Serialowa lista przebojów, czyli TOP 10 seriali z 2019 roku

"Szkoda czasu na złe seriale", więc podpowiadamy, co naprawdę warto obejrzeć i nie ograniczamy się jedynie do seriali fabularnych. Oto najlepsze według nas produkcje 2019 roku.
Zobacz wideo

10. "Stranger things" sezon 3 - Netflix 

W tym roku po raz trzeci bracia Duffer zabrali nas w podróż do Hawkins połowy lat 80'. I zrobili to mistrzowsko. Odniesienia do popkultury lat 80', duet Maya Hawke-Joe Kerry i jeden z najbardziej wzruszających coming outów w historii to tylko kilka z powodów, dla których naszym zdaniem warto sięgnąć po tę produkcję. 

 

9. "Mindhunter" sezon 2 - Netflix 

Serial o dwóch detektywach FBI, którzy stworzyli podwaliny pod psychologię kryminalną. Pierwszy sezon skupiał się na wywiadach, które agenci Bill Tench i Holden Ford przeprowadzali z seryjnymi mordercami. W drugim sezonie twórcy przenieśli ciężar fabuły na życie prywatne bohaterów. Jak rodzi się zło? Czy dzieci mogą być złe? To tylko niektóre z pytań, które przed nami stawiają. Polecamy zarówno pierwszy, jak i drugi sezon "Mindhuntera". 

 

8. "Nasza Planeta" - Netflix

Cztery lata pracy, 60 krajów na siedmiu kontynentach i pół tysiąca osób zaangażowanych w produkcję jednego z najbardziej spektakularnych seriali dokumentalnych w historii. Wisienką na torcie jest głos Krystyny Czubówny, która opowiada historię w polskiej wersji językowej. Serial polecamy nawet tym, którzy nie są fanami seriali przyrodniczych. 

 

7. "Czarnobyl" - HBO 

Historia znana, a jednak trzyma w napięciu. Duszny klimat szarej rzeczywistości Ukrainy lat 80., wielka polityka, propaganda oraz świetne kreacje aktorskie. "Czarnobyl" to jeden z najpopularniejszych seriali tego roku. Twórcy nie tylko spróbowali zrekonstruować przebieg katastrofy w Czarnobylu, ale oddali też nastrój i emocje tamtych dni. 

 

6. "Jak nas widzą?" - Netflix

Biała kobieta zostaje brutalnie zgwałcona i pobita podczas biegania w nowojorskim Central Parku. Jest rok 1989. O gwałt oskarżonych zostaje pięciu nastoletnich chłopców: czterech czarnych, jeden Latynos. Brutalne przesłuchania, wymuszenia zeznań, rasizm i przemoc doprowadzają do skazania chłopców. To prawdziwa historia, która pokazuje, jak bardzo osoby nieuprzywilejowane nie mają szans z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości. 

 

5. "Years and years" - HBO 

Dystopijna wizja przyszłości po brexicie stworzona Russella T. Daviesa z każdym odcinkiem wydaje się mniej zabawna, a bardziej przerażająca. Wielka Brytania opuszcza UE, do władzy dochodzą populiści, USA zrzucają na Chiny bombę atomową, Główną osią serialu jest rodzina Lyonsów - przeciętna brytyjska rodzina. Przez pryzmat ich losów twórcy pokazują, że może i możemy nie interesować się polityką. Ale z pewnością w pewnym momencie polityka zainteresuje się nami. 

 

4. "Euforia" - HBO 

Serial, w którym problemy nastolatków są potraktowane poważnie. Jakie? Uzależnienie od narkotyków i środków psychotropowych, odnajdowanie własnej seksualności, homofobia i transfobia, przemoc w związkach, niechciana ciąża i wiele, wiele innych. Do tego świetna muzyka, stroje i makijaże. Serial jest pięknie zrealizowany oraz bardzo dobrze zagrany przez młodych aktorów. Naszym zdaniem najlepszy serial z cyklu young adult w tym roku. 

 

3. "Lorena" - Amazon Prime Video 

Ponad 25 lat temu Lorena Bobbit w akcie desperacji obcięła penisa swojemu mężowie. Przez lata była przez niego bita i gwałcona. Sprawa Bobbitów była jedną z najsłynniejszych w tamtym czasie w USA. Autorom tego serialu dokumentalnego udało się dotrzeć do wszystkich najważniejszych bohaterów tamtych wydarzeń. Naszym zdaniem pozycja obowiązkowa. 

 

2. Niewiarygodne - Netflix

Serial, który bazuje na artykule nagrodzonym Pulitzerem, skupia się na ofiarach, a nie sprawcy przestępstw. Głównymi bohaterkami są dwie policjantki ścigające seryjnego gwałciciela. Opowieść o traktowaniu ofiar przemocy seksualnej, podważaniu zeznań, empatii i jej braku. Na zachętę dodamy, że showrunnerką tego serialu jest Susannah Grant, scenarzystka m.in. "Erin Brokovich". 

 

1. "Fleabag" sezon 2 - Amazon Prime Video 

Phoebe Waller-Bridge showrunnerka i odtwórczyni głównej roli we "Fleabag" to niekwestionowana królowa tegorocznych nagród Emmy.

Tytułowa "Fleabag" mieszka w Londynie. W pierwszym sezonie obserwowaliśmy to, jak mierzy się z żałobą po śmierci przyjaciółki, problemami z rodziną czy obsesją na punkcie seksu. W drugim sezonie główną osią serialu jest relacja Fleabag z księdzem granym przez Andrew Scotta. Nie miałyśmy wątpliwości co do pierwszego miejsca w naszym zestawieniu. 

 

Całej audycji wysłuchasz dzięki aplikacji TOK FM:

TOK FM PREMIUM