Posłuchaj, zanim przeczytasz. Polecane książki na wakacje [PODCASTY]

Urlop wakacyjny to idealny czas, żeby nadrobić zaległości w lekturach. Polecamy kilka książek, które warto teraz przeczytać.

"Kaszpirowski. Sen o wszechmocy"

- Spodziewałem się, że będę miał do czynienia z szarlatanem. Kaszpirowski porusza się na granicy wiedzy naukowej i pewnego humbugu, ale robi to z dużą gracją - mówił na antenie TOK FM Gabriel Michalik, autor książki "Kaszpirowski. Sen o wszechmocy".

Autor książki wskazał, że jego samego najbardziej zaskoczyło zgłębienie historii triumfalnego przejazdu Kaszpirowskiego po Polsce. A także jego udział w wydarzeniu, które miało miejsce w czerwcu 1995 roku, kiedy to separatyści czeczeńscy zaatakowali Budionnowsk i wraz z nawet dwoma tysiącami zakładników zabarykadowali się w miejscowym szpitalu. Kaszpirowski pełnił rolę negocjatora i dzięki temu, że udało mu się znaleźć wspólny język z dowódcą Czeczenów Szamilem Basajewem, udało się doprowadzić do uwolnienia większości zakładników (choć nie udało się uniknąć rozlewu krwi). 

"Auroville. Miasto z Marzeń"

"Auroville. Miasto z Marzeń" Katarzyny Boni to książka o eksperymentalnym mieście, utopijnej wspólnocie, która od 50 lat istnieje w południowych Indiach. A jednocześnie opowieść o człowieku i uniwersalnych ludzkich doświadczeniach, takich jak szukanie ideałów, głębi duchowej, zagubienie, konflikty.

"Ludzkie sprawy"

Wiktor Osiatyński potrafił rozmawiać i mądrze słuchać. Do audycji "Zrozumieć świat" w TOK FM zapraszał znakomitych uczonych, wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach, a przeprowadzone przez niego długie uważne rozmowy składają się na książkę, którą czyta się niczym głęboki esej dotykający najważniejszych ludzkich spraw.

Z licznych rozmów, które narodziły się w radiowym cyklu "Zrozumieć świat" żona profesora Osiatyńskiego, Ewa Woydyłło-Osiatyńska, doktor psychologii i terapeutka uzależnień, wybrała kilkanaście i tak powstały "Ludzkie sprawy".

"Fajny kraj do życia"

Ochrona zdrowia, edukacja, prawa pracownika, zielona energia, zdrowe powietrze, Polska lokalna - wszystko to, gdyby było dopracowane, mogłoby sprawić, że kraj naszego życia stałby się "fajny". O tym, jak to zrobić, jest nowa książka Michała Sutowskiego.

"Przedwojnie"

- To jest książka, która stara się zrozumieć prawicę. Czasami mam wrażenie, że być może przeholowałem i jestem zbyt empatyczny wobec niektórych prawicowych bohaterów - mówi Łukasz Hassliebe, znany jako Galopujący Major, o swojej pierwszej powieści "Przedwojnie".

TOK FM PREMIUM