Czesi umieją w seriale. Trzy mocne propozycje, po których będziecie się zastanawiać, dlaczego my takich nie mamy

Trzy różne od siebie propozycje, a żada z nich nie powinna zawieźć miłośników seriali - zwłaszcza tych trochę bardziej klimatycznych, przygnębiająco-smutnych. Anna Piekutowska i Zuzanna Piechowicz w podcaście "Szkoda czasu na złe seriale" polecają to, co zdecydowanie warto zobaczyć, a co zrobili nasi południowi sąsiedzi.
Zobacz wideo

Nie chce Ci się czytać? Posłuchaj w podcaście - wygodnie zrobisz to w aplikacji TOK FM:

"Nieświadomi", HBO

Czechosłowacja, rok 1989. Marie i Wiktor po ponad dekadzie na emigracji postanawiają wrócić do ojczyzny. Czują nastrój nieuchronnych zmian. Niedługo po przyjeździe do kraju zostają potrąceni przez samochód. Marie trafia do szpitala. Ale gdzie jest Wiktor? Mąż Marie znika w tajemniczych okolicznościach. “Nieświadomi” to sześcioodcinkowy miniserial szpiegowski. W tle klasycznej zagadki możemy podziwiać kunszt twórców w opowiadaniu o historii, rozliczaniu się z komunizmem czy brutalnością transformacji w tej części Europy na początku lat 90’. Ciekawie skonstruowani bohaterowie, duszny klimat, intrygująca historia. Uważaj Skandynawio, w Europie mamy nowego serialowego potentata.

 

"Pustkowie", HBO

W małym miasteczku na przy granicy czesko-polskiej znika czternastoletnia dziewczyna. Zaginiona jest córką silnej kobiety, burmistrzyni miasteczka Hany, zdeterminowanej, aby odnaleźć córkę. W “Pustkowiu” poza zagadką zaginięcia możemy obserwować zmagania mieszkańców z wielką firmą, która chce ich wysiedlić, aby wykorzystać bogatą w złoża ziemię, jest też ciekawy wątek polski. Gęsty, mroczny, duszny serial. Twórcy mistrzowsko zagrali brzydotą tytułowego “Pustkowia”. Czeska szkoła kryminału.

 

"Gorejący Krzew", HBO

Serial czeski, choć reżyserka polska. “Gorejący krzew” to serial Agnieszki Holland opowiadający o prawniczce Dagmar Buresovej, która walczy o dobre imię Jana Palacha. Palach był studentem, który w proteście przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji dokonał samospalenia. Poza Buresovą w serialu śledzimy historię rodziny Polachów, w szczególności matki Jana Libuse Palachovej. Poruszający serial opowiadający o jednym z najważniejszych momentów współczesnej historii Czech. Zazdrościmy Czechom tak dobrej produkcji o historii sprzed 1989 roku.

 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM