"Królowa" - Aleksander Kwaśniewski poleca serial Netfliksa Jarosławowi Kaczyńskiemu

Aleksander Kwaśniewski w wywiadzie dla magazynu LGBTQIA "Replika" pochwalił serial "Królowa" z Andrzejem Sewerynem. Jego zdaniem produkcja Netfliksa uczy tolerancji i pokazuje, że każdy może do niej dorosnąć. Przy tej okazji potępił sposób, w jaki na temat osób niebinarnych i transpłciowych wypowiada się Jarosław Kaczyński.

Aleksander Kwaśniewski chwali "Królową" i krytykuje Jarosława Kaczyńskiego

W rozmowie z magazynem "Replika" Kwaśniewski przyznał, że jest zwolennikiem związków partnerskich. Porównując czasy, w których aktywnie działał w polityce ze współczesnością, były prezydent zauważa dużą zmianę w mentalności Polaków dotyczącą stosunku wobec osób LGBT:

- Zmiana wymaga czasu... choć kiedy porównam stan polskiego ducha w roku 1995 i dzisiaj, raptem 27 lat później (wiem, że dla młodego człowieka to epoka, ale ja już jestem starszy człowiek), to różnica jest kolosalna. Jestem pod wrażeniem, że w 2022 r. hitem może być w Polsce "Królowa" z Andrzejem Sewerynem - mówił Kwaśniewski.

Kwaśniewski krytykuje Kaczyńskiego. Prezes PiS powinien obejrzeć "Królową"?

Zapytany o Jarosława Kaczyńskiego, który podczas publicznych wystąpień mówił o tym, że osoby transpłciowe i niebinarne należałoby badać, Kwaśniewski nie krył oburzenia: 

- To są wypowiedzi obskuranckie, głupie, zupełnie pozbawione wrażliwości. Kaczyński nie rozumie złożoności spraw, o których mówi, dramatu, jaki dotyka w Polsce osoby nieheteronormatywne. Wspomniana "Królowa" to zresztą dobry przykład; serial pokazuje przecież trudności, na jakie natrafia bohater grany przez Seweryna, próbując nawiązać relację z córką i wnuczką - powiedział polityk.

- Oczywiście jest to artystyczna metafora, ale ma w sobie ważny przekaz: do tolerancji można dojrzeć. I to stosunkowo szybko. Warunek jest taki, że musimy zacząć ze sobą rozmawiać, choć na początku będą to rozmowy koślawe. Nawet nam, którzy przecież nie chcemy urazić osób LGBT+, często brakuje języka, jednak to właśnie rozmowa zmienia rzeczywistość. W 1995 r. nie byliśmy na nią jeszcze gotowi - przyznał Kwaśniewski.

"Królowa" - Andrzej Seweryn w roli draq queen zachwycił widzów

Serial "Królowa" zadebiutował na Netfliksie 23 czerwca. Produkcja pokazuje historię emerytowanego krawca (Andrzej Seweryn), którego pasją jest wcielanie się w draq queen Lorettę. Mieszkając przez lata w Paryżu swoimi występami Loretta zachwycała widzów. Kiedy niespodziewane okoliczności zmuszają bohatera do powrotu do rodzinnego miasteczka na Śląsku okazuje się, że lokalna społeczność początkowo nie jest tak otwarta na draq queen. Z czasem jednak sytuacja ulega zmianie. 

"Królowa" została bardzo ciepło przyjęta przez widzów, choć krytycy mieli serialowi sporo do zarzucenia. Bez wątpienia jednak jednym z najmocniejszych punktów tej produkcji jest kreacja, jaką stworzył Andrzej Seweryn wcielający się w Lorettę. 

 

TOK FM PREMIUM