Nagroda Bookera. Wbrew regulaminowi nagrodzono dwie pisarki
Podział nagrody jest ogromnym zaskoczeniem, bo po poprzednim takim przypadku - w 1992 r. - zmieniono regulamin i postanowiono, że nagrodzona może być tylko jedna książka. Po pięciogodzinnych obradach jury zdecydowało się wbrew regulaminowi nagrodzić obie pisarki. Będą się one musiały podzielić nagrodą wynoszącą 50 tys. funtów.
- To była nasza decyzja, by złamać reguły. Im więcej o nich rozmawialiśmy, tym bardziej dochodziliśmy do wniosku, że obie uwielbiamy tak bardzo, że chcemy, aby obie wygrały - mówił przewodniczący jury Peter Florence podczas uroczystości, która w poniedziałek wieczorem odbyła się w Londynie.
Atwood faworytką
Atwood była przez bukmacherów uważana za faworytkę. Została nagrodzona już po raz drugi - w 2000 r. nagrodę zdobyła jej powieść "The Blind Assasin", z kolei 33 lata temu jej najbardziej znana powieść "Opowieść podręczna" była nominowana do nagrody.
79-letnia Atwood została najstarszą laureatką Bookera. Opublikowana we wrześniu powieść "The Testaments" sprzedała się w ciągu pierwszego tygodnia w ilości 100 tysięcy egzemplarzy, stając się najlepiej sprzedającą książką w Wielkiej Brytanii w ostatnich czterech latach.
Z kolei 60-letnia Evaristo jest pierwszą w historii czarnoskórą kobietą, która dostała nagrodę. "Girl, Woman, Other" to jej ósma powieść. Każdy z jej rozdziałów opowiada o losach innej kobiety, których losy jednak splatają się ze sobą. Większość bohaterek to czarnoskóre Brytyjki. - My, czarne kobiety wiemy, że jeśli same nie będziemy o sobie pisać, nikt za nas tego nie zrobi - powiedziała.
Pozostałymi książkami, które znalazły się w gronie sześciu finalistek, były "Quichotte" Salmana Rushdiego, "10 Minutes 38 Seconds in This Strange World" Elif Shafak, "Ducks, Newburyport" Lucy Ellmann i "An Orchestra of Minorities" Chigozie Obiomy. Pod uwagę brano powieści opublikowane w Wielkiej Brytanii i Irlandii między 1 października 2018 a 30 września 2019 r.
Nagroda Bookera
Przyznawana od 1969 r. Nagroda Bookera jest jednym z najważniejszych laurów literackich w anglojęzycznym świecie. Można do niej zgłaszać książki napisane po angielsku, autorstwa pisarza dowolnej narodowości (wcześniej brano pod uwagę książki z Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Brytyjskiej, Irlandii oraz Zimbabwe). W ubiegłym roku nagrodę otrzymała Anna Burns za powieść "Milkman".
Osobną nagrodą jest międzynarodowy Booker, przyznawany książkom tłumaczonym na angielski - tym roku w maju wyróżniono nim Jokhę al-Harthi za książkę "Celestial Bodies", a w finale była też powieść ubiegłorocznej laureatki i laureatki literackiej nagrody Nobla Olgi Tokarczuk - "Prowadź swój pług przez kości umarłych". W ubiegłym roku Tokarczuk otrzymała Bookera za książkę "Bieguni".
Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:
DOSTĘP PREMIUM
- Kowal tłumaczy, po co Zełenskiemu pociski dalekiego zasięgu. "To bardzo prosta rzecz"
- "Dziś nie płacę" i "dzida". Ale potem wracają, bo "pensja przyszła". Plaga kradzieży paliw na stacjach
- Oświadczenie Redakcji TOK FM w sprawie komunikatu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
- Ksiądz skazany za antysemickie kazanie. Pierwszy taki wyrok w sprawie katolickiego duchownego
- Jest decyzja sądu ws. aresztu dla Rafała Baniaka
- Joe Biden przyleci do Polski. Kancelaria Prezydenta potwierdza
- Alert RCB. "Jeśli możesz, zostań w domu!". Służby ostrzegają
- Doświadczona, młoda, buntownicza. Platforma Obywatelska [596. Lista Przebojów TOK FM]
- Miasto niczym Koszalin na północnej Lubelszczyźnie
- Śnieżyce przechodzą nad Polską. Bardzo trudne warunki na drogach