Paweł Reszka opisał świat księży. "Zawsze nas pytaj, ile razy się zakochaliśmy w czasie posługi"

- Ze wszystkich słów do stanu kapłańskiego najbardziej pasuje mi samotność. Z nim najczęściej się spotykałem i o tym najczęściej rozmawialiśmy - mówił w TOK FM Paweł Reszka, autor reportażu o kapłanach, pt.: "Czarni".
Zobacz wideo

Po cyklu reportaży o lekarzach "Mali Bogowie", Paweł Reszka wszedł w środowisko księży, żeby zobaczyć od środka, co tak naprawdę sprawia, że kapłani się gubią i prowadzą niemoralne życie. W reportażu przedstawia świat z perspektywy kapłanów. Rozmowy z nimi są anonimowe i bardzo szczere.

- Ze wszystkich słów do stanu kapłańskiego najbardziej pasuje mi samotność. Z nim najczęściej się spotykałem i o tym najczęściej rozmawialiśmy - przyznał w TOK FM Reszka.

Jak dodał, jeden z księży powiedział, że dobrze byłoby, aby ściany plebanii "choć przez chwilę były przezroczyste" i żeby wierni choć przez chwilę zobaczyli kapłanów takimi, jakimi są naprawdę, kiedy nie noszą już swojego "urzędowego” stroju. Żeby zobaczyli, czego im brakuje, za czym tęsknią i czego się boją. - [Ta książka] to taka podróż po ludzkich pragnieniach i namiętnościach - wskazał autor. 

Rozmowy z Pawłem Reszką w Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie!

Paweł Reszka zauważył też, że światem księży interesuje się mnóstwo osób, a w rzeczywistości wciąż bardzo niewiele o nim wiemy. - Oni są dostarczycielami usług rytualnych. Muszą namaścić, ochrzcić, dać ślub… Tym ich obarczamy, a zapominamy, że są ludźmi zbudowanymi tak jak my. Mogą być stęsknieni za kimś bliskim, za dotykiem, za przytuleniem. My mamy dużo rzeczy do zrobienia wieczorami, nawet takich czysto życiowych, a oni zostają sami w czterech ścianach - opowiadał gość TOK FM.

Pytany przez Agnieszkę Lichnerowicz, dlaczego akurat wybrał tę grupę, stwierdził krótko: "z ciekawości". - Chciałem zobaczyć taką zwyczajną, ludzką stronę księdza w papuciach na plebanii, który się zastanawia wieczorem, czy jest Bóg, a jak go nie ma, to co on robił przez ostatnie 40 lat - dodał. 

Rozmowy o grzechach

Rozmowy Pawła Reszki z kapłanami dotyczą też grzechów, takich jak pycha, chciwość, lenistwo czy nieumiarkowanie. Jak mówił autor, wielu księży wierzy, że "ich sukienka daje im poczucie, że są ważni i mądrzy". - Zresztą świat ich w tym utwierdza, bo ciągle wszędzie tam, gdzie się pojawiają, dostają mikrofon, żeby coś mądrego powiedzieli. I tak naprawdę, cokolwiek nie powiedzą, ludzie biją im brawo - mówił dziennikarz, wskazując, że to prowadzi do pychy i lenistwa.

W książce pojawia się też wątek seksu, kobiet i celibatu, który - jak powiedział nasz gość - prowadzi kapłanów do samotności i czasem degeneracji.

- Jeden z księży powiedział mi: "zawsze nas pytaj o to, ile razy się zakochaliśmy w trakcie posługi i jeśli ktoś powie, że się nie zakochał, to nie wierz, chyba że masz do czynienia z robotem" - wspominał Paweł Reszka. Jak dodał, w oczach kapłanów każde ich zakochanie czy zauroczenie innym człowiekiem jest dla nich "związkiem z realnym światem". - Nawet, jeśli ksiądz przeżywa to ciężko, nawet, jak może się zakochać tylko platonicznie i nawet jeśli konsumpcja tej miłości nie następuje, to i tak go to uczłowiecza - wskazał.  

"W sutannie doświadczyłem pustki"

W ramach reporterskiego eksperymentu Paweł Reszka sam założył sutannę, żeby poczuć, jaką reakcję wywołuje koloratka w czasach, gdy Kościół coraz częściej jest synonimem grzechu. Pytany, czego w tym eksperymencie doświadczył, bez chwili zawahania odparł: "pustki".

- To jest niesamowite. Siedzisz w parku, gdzie nie ma wolnych ławek, wszyscy się do wszystkich dosiadają i tylko ty siedzisz sam. Od razu widzisz, którzy ludzie cię nie lubią, a nawet ci, którzy cię lubią, też starają się uciekać wzrokiem lub coś mrukną pod nosem. Generalnie jesteś sam - podsumował.

Książka Pawła Reszki trafi do księgarń 4 września. Została wydana przez Wydawnictwo Czerwone i Czarne.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (42)
"Czarni". Paweł Reszka opisał świat księży
Zaloguj się
 • uthark

  Oceniono 8 razy 6

  Samotność? To niech wyjdą z plebani do ludzi. Niech zamieszkają w blokach, wśród ludzi.

 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 18 razy 6

  Świat księży jest bardzo prosty. Utrzymywać ciemnotę i ją mnożyć po to aby potem z niej zdzierać ostatni grosz obiecując przy tym gruszki na wierzbie i gardząc nią w każdy możliwy sposób. Pławić się w bogactwie i luksusie, korumpować, być bezkarnym. Przy okazji popukać to tu to tam. To tak w skrócie. Chciałoby się zapytać o to gdzie w tym wszystkim jest bóg ale odpowiedź nasuwa się sama.

 • forumforum101

  Oceniono 5 razy 5

  " Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w krótkim komentarzu w mediach społecznościowych napisał o ks.Mateuszu Szydło iż "oznacza to tylko jedno". Ks. " Isakowicz-Zaleski w innym wpisie opisał z kolei sytuację w seminariach w Polsce, do których wstępuje niezwykle mało kandydatów; wielu innych porzuca kapłaństwo. ":Równocześnie z kapłaństwa odchodzi wielu młodych księży. Jedni zakładają rodziny, inni dokonują "coming out" jako geje. To wszystko świadczy o ogromnym kryzysie w Kościele polskim. Jednak prezydium Episkopatu, wybrane w tym samym składzie na kolejną 5-letnią kadencję, nie przedstawia ani analizy tego groźnego zjawiska, ani propozycji działań zaradczych" - pisał ks. Isakowicz-Zaleski. "

 • 12zibi12

  Oceniono 4 razy 4

  Nie no. Jestem wzruszony ciężkim życiem tych obłudników.

 • tomasz.rze

  Oceniono 8 razy 4

  "światem księży interesuje się mnóstwo osób, a w rzeczywistości wciąż bardzo niewiele o nim wiemy".
  No, przepraszam bardzo, ale duchowni konsekwentnie sami oddzielili się od rzeczywistości i innych ludzi. Są samotni na własne życzenie.

 • rufuss_allmaechtig

  Oceniono 8 razy 2

  Czarną zarazę należy zwalczać a sprawców przykładnie ukarać!

 • dziubdziusie

  Oceniono 6 razy 2

  Krew nie woda, każdemu facetowi dyga, nawet Chrystusowi, to mimowolne, zwłaszcza na widok obiektu pożądania.

 • petrrr1

  Oceniono 6 razy 2

  Sory ale jak ktoś używa słowa papucie to mam ochotę zamordować go tępym narzędziem. I nie mam ochoty czytać dalej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX