Gdyby można było palić seriale, te trzy poszłyby na pierwszy ogień. Trzy tytuły o magii i czarownicach

Do gdańskiego ogniska z książkami o Harrym Potterze i "Zmierzchem" powinno trafić kilka seriali o czarownicach i magii. Anna Piekutowska i Zuzanna Piechowicz przekonują jednak, że przynajmniej trzy z nich warto najpierw zobaczyć. Oto ich propozycje - do czytania i słuchania w formie podcastu.

"Chilling adventures of Sabrina", 2 sezon, premiera 5 kwietnia, Netflix

Pierwszy sezon tego opartego na komiksie serialu zdobył taką popularność, że twórcy od razu zdecydowali się na kontynuację. I nie jest to ostatnie słowo, jakie Netflix wypowiedział w temacie Sabriny.

Sabrina Spellman jest pół śmiertelniczką, pół czarownicą, która około swoich 16. urodzin musi zdecydować, która strona jej tożsamości jest silniejsza. Drugi sezon serialu zdecydowanie kieruje się ku magii. Opowiada o życiu Sabriny w Akademii Sztuk Niewidzialnych, gdzie mierzy się z mizoginistycznym podejściem do kobiet-czarownic, dyskryminacją ze strony rówieśników i problemami pierwszej miłości. Ale to nie jest głupiutki serial dla licealistów. Jest w nim dużo przemocy, krwi, potworów, ale także seksu. I to potraktowanego dużo swobodniej, niż amerykańskie seriale dla nastolatek zwykły go traktować.

Serial dla wszystkich fanów "Riverdale", ale także dla tych, którzy mają sentyment do telewizyjnej wersji opowieści Sabriny z 1996 roku. Kiernan Shipka bije na głowę Melissę Joan Heart, która wcześniej wcielała się w tę rolę. Nowa Sabrina jednak przypomina bardziej horror niż rodzinny sitcom. I to jest bardzo dobra zmiana!

 

"American Horror Story: Sabat", Player.pl

Trzecia odsłona serii "American Horror Story" autorstwa tandemu Brad Falchuk - Ryan Murphy nie jest może jej najlepszą częścią, ale przyciąga dobrym aktorstwem i historycznymi wątkami.

Akcja toczy się równolegle - we współczesnej Luizjanie oraz w XIX wieku, kiedy to czarownice były ścigane i mordowane na stosach na całym świecie. Dziś czarownic jest coraz mniej, a te, które pozostały, są skonfliktowane wewnętrznie, a także z wyznawczyniami voo-doo. Tytułowy sabat to szkoła dla wiedźm, którą rządzi despotyczna Fiona Goode (w tej roli doskonała Jessica Lange). Fiona bardziej niż utraty władzy, boi się tylko upływu czasu i starości. Aby zachować jedno i drugie, nie cofnie się przed niczym.

W serialu historyczne watki mordów i tortur w Nowym Orleanie mieszają się ze skomplikowaną fabułą, opartą na rywalizacji nastoletnich czarownic i  konflikcie na linii matka-córka. Czasami jest to wręcz zbyt skomplikowane, pogmatwanie sięga zenitu, a zachowania bohaterek stają się nielogiczne. Serial, w zamyśle, miał byś czymś w rodzaju pastiszu swojego gatunku, jednak ostatecznie jest raczej pastiszem horroru. Bać się nie ma czego.

 

"Księga Czarownic. A discovery of Witches", HBO GO

Diana Bishop, bardzo zdolna naukowczyni, jest jednocześnie potomkinią potężnych czarownic. Jednak po tragicznej śmierci rodziców rezygnuje ze swoich mocy i stara się odciąć od mrocznego dziedzictwa. Okazuje się jednak, że jest jedyną nadzieją na przetrwanie wszystkich magicznych stworzeń. Całą sytuację komplikuje fakt, że w życiu Diany pojawia się tajemniczy genetyk Matthew Clairmont. Jej wybranek serca jest wampirem, którego rodzina od lat skonfliktowana jest z czarownicami.

Serial na podstawie książki "Księga wszystkich dusz" Debory Harkness z jednej strony jest typowym romansem w stylu Romea i Julii, a z drugiej opowieścią fantasy z wątkiem polityczno-historycznym. Polecamy dla tych, których nie odstraszy duża dawka romansu, która wybija się zdecydowanie ponad mrok i czarną magię.

 

Nie trać czasu na złe seriale! Słuchaj podcastu o tych najlepszych. Zapraszają: Anna Piekutowska i Zuzanna Piechowicz. Premiera w każdy wtorek na tokfm.pl i w aplikacji TOK FM.

TOK FM PREMIUM