Książka w prezencie. Poznaj niezwykłe, inspirujące życiorysy [PRZEGLĄD]

Alpiniści, politycy, przywódcy - ich biografie inspirują i fascynują. Podpowiadamy, po które pozycje książkowe opowiadające o słynnych postaciach warto sięgnąć. Zwłaszcza, że książka jako prezent sprawdza się zawsze.

Szukacie lektury na święta? Oto kilka ciekawych propozycji opowiadających o niezwykłych ludziach.

Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku

Maciej Berbeka był bardzo barwną postacią. Znany przede wszystkim jako himalaista zajmował się też malarstwem, a także scenografią w Teatrze im. S.I. Witkacego w Zakopanem. Był pierwszym człowiekiem, który zimą przekroczył wysokość 8000 metrów w Karakorum. Zginął w 2003 roku pod Broad Peak.

Jego sylwetkę przybliża w książce "Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku" Dariusz Kortko, redaktor naczelny katowickiej redakcji "Gazety Wyborczej". Wcześniej pisał m.in. o Krzysztofie Wielickim, Jurku Kukuczce,  Mirosławie Hermaszewskim i Zbigniewie Relidze. Przed autorem stało trudne wyzwanie, bo bohater książki nie opowiadał o sobie zbyt często, nie prowadził też dziennika. 

Ziemia obiecana - Barack Obama

Sam o sobie postanowił opowiedzieć z kolei Barack Obama. W swojej autobiografii opisuje m.in. najważniejsze momenty swojej prezydentury. Wśród nich był kryzys ekonomiczny, polowanie na bin Ladena czy eksplozja platformy wiertniczej Deepwater Horizon.

Obama opowiada również o bardziej osobistych tematach, o rodzinie, o swojej młodości. Wiele uwagi poświęca też demokracji - temu, jaka jest krucha i jak bardzo trzeba o nią dbać.

Pierwszy tom wspomnień Baracka Obamy "Ziemia obiecana" (A Promised Land) w ciągu jednego dnia sprzedał się w USA i Kanadzie w nakładzie 890 tys. egzemplarzy.

Szczerze - Donald Tusk

Dla czytelników, których bardziej interesuje polityczna historia Europy niż Stanów Zjednoczonych, z pewnością ciekawą propozycją jest "Szczerze" Donalda Tuska, byłego Przewodniczącego Rady Europejskiej, który podczas swojego urzędowania musiał zmierzyć się z wieloma dramatycznymi wydarzeniami. Od zamachów terrorystycznych w Paryżu i Brukseli przez kryzys uchodźczy i śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza po niezwykle trudne negocjacje w sprawie Brexitu. Książka Tuska "Szczerze" to też hołd dla wielkiego marzenia, jakim była Unia Europejska.

I. Refleksje o przywództwie jutra

A skoro o przywódcach mowa - co sprawia, że ktoś jest dobrym liderem? Tego dowiecie się z książki Jacka Santorskiego.

Jacek Santorski to doświadczony psycholog społeczny i psycholog biznesu, twórca Akademii Psychologii Przywództwa. W rozmowie z dziennikarzem Pawłem Oksanowiczem tłumaczy, co wyróżnia najbardziej efektywnych przywódców.

"I. Refleksje o przywództwie jutra" bazując na doświadczeniu pracy z najlepszymi, dzieli się poradami, daje też ciekawe przykłady.

TOK FM PREMIUM