Jak zmienić czytanie dziecku w przygodę i zabawę? "Wracamy do tego, co od dawna rodzice robili instynktownie"

Jak sprawić, żeby czytanie nie było suchą lekturą, gdzie rodzic czyta, a dziecko siedzi i słucha? O czytaniu wrażeniowym, które pomaga odbierać czytanie wielozmysłowo, a przy okazji wzmocnić relację z dzieckiem, opowiadała w TOK FM Aleksandra Czuń, doradczyni rodzicielska, trenerka metody self-reg oraz autorka tekstów aktywizujących dla dzieci i komentarza dla rodziców w książce "Rodzina Treflików. Czekamy na mamę".
Zobacz wideo

Aleksandra Czuń opowiadała w TOK FM o czytaniu metodą wrażeniową, czyli takim czytaniu dziecku, które je angażuje, zachęca do reakcji, aktywizuje. - To jest metoda stworzona przez panią Małgorzatę Swędrowską, która jest polską pedagog i autorką książek dla dzieci. Opiera się na tym, jak ożywić czytanie, jak sprawić, żeby to nie była tylko "sucha" lektura, kiedy my czytamy, a dziecko słucha bezczynnie, tylko jak czytanie odbierać wielozmysłowo i przy okazji wzmocnić relację z dzieckiem - tłumaczyła ekspertka.

Rozmówczyni Przemysława Iwańczyka wymieniła aktywności, które możemy zaproponować dziecku, nawiązując do tekstu książki czy opowiadania: - Jeśli np. bohaterowie książki klaszczą, to klaszczemy razem z nimi, jeżeli wypatrują czegoś za oknem, to my patrzymy, co jest za naszym oknem, tańczymy, ruszamy, przytulamy się i to czytanie zamienia się w przygodę i zabawę - tłumaczyła.

Nowa metoda, ale też powrót do to tego, co znamy

Sama metoda, jak tłumaczyła Aleksandra Czuń, jest stosunkowo nowa, ale opiera się na tym, co od dawna rodzice robili instynktownie. - Wracamy do tego, co wiemy, że służyło, co było dobre w nawiązywaniu relacji z dzieckiem - mówiła. 

Jak mówiła ekspertka metody self-reg książeczki o Treflikach, z których pierwsza ma teraz premierę, oparte są na filozofii rodzicielstwa bliskości, budowaniu relacji z dziećmi, podążaniu za nimi, w ogromnym szacunku do dzieci. - To czytanie metodą wrażeniową mocno się w te metody wpisuje, bo opiera się na tym, że jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możemy dać dziecku, jest bezpieczna, bliska więź z rodzicem, a wszystkie kompetencje społeczne wykształcą się przy okazji - podkreślała Aleksandra Czuń.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

TOK FM PREMIUM