Zdjęcia do 4. sezonu "Stranger Things" kręcono w miejscu kaźni Litwinów, Żydów oraz tysięcy Polaków. Netflix w ogniu krytyki

Czarne chmury zbierają się nad Netflixem. Na jaw wyszło bowiem, że zdjęcia do 4 sezonu "Stranger Things" kręcono między innymi w litewskim więzieniu na Łukiszkach, będącym miejscem kaźni przedstawicieli wielu narodów, w tym tysięcy Żydów i Polaków.

Netflix kręcił "Stranger Things 4" w miejscu kaźni. Środowiska żydowskie i romskie są oburzone

W 4. sezonie "Stranger Things" Jim Hooper ląduje w rosyjskim  więzieniu na Kamczatce. Na realizację tych scen twórcy serialu wybrali litewskie więzienie na Łukiszkach, w którym przetrzymywano, torturowano i mordowano więźniów politycznych zarówno w czasach carskich, podczas okupacji hitlerowskiej, jak i  po wojnie, kiedy w tej części Europy zawisła żelazna kurtyna. Fakt, iż takie miejsce wybrano za plan filmowy poruszył przedstawicieli społeczności żydowskiej i romskiej, którzy na stronie change.org stworzyli petycję skierowaną przeciwko Netfliksowi. Dodatkowo twórcy petycji mają za złe platformie i ekipie "Stranger Things 4" stworzenie w części więziennego budynku hotelu Airbnb. Turyści mogą tam zarezerwować nocleg w tematycznych celach, zwiedzić część budynku w której kręcono serial i zrobić sobie wafle (wafle to ulubiona przekąska Jedenastki, głównej bohaterki serialu Stranger Things). Cena takiego pobytu waha się między 104, a 114 euro za noc.

Netflix oskarżany o wymazywanie pamięci o Holocauście

To jednak nie koniec zarzutów wobec Netfliksa i twórców popularnego serialu. Autorzy petycji zwracają także uwagę na fakt, iż występujące w produkcji dzieci, które wraz z Jedenastką przebywały w instytucie, miały na nadgarstkach tatuaże z numerami, identyczne z tymi, które tatuowano więźniom obozów koncentracyjnych. Zdaniem żydowskiej i romskiej społeczności, wielbiciele produkcji naśladują ten motyw, a Netflix zachęca ich do tego, publikując zdjęcia numerków na nadgarstkach fanów na profilu "Stranger Things". Zdaniem twórców petycji, to kpina z Holocaustu i pamięci osób, które przetrwały obozy koncentracyjne.

My, Żydzi i Romowie, wzywamy was do podpisania petycji i powstrzymania "Stranger Things" i Netfliksa przed wymazywaniem pamięci o Holocauście.Pieniądze zarobione na tym sezonie powinny zostać przekazane żydowskim i romskim społecznościom z Litwy jako zadośćuczynienie za szkody, jakie ten sezon spowodował. Airbnb, Netflix i Stranger Things powinny wystosować publiczne przeprosiny. Żądamy także natychmiastowego zamknięcia w tym miejscu opcji Airbnb.

Petycja uzbierała już blisko 30 tys. podpisów 

Więzienie na Łukiszkach - mroczna historia budynku w centrum Wilna

Więzienie na Łukiszkach znajduje się w samym centrum stolicy Litwy. Budynek powstał w XIX wieku i przez lata służył jako miejsce w którym torturowano i mordowano więźniów politycznych. Jak pisze wikipedia:

Miejsce kaźni przedstawicieli wielu narodów – Białorusinów, Litwinów, Żydów, a także tysięcy Polaków, uczestników powstań i żołnierzy AK, w którym przetrzymywano więźniów politycznych za czasów carskich, hitlerowskich (Gestapo), litewskich (Sauguma) i sowieckich (NKWD i KGB). Niejednokrotnie przebywało w nim od 2 tys. do 16 tys. osób jednocześnie.

W budynku funkcjonowało więzienie jeszcze do 2019 roku, kiedy ostatecznie je zamknięto. 

Jak pisze spidersweb.pl początkowo istniały plany prywatyzacjibudynku i przekształcenia go w hotel. Na razie do tego nie doszło. Teraz w murach więzienia swoje pracownie ma ponad 250 artystów - "wersja 2.0" to nowe wileńskie centrum kultury i sztuki. Takie zagospodarowanie tego miejsca budzi jednak spore kontrowersje, czego dowodem jest petycja skierowana przeciwko Netfliksowi. 

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM