Szwedzka prasa o wykładzie Tokarczuk: Świetnie sformułowany, prowokujący do myślenia

Swoim wystąpieniem Olga Tokarczuk wyszła z cienia kontrowersyjnego noblisty Austriaka Petera Handkego - pisze w niedzielę "Svenska Dagbladet". Gazeta podkreśla, że wykład pisarki był świetnie sformułowany i prowokował do myślenia.
Zobacz wideo

W sobotę w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie laureaci literackiej Nagrody Nobla, Olga Tokarczuk (za 2018 rok) oraz Peter Handke (za 2019 rok) wygłosili odczyty.

Dziennik "Svenska Dagbladet" podkreśla, że wykład Tokarczuk był nie tylko dwukrotnie dłuższy niż Handkego, ale także bardziej interesujący. "Pisarce udało się wyjaśnić, dlaczego literatura jest ważna w czasach cyfrowej kakofonii" - stwierdza gazeta. W komentarzu podkreślono, że Peter Handke wypadł "blado". "Nie jest tak naprawdę jasne, co pisarz chciał powiedzieć" - stwierdza autorka.

>> Cały wykład Olgi Tokarczuk znajdziesz TUTAJ << 

W niedzielę "Svenska Dagbladet" publikuje także obszerny reportaż z Nowej Rudy - miasta Olgi Tokarczuk.

Inny szwedzki dziennik "Dagens Nyheter" przedrukował w niedzielę noblowski odczyt Tokarczuk w tłumaczeniu Jana Henrika Swahna, autora większości przekładów powieści noblistki na język szwedzki. Natomiast wykład Petera Handkego umieszczono jedynie na stronie internetowej gazety.

Pisarz Peter Handke budzi w Sztokholmie kontrowersje w związku ze swoimi proserbskimi wypowiedziami na temat wojny w byłej Jugosławii. W piątek ta kwestia zdominowała wspólną konferencję prasową noblistów.

W dniu uroczystości wręczenia nagród Nobla w stolicy Szwecji spodziewane są protesty.

Sobotni wykład noblistki był też tematem rozmowy w audycji "Goście Passenta". Prowadzący Daniel Passent nie ukrywał, że jest po ogromnym wrażeniem jej wystąpienia. - Byłem zdumiony, że poziom tego odczytu jest tak wysoki. Miałem wrażenie, że przemawia filozof, człowiek bardzo doświadczony i głęboki. Że mamy z osobą, którą jest nie tylko niezwykle utalentowaną pisarką, ale myślicielem, człowiekiem, który stara się ogarnąć cały świat - mówił w TOK FM Passent. 

10 grudnia Tokarczuk odbierze z rąk króla Szwecji złoty medal oraz dyplom. Ceremonia rozpocznie się o 16.30. To wydarzenie również będzie można obejrzeć na tokfm.pl, a wysłuchać w radiu TOK FM.

Wykładu Olgi Tokarczuk możesz posłuchać w Aplikacji TOK FM - na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM