Olga Tokarczuk o krok od The Man Booker International Prize. Wyróżniono książkę pisarki z Omanu

Prestiżową nagrodę Bookera otrzymała Jokha Al Harthi za "Celestial Bodies" (tł. Marilyn Booth). W ścisłym finale znalazła się Olga Tokarczuk, która przed rokiem została laureatką The Man Booker International Prize.
Zobacz wideo

Olga Tokarczuk otrzymała nominację do nagrody za powieść "Prowadź swój pług przez kości umarłych" wydaną w 2009 roku. To, jak sama mówi, "thriller moralny" z kryminalną zagadką, który został zekranizowany przez Agnieszkę Holland w filmie "Pokot". Tłumaczką powieści jest Antonia Lloyd-Jones. 

Sześcioro nominowanych

W tym roku na długiej liście nominowanych do Nagrody Bookera było 13 książek, spośród których jury wybrało sześć walczących o główny tytuł.

Oprócz Tokarczuk i Lloyd-Jones nominację otrzymali także: omańska pisarka Jokha Al Harthi za "Celestial Bodies" (tł. Marilyn Booth), Francuzka Annie Ernaux za "The Years" (tł. Alison L. Strayer), Niemka Marion Poschmann za "The Pine Islands" (tł. Jen Calleja), Kolumbijczyk Juan Gabriel Vasquez za "The Shape of the Ruins" (tł. Anne McLean) i Chilijka Alia Trabucco Zeran za "The Remainder" (tł. Sophie Hughes).

Nagroda Bookera. Tokarczuk doceniona także rok temu

Olga Tokarczuk została doceniona nie pierwszy raz. W ubiegłym roku otrzymała The Man Booker International Prize za książkę "Bieguni" (ang. "Flights") w tłumaczeniu Jennifer Croft.

Odbierając wówczas wyróżnienie podczas ceremonii w Muzeum Wiktorii i Alberta, autorka podkreśliła, że choć jest pierwszą Polką, która została nagrodzona Bookerem, to "nie wierzy w literaturę narodową; traktuje ją jako żywe stworzenie, które pojawia się w jednym języku, a potem może być przełożone do innego, co jest kolejnym cudem".

Przypomnijmy, że także w 2017 roku polska pisarka była na krótkiej liście nominowanych. Jury doceniło Wiolettę Grzegorzewską i jej "Guguły".

Nagroda Bookera - dla autora i tłumacza

The Man Booker International Prize to międzynarodowa nagroda ustanowiona w 2005 roku w Wielkiej Brytanii. Początkowo przyznawana była co dwa lata, od 2016 roku - co rok.

Nagroda jest przyznawana jednej książce, która w ciągu ostatniego roku została przetłumaczona na język angielski i opublikowana na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii. Autorzy i tłumacze są uznawani za równie istotnych dla tego procesu; zwycięzcy otrzymują do podziału główną nagrodę w wysokości 50 tys. funtów.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM