Nobel dla Olgi Tokarczuk. Jeśli jeszcze niczego nie czytałeś/aś, podpowiadamy PIĘĆ KSIĄŻEK, od których warto zacząć

Olga Tokarczuk, od lat wymieniana w gronie faworytek do Literackiej Nagrody Nobla, została uhonorowana przez Komisję Noblowską za rok 2018. Tokarczuk to jedna z najpopularniejszych polskich pisarek, jeden z jej utworów jest obecny również w kanonie lektur licealnych. Ale jeśli jeszcze nie udało się Wam przeczytać żadnego z jej dzieł, podpowiadamy pięć tytułów, od których warto zacząć. Poleca Zuzanna Piechowicz, współautorka audycji "Poczytalni" w TOK FM.
Zobacz wideo

"Bieguni" 
Tytułowi Bieguni to członkowie odłamu staroobrzędowców, prawosławnej sekty, którzy wierzą, że świat jest głównie zły. Jednak według ich wierzeń można się przed nim uchronić. Kluczem do tego jest pozostawanie w ciągłej podróży, dzięki której siły zła nie mogą dosięgnąć człowieka. W powieści podróże Biegunów mieszają się z podróżami autorki oraz opowieściami o współczesnych nomadach. Niezwykła książka uhonorowana Nagrodą Nike w 2008 roku i Nagrodą Bookera w 2018 roku.

"Księgi Jakubowe" 
Najobszerniejsza z książek Tokarczuk. Licząca ponad 900 stron powieść to erudycyjna podróż przez świat historii, obyczajów, wielokulturowości. Główną osią narracji jest historia Jakuba Franka, Żyda, który zgromadził wokół siebie rzesze wiernych. Wyznawców zyskiwał dzięki swoim opowieściom o świecie, który może być lepszy, tolerancyjny, otwarty i szczęśliwy. Historia Franka jest tak niesamowita, że wydaje się aż nieprawdopodobna. Z judaizmu przeszedł drogę przez sabataizm, potem islam, a na końcu katolicyzm. Możliwe, że zmarł jako członek kościoła prawosławnego. Książka warta każdej minuty czytania. Noblistka poświęciła na jej napisanie ponad sześć lat.

"Prowadź swój pług przez kości umarłych" 
Książka, która zyskała drugie życie dzięki ekranizacji. Janina Duszejko stała się główną bohaterką "Pokotu" Agnieszki Holland. To opowieść o nauczycielce języka angielskiego z niewielkiej miejscowości, która od towarzystwa ludzi zdecydowanie woli towarzystwo zwierząt. I gotowa jest na wiele, aby bronić praw naszych braci mniejszych. Esej o prawach zwierząt i brutalności człowieka miesza się tu z opowieścią kryminalną. Olga Tokarczuk często zabiera głos w sprawie ochrony praw zwierząt. W tej książce udowadnia, że to może być również świetny temat na powieść.

"Opowiadania Bizarne" 
Opowiadania dziwne, niezwykłe, zabawne. Poza dozą niewiarygodności żaden inny motyw nie łączy dziesięciu opowiadań z tego zbioru. Różne miejsca, przestrzenie, bohaterowie. Czasem miejsca prawdziwe, czasem wyimaginowane. I niespodziewane zakończenia. Jedna z lżejszych pozycji w dorobku Tokarczuk - jeżeli można w ogóle użyć takiego stwierdzenia wobec jej książek. 

"E.E." 
Jedna z pierwszych książek tegorocznej Noblistki. Akcja "E.E." skupia się na pierwszych latach XX wieku. Główną bohaterką jest nastolatka, która zostaje uznana za medium. Tokarczuk porusza w niej tematy, które pojawiają się również w kolejnych książkach: okultyzm, złożoność ludzkiej osobowości, sceptycyzm poznawczy i poszukiwanie sensu życia.

A jakie książki Olgi Tokarczuk WY polecacie? Piszcie w komentarzach, a o 20:00 słuchajcie i komentujcie w audycji Mikrofon TOK FM. Zaprasza Agata Kowalska.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM