Serialowa lista przebojów, czyli TOP 10 seriali z 2019 roku
10. "Stranger things" sezon 3 - Netflix
W tym roku po raz trzeci bracia Duffer zabrali nas w podróż do Hawkins połowy lat 80'. I zrobili to mistrzowsko. Odniesienia do popkultury lat 80', duet Maya Hawke-Joe Kerry i jeden z najbardziej wzruszających coming outów w historii to tylko kilka z powodów, dla których naszym zdaniem warto sięgnąć po tę produkcję.
9. "Mindhunter" sezon 2 - Netflix
Serial o dwóch detektywach FBI, którzy stworzyli podwaliny pod psychologię kryminalną. Pierwszy sezon skupiał się na wywiadach, które agenci Bill Tench i Holden Ford przeprowadzali z seryjnymi mordercami. W drugim sezonie twórcy przenieśli ciężar fabuły na życie prywatne bohaterów. Jak rodzi się zło? Czy dzieci mogą być złe? To tylko niektóre z pytań, które przed nami stawiają. Polecamy zarówno pierwszy, jak i drugi sezon "Mindhuntera".
8. "Nasza Planeta" - Netflix
Cztery lata pracy, 60 krajów na siedmiu kontynentach i pół tysiąca osób zaangażowanych w produkcję jednego z najbardziej spektakularnych seriali dokumentalnych w historii. Wisienką na torcie jest głos Krystyny Czubówny, która opowiada historię w polskiej wersji językowej. Serial polecamy nawet tym, którzy nie są fanami seriali przyrodniczych.
7. "Czarnobyl" - HBO
Historia znana, a jednak trzyma w napięciu. Duszny klimat szarej rzeczywistości Ukrainy lat 80., wielka polityka, propaganda oraz świetne kreacje aktorskie. "Czarnobyl" to jeden z najpopularniejszych seriali tego roku. Twórcy nie tylko spróbowali zrekonstruować przebieg katastrofy w Czarnobylu, ale oddali też nastrój i emocje tamtych dni.
6. "Jak nas widzą?" - Netflix
Biała kobieta zostaje brutalnie zgwałcona i pobita podczas biegania w nowojorskim Central Parku. Jest rok 1989. O gwałt oskarżonych zostaje pięciu nastoletnich chłopców: czterech czarnych, jeden Latynos. Brutalne przesłuchania, wymuszenia zeznań, rasizm i przemoc doprowadzają do skazania chłopców. To prawdziwa historia, która pokazuje, jak bardzo osoby nieuprzywilejowane nie mają szans z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości.
5. "Years and years" - HBO
Dystopijna wizja przyszłości po brexicie stworzona Russella T. Daviesa z każdym odcinkiem wydaje się mniej zabawna, a bardziej przerażająca. Wielka Brytania opuszcza UE, do władzy dochodzą populiści, USA zrzucają na Chiny bombę atomową, Główną osią serialu jest rodzina Lyonsów - przeciętna brytyjska rodzina. Przez pryzmat ich losów twórcy pokazują, że może i możemy nie interesować się polityką. Ale z pewnością w pewnym momencie polityka zainteresuje się nami.
4. "Euforia" - HBO
Serial, w którym problemy nastolatków są potraktowane poważnie. Jakie? Uzależnienie od narkotyków i środków psychotropowych, odnajdowanie własnej seksualności, homofobia i transfobia, przemoc w związkach, niechciana ciąża i wiele, wiele innych. Do tego świetna muzyka, stroje i makijaże. Serial jest pięknie zrealizowany oraz bardzo dobrze zagrany przez młodych aktorów. Naszym zdaniem najlepszy serial z cyklu young adult w tym roku.
3. "Lorena" - Amazon Prime Video
Ponad 25 lat temu Lorena Bobbit w akcie desperacji obcięła penisa swojemu mężowie. Przez lata była przez niego bita i gwałcona. Sprawa Bobbitów była jedną z najsłynniejszych w tamtym czasie w USA. Autorom tego serialu dokumentalnego udało się dotrzeć do wszystkich najważniejszych bohaterów tamtych wydarzeń. Naszym zdaniem pozycja obowiązkowa.
2. Niewiarygodne - Netflix
Serial, który bazuje na artykule nagrodzonym Pulitzerem, skupia się na ofiarach, a nie sprawcy przestępstw. Głównymi bohaterkami są dwie policjantki ścigające seryjnego gwałciciela. Opowieść o traktowaniu ofiar przemocy seksualnej, podważaniu zeznań, empatii i jej braku. Na zachętę dodamy, że showrunnerką tego serialu jest Susannah Grant, scenarzystka m.in. "Erin Brokovich".
1. "Fleabag" sezon 2 - Amazon Prime Video
Phoebe Waller-Bridge showrunnerka i odtwórczyni głównej roli we "Fleabag" to niekwestionowana królowa tegorocznych nagród Emmy.
Tytułowa "Fleabag" mieszka w Londynie. W pierwszym sezonie obserwowaliśmy to, jak mierzy się z żałobą po śmierci przyjaciółki, problemami z rodziną czy obsesją na punkcie seksu. W drugim sezonie główną osią serialu jest relacja Fleabag z księdzem granym przez Andrew Scotta. Nie miałyśmy wątpliwości co do pierwszego miejsca w naszym zestawieniu.
-
Oto zwycięzca Marszu Miliona Serc. "Nie jest dziadersem jak Tusk czy Kaczyński"
-
Co dalej ze stopami procentowymi? "Reakcja złotego może być makabryczna"
-
Małgorzata Daniszewska nie żyje. Wdowa po Jerzym Urbanie miała 68 lat
-
Mieszkańcy Bydgoszczy mają dość "autobusów widmo". Prezydentowi też puszczają nerwy
-
"Ktoś prezesa okłamuje, żeby się cieszył". Lubnauer o głośnych słowach Kaczyńskiego o marszu
- Co z wakacjami kredytowymi po wyborach? Debata osób kandydujących do parlamentu
- Nowe wątki afery wizowej. "Tak skopanej operacji jeszcze nie widziałem"
- Nowy sondaż po Marszu Miliona Serc. Kaczyński może czuć na plecach oddech Tuska
- Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Nowe informacje od strażaków
- Chat GPT ma zyskać głos i wzrok, czyli nowości AI. I ważny proces o "przyszłość internetu"