Książka pod choinkę. Propozycje dla wymagających czytelników [TYTUŁY]

Decyzja o sprezentowaniu komuś na święta książki wydaje się łatwa i oczywista. Problem pojawia się, gdy trzeba wybrać konkretny tytuł... Przychodzimy z pomocą - oto propozycje prezentów dla wymagających czytelników.

"Moja znikająca połowa" - studium tożsamości

W USA możesz być czarny, nawet jeśli twoja skóra jest jasna jak mleko. Wystarczy jeden przodek, jedna kropla "niewłaściwej" krwi.

Bliźniaczki Stella i Desiree wychowują się w ubogiej afroamerykańskiej rodzinie na Głębokim Południu. Tam, skąd pochodzą, nie czeka ich żadna przyszłość, a jedyną szansą jest ucieczka z domu. W wielkim świecie życie, które do tej pory dzieliły, rozpada się na dwie niedopasowane połówki. Desiree wciąż należy do czarnej społeczności, a Stella zrywa kontakt z rodziną i potajemnie wychodzi za białego mężczyznę, który nic nie wie o jej przeszłości.

Po latach kłamstw losy sióstr rozdzielonych setkami kilometrów splotą się na nowo, gdy niespodziewanie skrzyżują się drogi ich własnych córek. Łącząc wiele wątków i pokoleń, od Głębokiego Południa po Kalifornię, od lat 50. do 90. XX w., Brit Bennett tworzy emocjonującą historię relacji dwóch sióstr i stawia jedno z najważniejszych pytań: czy jesteśmy tym, kim się czujemy, czy tym, za kogo uważają nas inni?

Niesamowicie aktualna i przełamująca schematy opowieść, która stawia pytania o poczucie tożsamości, jej autentyczność i kreację. - Bohaterowie Bennett szukają dróg ucieczki przed światem, do którego nie chcą przynależeć, i udowadniają, że życie w zgodzie z samym sobą jest możliwe. Nawet jeśli czasem płaci się za to wysoką cenę - pisał o książce "Moja znikająca połowa" Michał Nogaś. 

"Moja znikająca połowa" - Brit Bennett - SPRAWDŹ >>

Kraj pod napięciem. Wrzenie Francji

Czy rodzice są odpowiedzialni za błędy swoich dzieci? - pyta Veronique, biała katoliczka, wcześniej obywatelka, a potem już tylko "matka terrorysty" sądzona za finansowanie organizacji terrorystycznej. Czy żona poligamisty może stać się emancypantką? Jak obrzezane kobiety mogą odzyskać godność? Dlaczego imigranci zaczęli głosować na prawicę? Na czym polega francuski antysyjonizm? Jak współistnieć w różnorodności?

Poznajcie Ibrahima, z którym autorka prowadziła rozmowy przez cztery lata - radykalnego muzułmanina, ex-złodzieja i sprzedawcę narkotyków, który umie czytać z ludzi i ma dar jasnowidzenia. Z jego losów oraz z losów innych bohaterów "Wrzenia" - kobiet i mężczyzn, imigrantów i rdzennych Francuzów, śniadych i białych, żydów i katolików, wykształconych i niepiśmiennych, biednych i bogatych - wyłania się obraz kraju w ciągłym napięciu i pełnego sprzeczności ale i poszukującego wewnętrznego porozumienia. Czy jest na nie szansa?

Brawurowy i zaskakujący zbiór reportaży Anny Pamuły - polskiej reporterki na stałe mieszkającej we Francji - rozmowy, rekonstrukcje sądowe, miniatury obyczajowe - uświadamia nam, że świat to naczynia połączone - czasem niewidoczne ale mogą zdecydować o życiu każdego z nas.

"Wrzenie. Francja na krawędzi" - Anna Pamuła - SPRAWDŹ >>

Co się stało z naszą demokracją? Anne Applebaum o specjalnym rodzaju nostalgii

Co się stało pomiędzy dwoma przyjęciami - sylwestrowym, które autorka wraz z mężem wydała na koniec XX wieku, i tym z 2019? Dlaczego część przyjaciół i znajomych nie chce rozmawiać nawet przez telefon? Co ich poróżniło? Co się stało z Polską, która przez ten czas odniosła niewątpliwy sukces polityczny, gospodarczy, kulturalny?

Co się stało z Europą i Ameryką? Dlaczego demokracja zdaje się w odwrocie?

W formie precyzyjnej, ale pośród mocnych słów o dzisiejszych politykach - od Kaczyńskiego i Jacka Kurskiego po Borisa Johnsona - Anne Applebaum zastanawia się nad stanem dzisiejszej demokracji. Do czego prowadzi specjalny rodzaj nostalgii, gdy za wszelką cenę chce się zrekonstruować przeszłość, choć to niemożliwe? Dlaczego demagogowie znowu zaczęli wygrywać i czym jest niebezpieczne „średnie kłamstwo”, którym się posługują? Jak politycy o dyktatorskich skłonnościach wykorzystują pandemię koronawirusa?

Applebaum opowiada o Polsce PiS-u, Węgrzech Orbána, Wielkiej Brytanii brexitowców, wreszcie o swojej ojczyźnie - USA - i zdumiewającej prezydenturze Trumpa. Podobieństwa wskazujące na "zmierzch demokracji" są oczywiste. Na szczęście historia uczy, że ona się odradza, czego sami w tej chwili w Polsce zdajemy się doświadczać. Tylko co jeszcze musi się zdarzyć, byśmy rzeczywiście mogli wrócić na demokratyczne tory?

Przenikliwa diagnoza wybitnej badaczki współczesnej polityki i laureatki Pulitzera 

"Zmierzch demokracji. Zwodniczy powab autorytaryzmu" - Anne Applebaum - SPRAWDŹ >>

Trudne życie nastolatka i nastolatki

Nauczyciel Roku 2018, psycholog, nauczyciel etyki i filozofii, nominowany do Global Teacher Prize, czyli "nauczycielskiego Nobla", fan Harry’ego Pottera i klocków Lego zebrał od młodych ludzi pytania i wątpliwości, z którymi się borykają. Czy to źle być smutnym? Czy warto się zakochiwać? Jak znieść porażkę? Co się stanie, jak wyjdę przed szereg? Dlaczego wygląd jest taki ważny? Następnie odpowiedział na te pytania - opierając się na swojej wiedzy psychologicznej oraz na historiach bohaterów znanych z książek i filmów. Są wśród nich postacie z "Harry’ego Pottera", "Władcy Pierścieni", "Stranger Things", "Gwiezdnych Wojen" czy Avengersów. "Szkoła bohaterek i bohaterów" to poradnik psychologiczny, który czyta się jak powieść przygodową!

Książkę ilustrowała Marta Ruszkowska, której poetyckie grafiki są jak materiał wprost na koszulki, torby czy tatuaże.

- Lektura idealna. Nie dość że nie ma stempla od ministra edukacji, to jeszcze odsyła do fantastycznych książek, które… też go nie mają. A takie lubimy najbardziej. Wierzę, że książę Przemka pokochacie. I jeśli ktoś kogoś będzie zmuszał do jej czytania, to nie minister, a Wy. Zupełnie tak jak ja! - taką rekomendację wystawiła książce Staronia dziennikarka Justyna Suchecka. 

"Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem" - Przemek Staroń - SPRAWDŹ >>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM