Olga Tokarczuk namawia do pójścia na wybory: Zagłosujmy we właściwy sposób, za demokracją

- Dla mnie jako Polki to znak, że pomimo tych wszystkich problemów z demokracją, które mamy w naszym kraju, wciąż mamy coś do powiedzenia światu - powiedziała w czwartek na krótkiej konferencji prasowej Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
Zobacz wideo

Olga Tokarczuk została laureatką tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Szwedzka Akademia nagrodziła pisarkę za 2018 rok. Doceniono ją za "wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Pisarka przebywa obecnie w niemieckim mieście Bielefeld, gdzie zorganizowała w czwartek konferencję prasową. Przyznała, że fakt, iż Nagroda Nobla trafiła do Europy Wschodniej to dla niej "coś niezwykłego".

- Dla mnie jako Polki to znak, że pomimo tych wszystkich problemów z demokracją, które mamy w naszym kraju, wciąż mamy coś do powiedzenia światu - cytuje wypowiedź Tokarczuk agencja Reuters.

Noblistka powiedziała, że Nobla dedukuje Polakom. Odniosła się także do wyborów parlamentarnych, które już w najbliższą niedzielę (13 października) odbędą się w naszym kraju. - Chciałabym powiedzieć wszystkim moim przyjaciołom, ludziom w Polsce: zagłosujmy we właściwy sposób, za demokracją - mówiła.

To pierwszy literacki Nobel dla Polski od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska. Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróż ludzi Księgi", "Prawiek i inne czasy", "Gra na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Księgi Jakubowe" oraz "Bieguni", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera. Tokarczuk była przez bukmacherów wymieniana jako kandydatka do nagrody, ale dopiero na czwartym miejscu. 

W tym roku Komitet Noblowski wręczył dwie nagrody, oprócz Tokarczuk Nobla otrzymał austriacki pisarz Peter Handke.

Nagroda Nobla to - oprócz wielkiego prestiżu - 9 milionów koron, czyli ponad 3 miliony 300 tysięcy złotych. Jak zadeklarował w czwartek minister finansów Jerzy Kwieciński, pisarka nie będzie musiała od tej sumy odprowadzić podatku.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Olga Tokarczuk namawia do pójścia na wybory: Zagłosujmy we właściwy sposób, za demokracją
Zaloguj się
 • irenevonbrick

  Oceniono 6 razy 4

  Pójdę demokratycznie oddać swój głos na PIS,lub na Konfederacją.W poniedziałek będziemy mieli wybranych demokratycznie wybranych posłów.Myślę że przegrani przyjmą to do wiadomości i nie będą buuuuuuuuczeć.

 • lord_of_the_flies

  Oceniono 10 razy 4

  Kiedyś pieniądz papierowy miał pokrycie w złocie i kiedyś nagroda noblowska miała pokrycie w czystym intelekcie. Teraz pokrycie pieniądza złotem jest znikoma i teraz nagroda noblowska... resztę sobie dopiszcie.

 • tomaselli

  Oceniono 7 razy 3

  Pewnie, ze pojde i zaglosuje na PIS , bynajmniej nie z powodu namow tej pani, ktorych ksiazek nie da sie czytac.

 • 2bxornot2b

  0

  Czyli PIS

 • leszek_orzeszek

  Oceniono 4 razy 0

  Jeden pan noblista już namawiał do pójścia na wybory ;) Ostrożnie z tym namawianiem. Niepójście na wybory i niegłosowanie też w pewnym sensie wyraża, co obywatele sobie myślą o tych całych "wyborach".

 • maruda.marudna

  Oceniono 6 razy -6

  Nie ma sensu iść na wybory, strata czasu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX