Tęsknisz za "Ally McBeal"? Marzy Ci się lepsza wersja "Magdy M."? Mamy cztery serialowe propozycje

Od "12 gniewnych ludzi" po "Filadelfię" - kinematografia uwielbia tematy sądowo-prawne. Chętnie sięgają po nie również twórcy seriali - swego czasu również w Polsce rekordy popularności biły czy to rodzime, czy zagraniczne produkcje tego rodzaju. Mamy cztery propozycje dla tych, którym marzy się powrót do klimatów w stylu "Ally McBeal" i nie tylko.

"Sprawa Idealna - The Good Fight", HBO

Do "Sprawy Idealnej" przylgnął już tytuł "serialu najlepiej oddającego ducha czasów Donalda Trumpa w USA". Ale nie tylko dlatego ogląda się go doskonale. To wielowątkowy, bezpardonowo komentujący amerykańską rzeczywistość dramat, z taką dawka absurdu i groteski, na jaką zasługują bieżące wydarzenia.

Sprawa idealna to spin-off innego serialu prawniczego, "Żony Idealnej" (poniżej opis). Główną bohaterką jest Diana Lockhart (Christine Baranski), która w wyniku afery traci zatrudnienie i razem z chrześnicą Maią Rindell (Rose Leslie) znajduje pracę w kancelarii. To firma prowadzona przez Afroamerykanów, co jest istotne dla całej fabuły, gdyż napięcia rasowe, polityka, migracje, odniesienia do popkultury są najciekawszą częścią fabuły. To trochę amerykańskie "Ucho prezesa", tyle że zamiast naśmiewać się z politycznych wydarzeń, które miały już miejsce, raczej stara się przewidywać, co jeszcze może wydarzyć się w USA.

Trzeci sezon, którego premierowe odcinki można oglądać co tydzień na HBO GO, jest najostrzejszy ze wszystkich i najbardziej polityczny. Jest tu #metoo, Russia Gate, napięcia z Chinami, neonaziści. Serial wyewoluował z początkowej opowieści o trzech kobietach-prawniczkach na różnym etapie kariery, w serial political fiction. I nie dość że fikcja niepokojąco przypomina prawdziwe wydarzenia, to jeszcze sama ją kreuje. Niespełna dwa tygodnie temu stacja CBS, producent serialu, ocenzurowała jego fragment, dotyczący... cenzury w Chinach, co szerokim echem odbiło się w Stanach Zjednoczonych.

 

"Żona Idealna - The Good Wife", Netflix

Serial zaczyna się siarczystym policzkiem, który wymierza Alicia Florrick swojemu mężowi Peterowi. Ma powody. Jej mąż prokurator właśnie idzie do więzienia w wyniku oskarżeń o korupcję, a cała Ameryka w telewizji ogląda jego sekstaśmy z prostytutkami. Alicia zachowuje się idealnie - z godnością znosi rolę zdradzonej żony i idzie do pracy w kancelarii adwokackiej. Kilkanaście lat wcześniej była dobrze zapowiadającą się prawniczką, ale zostawiła karierę na rzecz rodziny i wychowywania dzieci. Teraz, nie dość że musi znosić upokorzenia związane z jej mężem-przestępcą, to jeszcze konkuruje z młodymi, ambitnymi adwokatami.

Serial nie ogranicza się tylko do sali sądowej i schematu: jeden odcinek - jedna sprawa. Czasami jest bardziej komediowo, czasami politycznie, niestety bywa też blisko "Gotowych na wszystko", szczególnie jeśli chodzi o wątki romansowe. Żona idealna potrafi jednak trzymać w napięciu i zaskakiwać. Bohaterowie ciągle łamią stare sojusze i zawierają nowe, ciągle gdzie indziej wybuchają pożary, które trzeba gasić, a sprawiedliwość ciągle przybiera nowe, niespodziewane formy.

"Żonę Idealną" stworzyło małżeństwo Michelle i Roberta Kingów. Odnieśli sukces, który można mierzyć w nagrodach dla serialu, siedmiu sezonach (nie wszystkie trzymały poziom) i hitowym spin-offie, który opisujemy powyżej. Zostali już na zawsze królewską parą seriali prawniczych.

"W garniturach - Suits", Netflix i Amazon Prime Video

Kolekcja piłek do koszykówki z autografami najlepszych zawodników, własny szofer, zabójcza uroda i wdzięk osobisty. Intelekt i błyskotliwość. No i oczywiście, bardzo drogie garnitury. Taki jest Harvey Specter, najlepszy prawnik w Nowym Jorku. Ma więcej zalet niż superbohater i książę z bajki razem wzięci. Jest bohaterem serialu "Suits", który choć nieprawdopodobny, bawi i dostarcza rozrywki.

Do kancelarii Harveya w wyniku splotu okoliczności trafia Mike Ross. To tylko z pozoru drobny oszust i nieudacznik. Ma genialny umysł, zapamiętuje wszystko, co przeczyta, a przez to, że wiele razy pisał egzaminy adwokackie za inne osoby, posiada imponującą wiedzę prawniczą. Harvey postanawia zostać jego mentorem. Serial opisuje ich wspólne sprawy sądowe, życie prywatne, a także walkę o to, aby nikt się nie dowiedział, że Mike nie ma wykształcenia prawniczego i nigdy nie studiował na Harvardzie.

"Suits" to najbardziej schematyczny z seriali w naszym zestawieniu. Bywa nudnawy, zachowawczy. Główni bohaterowie w zachowaniu i dialogach często ocierają się o banały i są irytująco idealni, nawet wtedy, gdy popełniają błędy. Nie można mu odmówić jednak uroku, kiedy potraktuje się go jako pastisz. Aroganccy, zadufani w sobie prawnicy, pretensjonalne bogactwo i dość proste schematy. Można się z tego pośmiać.

 

"Zadzwoń do Saula", Netflix

Serial opowiada historię Jamesa McGilla, który z przeciętnego i pechowego prawnika staje się Saulem Goodmanem - znanym z "Breaking Bad" prawnym doradcą różnego rodzaju przestępców. McGill nie najlepiej radzi sobie jako prawnik: mimo wielu starań ma niewielu klientów, a jego biuro mieści się w kanciapie nad salonem kosmetycznym.

Cała historia McGilla to swojego rodzaju odarcie ze złudzeń amerykańskiego snu. Jimmy za wszelką cenę i na różne sposoby próbuje być self-made manem, ale mu nie wychodzi. Odium czarnej owcy w rodzinie, działanie na granicy prawa (a bywa że i poza nią) i ogólne poczucie beznadziei pozwala na nowo spojrzeć na decyzję podejmowane przez Saula Goodmana już jako bohatera "Breaking Bad".

Serial dramatyczny, z dużą dawką czarnego humoru, jest jednocześnie spin-offem i prequelem "Breaking Bad" i z pewnością spodoba się fanom tego serialu.

 

DOSTĘP PREMIUM