Gliński zaprasza Olgę Tokarczuk do ministerstwa. "Słusznie dostała nagrodę Nobla"

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński zaprosił Olgę Tokarczuk do złożenia wizyty w jego resorcie. Podkreślił, że jest "wybitnie utalentowaną osobą i dlatego słusznie dostała nagrodę Nobla". Transmisja z wręczania Tokarczuk literackiego Nobla na Tokfm.pl po godzinie 16.30.
Zobacz wideo

"Składając raz jeszcze gratulacje z okazji uhonorowania Pani Nagrodą Nobla za rok 2018 w dziedzinie literatury, serdecznie zapraszam Panią, w dogodnym dla Pani terminie, do złożenia wizyty w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - napisał Piotr Gliński w liście udostępnionym we wtorek PAP.

"Będzie mi niezwykle miło osobiście podziękować Pani za wkład w rozsławienie polskiej literatury w świecie" - dodał.

Warto przypomnieć, że jeszcze kilka miesięcy temu w programie "Kropka nad i" w TVN24 Piotr Gliński - pytany o to, jaką książkę nominowanej jeszcze wtedy do nagrody Nobla Olgi Tokarczuk przeczytał - przyznał, że "próbował", ale "nigdy nie dokończył" żadnej.

We wtorek wicepremier przekonywał z kolei, że ceni Tokarczuk przede wszystkim za "warsztat i język". - Jest wybitnie utalentowaną osobą i dlatego słusznie dostała nagrodę Nobla. Pięknie pisze i faktycznie operuje językiem szalenie trafnym, syntetycznym. Potrafi nazywać zjawiska, nawet w tej krótkiej mowie noblowskiej to było widać - powiedział.

Zaprosić Olgę Tokarczuk planuje także premier Mateusz Morawiecki, o czym w RMF FM mówił szef KPRM Michał Dworczyk. - Po powrocie pan premier zaprosi panią Olgę Tokarczuk, żeby złożyć jej osobiste gratulacje - zadeklarował.

List od prezydenta

Również prezydent Andrzej Duda skierował we wtorek do Olgi Tokarczuk, w dniu wręczenia jej literackiej Nagrody Nobla, list gratulacyjny. "Chcę wyrazić radość, że Akademia Szwedzka uhonorowała Pani twórczość, w której zagadnienia uniwersalne i polska wrażliwość tak znakomicie się dopełniają" - napisał prezydent.

We wtorek po południu laureatka literackiego Nobla za rok 2018 - Olga Tokarczuk - piąta polska noblistka w dziedzinie literatury - odbierze w Sztokholmie dyplom oraz złoty medal z rąk króla Karola XVI Gustawa. Transmisja z tego wydarzenia będzie dostępna na Tokfm.pl - o godzinie 16.30. 

Po ceremonii - w sztokholmskim ratuszu - odbędzie się bankiet noblowski. Jak ujawniła Fundacja Noblowska, Olga Tokarczuk zasiądzie na honorowym miejscu - pomiędzy królem Szwecji Karolem XVI Gustawem i księciem Danielem oraz naprzeciw królowej Sylwii. Towarzyszący laureatce literackiego Nobla Grzegorz Zygadło został umieszczony po drugiej stronie honorowego stołu. Mąż Tokarczuk sąsiadować będzie z dwiema kobietami: żoną premiera Stefana Loefvena oraz szwedzką minister finansów Magdaleną Andersson.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM