Niższy VAT na e-booki. Będzie taniej?

Od 1 listopada za e-booka zapłacimy taki sam podatek VAT jak za drukowaną książkę - czyli pięć, a nie jak do tej pory, 23 procent. Wielu czytelników ma nadzieję, że w ślad za obniżką podatku spadną także ceny e-booków. Jakie są na to szanse?
Zobacz wideo

Wszystko zależy od decyzji poszczególnych wydawców. Ale Polska Izba Książki będzie ich namawiać, by podzielili się z czytelnikami "vatowskim zyskiem". Pewne jest natomiast jedno - wspólny VAT dla drukowanych i elektronicznych książek będzie dużym ułatwieniem.

- Będziemy mogli zaoferować naszym klientom o wiele ciekawsze produkty - mówił prezes Polskiej Izby Książki, Włodzimierz Albin.

Jego zdaniem, ujednolicenie stawek VAT, z pewnością zwiększy liczbę ofert dla czytelników. Bo do tej pory e-booki nie zawsze były opłacalne. - Drugi plus jest taki, że będzie można sprzedawać książki razem z e-bookami i nie będzie problemów z VAT-em - dodał.

Albin przyznał także, że e-booki w Polsce wciąż cieszą się niewielką popularnością. - To zaledwie parę procent całego rynku. W USA wygląda to zupełnie inaczej. Tam e-booki to prawie 40 procent rynku. Wysoki procent sprzedaży e-booków do książek jest też w Anglii- wylicza Albin.

Choć można się spierać, czy w Polsce to wina ceny, szarej strefy, czy po prostu - naszych czytelniczych przyzwyczajeń

Od listopada mniejszy, bo ośmioprocentowy VAT, zapłacimy też za elektroniczną prasę.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM