Olga Tokarczuk namawia do pójścia na wybory: Zagłosujmy we właściwy sposób, za demokracją

- Dla mnie jako Polki to znak, że pomimo tych wszystkich problemów z demokracją, które mamy w naszym kraju, wciąż mamy coś do powiedzenia światu - powiedziała w czwartek na krótkiej konferencji prasowej Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
Zobacz wideo

Olga Tokarczuk została laureatką tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Szwedzka Akademia nagrodziła pisarkę za 2018 rok. Doceniono ją za "wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Pisarka przebywa obecnie w niemieckim mieście Bielefeld, gdzie zorganizowała w czwartek konferencję prasową. Przyznała, że fakt, iż Nagroda Nobla trafiła do Europy Wschodniej to dla niej "coś niezwykłego".

- Dla mnie jako Polki to znak, że pomimo tych wszystkich problemów z demokracją, które mamy w naszym kraju, wciąż mamy coś do powiedzenia światu - cytuje wypowiedź Tokarczuk agencja Reuters.

Noblistka powiedziała, że Nobla dedukuje Polakom. Odniosła się także do wyborów parlamentarnych, które już w najbliższą niedzielę (13 października) odbędą się w naszym kraju. - Chciałabym powiedzieć wszystkim moim przyjaciołom, ludziom w Polsce: zagłosujmy we właściwy sposób, za demokracją - mówiła.

To pierwszy literacki Nobel dla Polski od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska. Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróż ludzi Księgi", "Prawiek i inne czasy", "Gra na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Księgi Jakubowe" oraz "Bieguni", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera. Tokarczuk była przez bukmacherów wymieniana jako kandydatka do nagrody, ale dopiero na czwartym miejscu. 

W tym roku Komitet Noblowski wręczył dwie nagrody, oprócz Tokarczuk Nobla otrzymał austriacki pisarz Peter Handke.

Nagroda Nobla to - oprócz wielkiego prestiżu - 9 milionów koron, czyli ponad 3 miliony 300 tysięcy złotych. Jak zadeklarował w czwartek minister finansów Jerzy Kwieciński, pisarka nie będzie musiała od tej sumy odprowadzić podatku.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM