10 rzeczy do zrobienia w wakacje, na które wcześniej nie było czasu. Posłuchaj, aby dobrze wybrać [PODCASTY]

Zawsze obiecujesz sobie, że w wakacje w końcu nadrobisz zaległości w lekturach, muzyce i dobrych serialach? Ale jak nie zagubić się w gąszczu propozycji i wybrać coś naprawdę wartościowego? Dzięki podcastom TOK FM dowiesz się na co zwrócić uwagę. Posłuchaj, zanim wybierzesz.
Zobacz wideo

Wakacje już się zaczęły, ale nie martw się, z naszą pomocą przeczytasz to, co naprawdę warto, obejrzysz to, czego szukałeś i posłuchasz nowych płyt najlepszych wykonawców. 

1. Książka "Prince Polonia" Maxa Cegielskiego, wyd. Marginesy

Akcja powieści toczy się w latach 80. trochę w Polsce, trochę w Indiach, trochę w Singapurze. - To jest historia przyjaźni dwóch młodych chłopaków ze Szczecina: idealisty Radka i realisty Janka, którzy wciągają się w przemycanie. (...) Czyli trochę zapomniana historia początków polskiej transformacji i pierwszych kroków Polaków w kapitalistyczną rzeczywistość. I to wszystko jest okraszone młodzieńczymi rozterkami, nieco bardziej już uniwersalnymi - streszczała fabułę na antenie TOK FM Marta Perchuć-Burzyńska

Jak czyta się tę powieść? Czy warto do niej sięgnąć? Posłuchaj podcastu. 

2. Orwell i jego folwark oraz kryminalne powieści graficzne

 - To jest wielka uczta. Jestem cała podekscytowana. Przed nami bardzo dużo zabawy, a przed państwem jeszcze więcej, jeśli nie czytaliście lub nie oglądaliście tego, o czym będziemy rozmawiać - zachwalała Agnieszka Lichnerowicz w rozmowie z Łukaszem Wojtusikiem.

Czy po takim wstępie można nie sięgnąć po komiksy "Folwark Zwierzęcy", "Czarne nenufary" i "Klub detektywów"? Sprawdź, sam. 

3. Książka "Poufne" Mikołaja Grynberga, wyd. Czarne

'Poufne" to zbiór opowiadań, historii rodzinnej z Zagładą w tle. - Ta Zagłada gdzieś w tych historiach ciąży, my o niej wiemy, pamiętamy, chyba ona właściwie nie jest nawet nazywana - mówił w Poczytalnych Adam Ozga

Posłuchaj, o czym i w jaki sposób pisze Mikołaj Grynberg.

4. Książka "Ołowiane dzieci. Zapomniana epidemia" Michała Jędryki, wyd. Krytyka Polityczna

O jaką epidemię chodzi? Michał Jędryka przypomina w swojej książce o ołowicy, która dotknęła w szczególności dzieci z ubogich rodzin w latach 70. w katowickich Szopienicach. Chorowały na nią dzieci mieszkające i bawiące się w okolicach nieistniejącej już huty metali nieżelaznych. 

Autor zaczyna opowieść od relacji z pogrzebu kolegi z podstawówki i wspomnień znikającej klasy.  Książka to z jednej strony fabularyzowany reportaż z dochodzenia dwóch lekarek tego, co działo się z dziećmi, a z drugiej wspomnienia samego autora, który mieszkał wówczas w okolicy. 

5. Miuosh i płyta "Powroty"

"Lhotse", pierwsza zapowiedź kolejnego krążka Miuosha, pojawiła się w sieci już ponad rok temu. Wtedy też artysta zdradził w Radiu TOK FM, że trwają zaawansowane prace nad nowym materiałem. Do współpracy ponownie został zaproszony Michał FOX Król, choć tym razem raper chciał mieć większy wpływ na całokształt niż w przypadku poprzedniczki, czyli płyty "POP.". Na "Powrotach" gościnnie występują m.in. Natalia Nykiel, Mela Koteluk i The Dumplings. Posłuchaj rozmowy Kamila Wróblewskiego z Miuoshem. 

6. Kasia Lins i płyta "Moja Wina"

Powrót w wielkim stylu po udanym debiucie w 2018 roku. Dwa lata później Kasia Lins na "Mojej winie" zaskakuje doskonałymi tekstami, których pozazdrościć mogą najwięksi. Są jak poezja. Kasia ma szansę być jedną z najzdolniejszych autorek. "Moja wina" to przede wszystkim emocje. Tę płytę się przeżywa. Kasia Lins i Karol Łakomiec, współautor płyty, tworzą wyjątkowy duet tworząc również piękne teledyski. 

Posłuchaj podcastu Między słowami, w którym gościła Kasia Lins.

7. PRO8L3M i płyta Art Brut 2

Steez po raz kolejny sięga po sample z kultowych polskich utworów z lat 70., 80. i 90. W połączeniu ze świetnymi tekstami Oskara mamy mieszankę wybuchową. To podróż w czasie do Polski tuż po upadku komunizmu. Raczkującego kapitalizmu i powiewu Zachodu. "Art Brut 2" jest również opowieścią o dorastaniu i wkraczaniu w dorosłość. 

Posłuchaj rozmowy Marty Perchuć-Burzyńskiej z duetem PRO8L3M, który tworzą Piotr "Steez" Szulc i Oskar Tuszyński.

8. "Król Tygrysów,  czyli najpopularniejszy dokument w historii ludzkości?

- Fakt, że jest to dokument jest największą zaletą tego serialu, bo gdyby ktoś nakręcił fabułę bazującą na tej prawdziwej historii, to przyznam szczerze, że dla mnie byłaby ona tak przekombinowana, że w ogóle by mnie nie zainteresowała - stwierdziła w rozmowie z Anną Piekutowską Zuzanna Piechowicz. O kim opowiada więc serial? - To dokument o człowieku, który posiada ponad 200 tygrysów, prywatne zoo, jest poliamorycznym gejem, w dodatku byłym kandydatem na prezydenta USA i gubernatora oraz muzykiem country - wymieniała Piechowicz. 

9. A może coś o seksie?

Kiedy w pracy seksuolożki przydają się seriale? Zuzanna Piechowicz rozmawia z dr Agatą Loewe o "Seksie w wielkim mieście", "Ekipie", "Sex Education", "The Affair", "Opowieściach z San Francisco", "Pamiętnikach Call Girl", "Masters of Sex" i wielu innych. Które z nich trzeba koniecznie zobaczyć, a które można sobie darować?

10. Najlepsze seriale polityczne

"Rok za rokiem", "Spisek przeciwko Ameryce", "Ekipa" i "Okupowani" - który serial polityczny wybrać i czego możemy się po nim spodziewać? Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM