąganie prywatnych szczegółów z życia pisarza, media obserwujące i na żywo relacjonujące proces słynnego pisarza, dramat rodziny, złamane życie bliskich. I ciągłe pytanie: czy Michael zabił Kathleen?

 

"Lorena", Amazon Prime Video, serial tylko w angielskiej wersji językowej

W 1993 roku Lorena Bobbit jednym ostrym cięciem obcięła penisa swojemu mężowi podczas snu. Zdesperowana kobieta, po latach przemocy i gwałtów, posunęła się do tak dramatycznego aktu, który został przedmiotem jednego z najsłynniejszych procesów w USA, ona sama zaś - bohaterką programów sensacyjnych, komediowych oraz ikoną feminizmu i latynoskich migrantów.

Jordan Peele, reżyser m.in. filmu "Get Out",  wskrzesił historię sprzed 20 lat, powrócił do jej bohaterów i skonfrontował ich z wydarzeniami z przeszłości. Dziś, w czasach #metoo i budowania muru na granicy USA z Meksykiem, nagle opowieść o migrantce zagrożonej deportacją i ofierze przemocy, której nikt nie wierzy, staje się boleśnie aktualna.

Dziś Lorena to szczęśliwa, pogodzona ze sobą kobieta, a jej mąż, po chwilowej sławie, sprawia wrażenie bardzo samotnego i rozgoryczonego. Oboje są jednak okaleczeni - ona psychicznie, on fizycznie. Penisa Johnowi Bobbitowi przyszywa chirurg, ale rany, jakie zostawia przemoc domowa, są dużo głębsze i trudniejsze do zabliźnienia.

 

TOK FM PREMIUM