Nagrody Literackie m.st. Warszawy przyznane. Kazimierz Orłoś z tytułem Warszawskiego Twórcy

Wiesław Myśliwski, Krystyna Dąbrowska, Cezary Harasimowicz i Andrzej Żor zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. Tytułem Warszawski Twórca został uhonorowany Kazimierz Orłoś ? ogłoszono w niedzielę wieczorem.

Nazwiska laureatów ogłoszono w niedzielę podczas uroczystej gali w Nowym Teatrze. Nagrodę przyznano w tym roku po raz 12. Tegoroczna edycja okazała się rekordowa – ponad 1100 zgłoszeń napłynęło w formularzach, ponad 2700 egzemplarzy przesłały wydawnictwa. Laureatów w pięciu kategoriach wyłoniło jury w składzie: Janusz Drzewucki (przewodniczący), Anna Maria Czernow, Grażyna Borkowska, Krzysztof Masłoń, Karolina Głowacka, Anna Romaniuk i Rafał Skąpski.

W kategorii prozatorskiej nagrodę otrzymał Wiesław Myśliwski za powieść "Ucho igielne" (Znak), w poetyckiej – Krystyna Dąbrowska za "Ścieżki dźwiękowe" (wyd. a5). Cezary Harasimowicz został nagrodzony za "Mirabelkę" (Zielona Sowa) w kategorii "literatura dziecięca", a Andrzej Żor za książkę "Dom. Historia przytułku św. Franciszka Salezego" opublikowaną przez Przytułek św. Franciszka Salezego w Warszawie - w kategorii "edycja warszawska".

Tytułem Warszawski Twórca przyznawanym za całokształt twórczości został uhonorowany Kazimierz Orłoś.

Nagrody - po za oczywistym wyróżnieniem - mają też wymiar finansowy. Laureat Warszawskiego Twórcy otrzymuje nagrodę w wysokości 100 tys. zł, a laureaci poszczególnych kategorii 30 tys. zł. Nagrodzeni finansowo są również nominowani - po 5 tys zł.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy to wyróżnienie, którego historia sięga czasów przedwojennych. Konkurs jest kontynuacją tradycji nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-38, a przerwanej przez wybuch II wojny światowej. Pierwszym jej laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim zaś przed wojną - Leopold Staff.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy w obecnej formie jest przyznawana od 2008 roku, kiedy to Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyjęła uchwałę reaktywującą to wyróżnienie.

Nagrody w konkursie przyznawane są w pięciu kategoriach. Szczególnym wyróżnieniem jest tytuł "warszawski twórca", przeznaczony dla wybitnych pisarzy, w szczególny sposób związanych z Warszawą. Pierwszym, w 2008 roku, uhonorowanym tym tytułem był Tadeusz Konwicki, o którym w laudacji napisano "za wszystko, co stworzył o Warszawie, dla Warszawy i w Warszawie". W kolejnych latach tytuł warszawskiego twórcy otrzymali: Józef Hen (2009), Marek Nowakowski (2010), Janusz Głowacki (2011), Janusz Tazbir (2012), Joanna Kulmowa (2013), Wiesław Myśliwski (2014), Jarosław Marek Rymkiewicz (2015), Eustachy Rylski (2016), Hanna Krall (2017) i Ernest Bryll (2018).

Kandydatów do nagrody zgłaszają wydawcy, księgarze, bibliotekarze oraz czytelnicy. Nominowani autorzy są ogłaszani w kwietniu, a laureatów wyłonionych przez jury poznajemy podczas uroczystej gali, która odbywa się w czerwcu. Fundatorem i organizatorem nagrody jest Miasto Stołeczne Warszawa.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (1)
Nagrody Literackie m.st. Warszawy przyznane. Kazimierz Orłoś z tytułem Warszawskiego Twórcy
Zaloguj się
  • 2bxornot2b

    Oceniono 1 raz 1

    Coraz czesciej na dzwiek slowa tworca zapala sie czerwona dioda ostrzegawcza i czlowiek nabiera odruchu ucieczki. Pamietam historie pewnego tworcy, ktory zagniezdzil sie w domu pracy tworczej macierzystej uczelni, dal sie poznac z systematycznych odwiedzin pobliskiego sklepu monopolowego i notorycznego zanieczyszczania dworku Marii Konopnickiej. Trzeba pamietac, iz czesto proces tworczy moze trwac cale zycie, jednak w jego przypadku uczelnia zostala zmuszona do skrocenia procesu tworzenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX