"Stulecie winnych": O czym opowie 5. sezon? Twórcy nie chcą pokazać Polski po 1989 roku

"Stulecie winnych" to jeden z największych serialowych hitów TVP ostatnich lat. Świetna oglądalność czterech sezonów skłoniła stację do podjęcia decyzji o kontynuacji produkcji. Widzowie będą jednak zaskoczeni tym, co zobaczą w nowych odcinkach.

"Stulecie Winnych" - rodzinna saga z historią Polski w tle

Serial "Stulecie Winnych" oparty jest na powieści Ałbeny Grabowskiej. Saga rozpoczyna się w roku 1914 i kończy w 2014, pokazując losy rodziny Winnych na tle historycznych wydarzeń, jakie miały miejsce na przestrzeni tych lat w Polsce. Wyemitowane dotychczas sezony serialu kończą się jednak na roku 1990. I choć okazuje się, że stacja TVP podjęła decyzję o kontynuacji tej produkcji, to wszystko wskazuje na to, że widzowie nie zobaczą w nowych odcinkach, jak potoczą się losy bohaterów na przełomie XX i XXI wieku. 

"Stulecie Winnych" - twórcy chcą uniknąć pokazywania politycznych podziałów

Jak zdradził w rozmowie z Polskim Radiem Arkadiusz Janiczek, odtwórca roli Władysława Winnego, 5. sezon serialu "Stulecie Winnych" nie będzie opowiadał o tym, jak potoczyły się losy bohaterów po transformacji ustrojowej. Dlaczego?

- Gdybyśmy kręcili go dalej, przestałby być serialem historycznym, zaczęłyby się pojawiać postaci, które mają duże znaczenie dzisiaj, które nie schodzą dziś z ekranów, i to by budziło kontrowersje. Na razie istnieje podział na czytelników sagi i na widzów. Oni się spierają, są duże żale, ale to jest fantastyczne, bo nie pozostają obojętni. A gdybyśmy kręcili ten serial po roku 1990, pojawiłby się podział, który jest na ulicy, w domach, w tramwaju - powiedział 

Jak widać więc twórcom zależy na tym, by uniknąć pokazywania w serialu współczesnej polityki oraz podziałów, jakie utworzyły się w polskim społeczeństwie. O czym zatem opowie 5. sezon produkcji?

"Stulecie Winnych" - w 5. sezonie znów cofniemy się w czasie

Jak podaje serwis Superseriale, nowy sezon "Stulecia Winnych" zamiast współczesnej historii, pokaże początku rodu Winnych. 5. seria ma być bowiem ekranizację 4. tomu sagi Ałbeny Grabowskiej zatytułowanego "Stulecie Winnych. Początek" i bowiem o latach młodości Broni i Antoniego.

Wersję tę zdają się potwierdzać słowa Janiczka, które padły w wywiadzie: Z tego co wiem, będzie kręcona jakaś piąta część, ale pozostawiam w tajemnicy, o czym i jak będzie kręcona. Będzie to coś takiego jak prequel.

TOK FM PREMIUM