Netflix, Amazon i cztery świetne seriale dokumentalne o zbrodniach
"Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy’ego", Netflix
Ted Bundy to jeden z najsłynniejszych seryjnych morderców w Stanach Zjednoczonych. Jest odpowiedzialny za śmierć co najmniej 30 kobiet na terenie 6 różnych stanów. W serialu widzimy nie tylko brutalność zbrodni Bundy'ego, ale możemy dostrzec również czar i urok osobisty, którym morderca zjednywał sobie ludzi. Ted Bundy wydawał się być bardziej dobrą partią, dobrze rokującym prawnikiem, niż brutalnym mordercą i nekrofilem.
Serial zbudowany jest wokół rozmów, które Stephen Michaud przeprowadził z Bundym podczas jego pobytu w celi śmierci. Nie jest to jednak główny wątek, mylący jest tytuł, który sugeruje, że większość serialu jest zbudowana na rozmowach z mordercą. Poznajemy szczegóły życia Bundy’ego. Możemy usłyszeć wypowiedzi prawników, dziennikarzy, policjantów, rodzin ofiar, niedoszłej ofiary oraz archiwalne zdjęcia - wszystko to robi ogromne wrażenie. Jeden z najlepszych seriali dokumentalnych o zbrodniach.
"Evil Genius: The True Story of America’s Most Diabolical Bank Heist", Netflix
Serial zaczyna się od napadu na bank w 2003 roku w Erie, spokojnym miasteczku w Pensylwanii. Brian Wells, dostawca pizzy, wszedł na teren banku z bombą przyczepioną do szyi. Podał kasjerce list, w którym opisano, że napad jest jednym z poleceń, które musi wykonać, aby bomba u jego szyi została rozbrojona. Historia Wellsa nie zostaje uznana za wiarygodną przez policję, co kończy się tragicznie: bomba wybucha i zabija go na oczach grupy policjantów.
I tu zaczyna się zagadka. Wells był ofiarą czy sprawcą? Kto odpowiada za tę mroczną grę? Po 15 latach wychodzą na jaw nowe fakty w tej sprawie. "Evil Genius" to też opowieść o braku opieki psychiatrycznej, o zmarnowanym potencjale, o uzależnieniu emocjonalnym. Twórcom udało się zebrać w czterech odcinkach historię śledztwa trwającego wiele lat.
"Schody", Netflix
Wypadek czy morderstwo? Michael Peterson znalazł swoją żonę Kathleen na schodach 9 grudnia 2001 roku. Kobieta była nieprzytomna i zakrwawiona. Zmarła, zanim przyjechała karetka. Peterson został oskarżony o zamordowanie żony. Serial wyjątkowy, bo ekipa filmowa towarzyszy Petersonowi, jego rodzinie i prawnikom od początku oskarżenia, przez 15 lat. Słyszymy prywatne rozmowy, budowanie strategii przez prawników. W wyniku sprawy, rodzina Petersonów się dzieli - część uważa, że Michael zabił swoją żonę. Serial ma trzynaście odcinków, a jego akcja toczy się od oskarżenia Petersona w 2002 roku aż do 2017 roku.
Wyciąganie prywatnych szczegółów z życia pisarza, media obserwujące i na żywo relacjonujące proces słynnego pisarza, dramat rodziny, złamane życie bliskich. I ciągłe pytanie: czy Michael zabił Kathleen?
"Lorena", Amazon Prime Video, serial tylko w angielskiej wersji językowej
W 1993 roku Lorena Bobbit jednym ostrym cięciem obcięła penisa swojemu mężowi podczas snu. Zdesperowana kobieta, po latach przemocy i gwałtów, posunęła się do tak dramatycznego aktu, który został przedmiotem jednego z najsłynniejszych procesów w USA, ona sama zaś - bohaterką programów sensacyjnych, komediowych oraz ikoną feminizmu i latynoskich migrantów.
Jordan Peele, reżyser m.in. filmu "Get Out", wskrzesił historię sprzed 20 lat, powrócił do jej bohaterów i skonfrontował ich z wydarzeniami z przeszłości. Dziś, w czasach #metoo i budowania muru na granicy USA z Meksykiem, nagle opowieść o migrantce zagrożonej deportacją i ofierze przemocy, której nikt nie wierzy, staje się boleśnie aktualna.
Dziś Lorena to szczęśliwa, pogodzona ze sobą kobieta, a jej mąż, po chwilowej sławie, sprawia wrażenie bardzo samotnego i rozgoryczonego. Oboje są jednak okaleczeni - ona psychicznie, on fizycznie. Penisa Johnowi Bobbitowi przyszywa chirurg, ale rany, jakie zostawia przemoc domowa, są dużo głębsze i trudniejsze do zabliźnienia.
-
"Mężczyźni trzymali ją za włosy i gwałcili, a matka patrzyła. Czasem się uśmiechała". Dramat małych uchodźców z Ukrainy
-
Krzysztof Dymiński zaginął. Policja apeluje o pomoc. "Miał na sobie ciemne spodnie i czarne sneakersy"
-
MSZ odpowiada Amerykanom w sprawie "lex Tusk". W komunikacie mowa jest o "nadinterpretacji"
-
54-latka po raz czwarty zatrzymana za jazdę pod wływem alkoholu. Miała we krwi ponad 4 promile
-
Wybory do Sejmu i Senatu. Kiedy się odbędą? Jeden termin jest najbardziej prawdopodobny
- Kto weźmie udział w marszu 4 czerwca? Jest decyzja Hołowni i Kosiniaka-Kamysza
- Kulisy polskiej wizyty szefa OpenAI. I kto jest kim w świecie sztucznej inteligencji
- Rzecznik PiS o wpisie Tomasza Lisa: Hejt, agresja i pogarda
- Takiego spadku cen gazu Europa dawno nie widziała. Ulgi portfelom to jednak nie przyniesie
- EKF na nowe czasy