Znamy zwycięzców tegorocznych nagród Emmy. Produkcje HBO zdeklasowały konkurencję

W nocy z 12 na 13 września po raz 74 odbyło się wręczenie Emmy Awards. Statuetki zwane "telewizyjnymi Oscarami" zostały tradycyjnie już wręczone podczas uroczystej gali w Microsoft Theater, na której stawiły się gwiazdy najpopularniejszych seriali. Tym razem niekwestionowanym triumfatorem wydarzenia okazała się platforma HBO.

HBO rozbiło bank. Seriale platformy zgarnęły rekordową liczbę statuetek

Od kilku lat główna walka o Emmy rozgrywa się pomiędzy produkcjami HBO i Netfliksa. Nie inaczej było w tym roku, bowiem triumfatorem okazało się HBO zdobywając 37 nagród, a na drugim miejscu uplasował się Netflix z 26 statuetkami. 14 Emmy przypadło zaś platformie Disney Plus. 

Statuetkę dla najlepszego serialu dramatycznego po raz drugi już otrzymała "Sukcesja". Historia rodziny mediowego potentata od pierwszego sezonu budzi zachwyt widzów oraz krytyków i jest jednym z głównych faworytów do Emmy. W tym roku sporym zaskoczeniem była inna produkcja HBO - "Biały Lotos". Serial opowiadający o turystach wypoczywających w hawajskim kurorcie zdobył 10 nagród i stał się tym samym najczęściej nagradzaną produkcją tej gali. Po 6 statuetek zgarnęły "Euforia" od HBO i "Squid Game" od Netfliksa. 

Emmy 2022 - pełna lista laureatów

W tym roku nagrody Emmy przyznano w aż 119 kategoriach. Jak zwykle jednak największym zainteresowaniem cieszy się kilkanaście z nich.

Oto lista zwycięzców Emmy Awards 2022 w głównych kategoriach:

  • Najlepszy serial dramatyczny - "Sukcesja" (HBO)
  • Najlepsza aktorka – serial dramatyczny: Zendaya, "Euforia" (HBO)
  • Najlepszy aktor – serial dramatyczny: Lee Jung-jae, "Squid Game" (Netflix)
  • Najlepszy serial komediowy: Ted Lasso (Apple TV+)
  • Najlepsza aktorka – serial komediowy: Jean Smart "Hacks" (HBO)
  • Najlepszy aktor – serial komediowy: Jason Sudeikis, Ted Lasso (Apple TV+)
  • Najlepszy serial limitowany: "Biały Lotos" (HBO)
  • Najlepszy aktor – serial limitowany lub film TV: Michael Keaton, "Dopesick" (Hulu)
  • Najlepsza aktorka – serial limitowany lub film TV: Amanda Seyfried, "Zepsuta krew" (Hulu)
  • Najlepszy film telewizyjny: "Chip i Dale: Brygada RR" (Disney+)

Emmy, czyli "telewizyjne Oscary" tylko dla najlepszych 

Nagrody Emmy przyznawane są najlepszym twórcom przemysłu telewizyjnego. Po raz pierwszy wręczono je w 1949 roku. Zaliczane są do  nagród EGOT, czyli czterech najważniejszych nagród kulturalnych w USA, obok Oscara (film), Grammy (muzyka) i Tony (teatr). Statuetka Emmy przedstawia uskrzydloną kobietę, trzymającą w uniesionych rękach model atomu. Najwięcej nagród Emmy - 7, otrzymał amerykański aktor Edward Asner. Najbardziej utytułowanym programem w historii jest „Saturday Night Live", który otrzymał 270 nominacji i 76 nagród.

Ciekawostką jest, iż zdobywcy Emmy muszą zapłacić za swoją statuetkę 400 dolarów. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM