Dlaczego prawica atakuje Tokarczuk? "Część odrzuca jej twórczość, ewidentnie jej nie znając"

- Część dziennikarzy odrzuca twórczość Olgi Tokarczuk, ewidentnie jej nie znając. Sądzę, że wynika to z takiej bardzo prostej dążności do natychmiastowego przetłumaczenia twórczości literackiej na wymowę ideologiczną - mówił w TOK FM Przemysław Czapliński, profesor literatury.
Zobacz wideo

W odpowiedzi na przyznanie literackiej nagrody Nobla Oldze Tokarczuk część prawicowych dziennikarzy i publicystów zareagowało bardzo krytycznie. Punktowali ją między innymi za polityczne zaangażowanie, określali celebrytką lewicy albo tzw. "salonu", niekiedy wręcz zarzucali "antypolskość".

Profesor literatury Przemysław Czapliński, który był gościem TOK FM, powiedział, że część dziennikarzy odrzuca twórczość Olgi Tokarczuk, ewidentnie jej nie znając. - Sądzę, że wynika to z takiej bardzo prostej dążności do natychmiastowego przetłumaczenia twórczości literackiej na wymowę ideologiczną - stwierdził. Profesor zaznaczył, że przez wiele lat pisarce udało się unikać różnego rodzaju politycznych przyporządkowań. Przypomniał jej książki z pierwszej połowy lat '90 (np. "Podróż ludzi Księgi" czy "E.E"). - Na tym etapie twórczość Olgi Tokarczuk nie daje się przetłumaczyć na jeszcze dość łagodne wówczas podziały ideowe i sympatie polityczne - wskazał.

Zaczęło się to powoli zmieniać w drugiej połowie lat '90 i na początku lat dwutysięcznych, kiedy - jak mówił profesor - polska krytyka literacka przeżywała okres "rewitalizacji z zaangażowaniem politycznym w tle".

- Zaczyna się czytać książki z perspektywy bardzo określonej, chociaż nie tak bardzo istotne są jeszcze wtedy opcje polityczne typu prawica - lewica. Dużo istotniejsze wydają się nowo odkryte podmioty, które do tej pory były schowane, skryte, stłamszone albo zmarginalizowane - powiedział. Takim podmiotem, jak wyjaśniał dalej, były na przykład kobiety czy dzieci (o których wcześniej w literaturze się raczej nie mówiło). Ogromną rolę zaczął odgrywać też podmiot nieheteroseksualny. Czapliński wskazał, że zaczęto dostrzegać konieczność włączenia tych podmiotów do tożsamości zbiorowej i Olga Tokarczuk także w ten nurt się włączyła.

- Nie z jakąś bardzo wyrazistą deklaracją, ale poprzez konstruowanie postaci w swoich dziełach - powiedział. - Przypominam Paschalisa i Kummernis z książki "Dom dzienny, dom nocny", którzy zderzają się z pewną granicą i doświadczając na sobie jej skutków i cierpiąc, stają się dla nas pewną narracyjną odsłoną - dodał.

- Opowieści Olgi Tokarczuk nie są opowiadaniami z tezą. To nie są opowieści jawnie zaangażowane. Na tym polega ich socjologiczna wartość, że one opowiadają jakąś historię i mówią: "zobacz, coś się stało z bohaterem". A czytelnik zaczyna sobie sam dopowiadać, z czego to się wzięło, z czego wynikają jego losy - opowiadał dalej prof. Czapliński.

Nie tylko Tokarczuk była atakowana przez prawicę

Prowadzący audycję Paweł Sulik - w odpowiedzi na argumenty swojego gościa - zacytował fragment artykułu prawicowej dziennikarki Doroty Kani, która w serwisie Niezależna.pl napisała: "W III RP są nagradzani głównie ci pisarze i artyści, którzy wypowiadają się źle o Polsce i są 'proeuropejscy'. Nie można im odmówić talentu ani weny - tworzą bardzo dobre dzieła, czasami wręcz wybitne, tyle że ich poglądy są wymierzone we własną ojczyznę.

- Ja w ogóle nie zamierzam polemizować z czymś takim - odparł profesor Czapliński. - To jest sposób używania języka, który szantażuje drugą stronę i zmusza do tego, żeby udowadniała, że nie do końca jest tak. To jest granie na polu, które zostało zmanipulowane, a nie można grać w grę, która w gruncie rzeczy nie ma innych reguł, jak tylko pragnienie posiadania władzy i dominacji z drugiej strony - dopowiedział.

Gość TOK FM przypomniał też, że Tokarczuk nie jest pierwszą pisarką, która była atakowana przez prawicę. - Kto sprawił największe baty [Stefanowi] Żeromskiemu, który uważany był za najwybitniejszego pisarza polskiego czczonego przez całe społeczeństwo? To prawica napadła na niego wyzywając go od komunistów. Najczęściej robili to ludzie, którzy w ogóle tej książki w ogóle nie czytali i nie zadali sobie trudu, by ją zrozumieć - podkreślił.

Literacki Nobel dla Tokarczuk

We wtorek w sztokholmskiej filharmonii Olga Tokarczuk odebrała dyplom i medal noblowski z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Polska pisarka została nagrodzona za rok 2018. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska. Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". W 2018 roku Tokarczuk otrzymała także międzynarodową nagrodę Bookera za powieść "Bieguni". 

Całej rozmowy możesz odsłuchać w Aplikacji TOK FM na telefonie!

DOSTĘP PREMIUM