Szwedzka prasa o wykładzie Tokarczuk: Świetnie sformułowany, prowokujący do myślenia

Swoim wystąpieniem Olga Tokarczuk wyszła z cienia kontrowersyjnego noblisty Austriaka Petera Handkego - pisze w niedzielę "Svenska Dagbladet". Gazeta podkreśla, że wykład pisarki był świetnie sformułowany i prowokował do myślenia.
Zobacz wideo

W sobotę w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie laureaci literackiej Nagrody Nobla, Olga Tokarczuk (za 2018 rok) oraz Peter Handke (za 2019 rok) wygłosili odczyty.

Dziennik "Svenska Dagbladet" podkreśla, że wykład Tokarczuk był nie tylko dwukrotnie dłuższy niż Handkego, ale także bardziej interesujący. "Pisarce udało się wyjaśnić, dlaczego literatura jest ważna w czasach cyfrowej kakofonii" - stwierdza gazeta. W komentarzu podkreślono, że Peter Handke wypadł "blado". "Nie jest tak naprawdę jasne, co pisarz chciał powiedzieć" - stwierdza autorka.

>> Cały wykład Olgi Tokarczuk znajdziesz TUTAJ << 

W niedzielę "Svenska Dagbladet" publikuje także obszerny reportaż z Nowej Rudy - miasta Olgi Tokarczuk.

Inny szwedzki dziennik "Dagens Nyheter" przedrukował w niedzielę noblowski odczyt Tokarczuk w tłumaczeniu Jana Henrika Swahna, autora większości przekładów powieści noblistki na język szwedzki. Natomiast wykład Petera Handkego umieszczono jedynie na stronie internetowej gazety.

Pisarz Peter Handke budzi w Sztokholmie kontrowersje w związku ze swoimi proserbskimi wypowiedziami na temat wojny w byłej Jugosławii. W piątek ta kwestia zdominowała wspólną konferencję prasową noblistów.

W dniu uroczystości wręczenia nagród Nobla w stolicy Szwecji spodziewane są protesty.

Sobotni wykład noblistki był też tematem rozmowy w audycji "Goście Passenta". Prowadzący Daniel Passent nie ukrywał, że jest po ogromnym wrażeniem jej wystąpienia. - Byłem zdumiony, że poziom tego odczytu jest tak wysoki. Miałem wrażenie, że przemawia filozof, człowiek bardzo doświadczony i głęboki. Że mamy z osobą, którą jest nie tylko niezwykle utalentowaną pisarką, ale myślicielem, człowiekiem, który stara się ogarnąć cały świat - mówił w TOK FM Passent. 

10 grudnia Tokarczuk odbierze z rąk króla Szwecji złoty medal oraz dyplom. Ceremonia rozpocznie się o 16.30. To wydarzenie również będzie można obejrzeć na tokfm.pl, a wysłuchać w radiu TOK FM.

Wykładu Olgi Tokarczuk możesz posłuchać w Aplikacji TOK FM - na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
Szwedzka prasa o wykładzie Olgi Tokarczuk
Zaloguj się
 • zbag19

  Oceniono 10 razy 4

  można być "czułym narratorem" współczesnego świata, wrażliwym obserwatorem problemów ludzkich i ich historii ale to wymaga wielkiej inteligencji, sztuki widzenia, współobecności - jest to na pewno trudne. Może gdyby trochę więcej ludzi, również a może szczególnie mieszkających w Polsce sięgnęło ze zrozumieniem po Jej książki, mniej byłoby agresji i tolerancji dla agresji, mniej złości i zwykłej głupoty.

 • chri-s48

  0

  Piękny język, cudowna analiza współczesności i przemyślany, doskonały przekaz. Brawo pani Olgo, brawo.

 • kotkluska2016

  Oceniono 4 razy 0

  Nieszczęsną niewiastę należy spalić razem z jej antypolską pisaniną. Pomogą w tym zasłużeni duszpasterze, sarmacja stadionowa i patriotyczna młodzież spod znaku krzyża.

 • malpa-z-paryza

  Oceniono 8 razy -2

  mysl pani Tokarczuk jest wielowymiarowe.. bez limitu.

 • tomaselli

  Oceniono 14 razy -8

  "Wyklad" zgodny z oczekiwaniami szwedzkiego kalifatu, ktory z opoznieniem przyznal jej te nagrode, ktora wlasnie dzieki "znamienitym laureatom" stracila w miedzyczasie na prestizu.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 16 razy -10

  Rownie prwookujacy do mysleniia jak wyrok sadu w sprawe najsztuba i durczoka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX