Olga Tokarczuk z szansą na drugiego Bookera. Książka polskiej pisarki nominowana

Olga Tokarczuk drugi raz z rzędu nominowana do prestiżowej nagrody literackiej Man Booker International Prize 2019, tym razem za książkę "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Przed rokiem polska pisarka otrzymała nagrodę za "Biegunów", w tłumaczeniu Jennifer Croft.

W tym roku na liście nominowanych do Man Booker International Prize 2019 znalazła się powieść "Prowadź swój pług przez kości umarłych" w przekładzie Antonii Lloyd-Jones. Na podstawie tej powieści Agnieszka Holland nakręciła film "Pokot".

Czytaj też: Tokarczuk laureatką Bookera! "Pisarka o wspaniałej wyobraźni i polocie literackim">>>

Wśród 13 nominowanych znaleźli się również: Holender Tommy Wieringa (za książkę "The Death of Murat Idrissi" w tłumaczeniu Sama Garretta), Chinka Can Xue ("Love In The New Millennium" przetłumaczona przez Annelise Finegan Wasmoen) i francuska pisarka Annie Ernaux ("The Years" w tłumaczeniu Alison Strayer).

Man Booker Interanational Prize to nagroda przyznawana od 2005 roku w Wielkiej Brytanii. W pierwszej edycji nominowana była książka Stanisława Lema. Pierwszym laureatem, który otrzymał nagrodę był pisarz albański Ismail Kadare. Nagroda w wysokości 50 tys. funtów dzielona jest po równo między autora i tłumacza zwycięskiego tytułu.

Man Booker Interanational Prize. Polska passa

Tegoroczna nominacja dla Olgi Tokarczuk to trzecie tego typu wyróżnienie dla książek polskich twórców, w ciągu ostatnich lat. Dobrą passę rozpoczęła, w 2017 roku, nominacja dla Wioletty Grzegorzewskiej i jej książki "Guguły". W Wielkiej Brytanii książka, w tłumaczeniu Elizy Marciniak, nosi tytuł "Swallowing Mercury". Grzegorzewska walkę o prestiżową nagrodę przegrała z jednym z najbardziej znanych współczesnych pisarzy izraelskich - Davidem Grossmanem i jego powieścią "Koń wchodzi do baru".

Laureata tegorocznej nagrody poznamy 21 maja.

Książki Olgi Tokarczuk dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

DOSTĘP PREMIUM