Cyberpunk do czytania. Polecamy książki o dystopijnej przyszłości

Chociaż cyberpunk najbardziej możemy kojarzyć z filmów czy gier, to ten podgatunek sicence - fiction zapoczątkowany został przez literaturę. Po które cyberpunkowe książki warto sięgnąć? Podpowiada Martyna Osiecka.

Cyberpunkowy klasyk - “Trylogia ciągu” Williama Gibsona

 Pierwszy tom trylogii - “Neuromancer” zdobył najważniejsze nagrody w świecie literatury fantastycznej - Hugo i Nebulę. Gibson przedstawia świat, pozwalający przenieść naszą świadomość do cyberprzestrzeni. Nad głowami wisi nam telewizyjne niebo pokryte logotypami wielkich korporacji, a w Japonii, gdzie toczy się akcja, transakcje gotówkowe są nielegalne. Czym zajmuje się główny bohater książki Gibsona? Hakerstwem! Na podstawie książki w 1988 roku powstała gra o tym samym tytule.

Książka, na podstawie której powstał kultowy film - “Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?” Philipa K. Dicka.

Przenosimy się do nieodległego roku 2021. Czytając książkę śmiało możemy przywoływać obrazy filmowego San Francisco, ponieważ Philip Dick powiedział, że film przedstawia miasto “dokładnie tak, jak sam je sobie wyobrażał”. Ridley Scott w “Łowcy androidów” jednak mocno uszczupla część wątków. Jak tytułowe owce i inne elektryczne zwierzęta, które zastępują ludziom niemal całkiem wymarłą z powodu radioaktywności faunę. W filmie zabrakło też religii z jej przywódcą Mercerem na czele, a androidy, na które poluje poluje Rick Deckard wcale nie chcą przedłużyć swojego życia. Czego chcą? To już znajdziecie na kartach książki.

Cyberpunk piórem kobiety - “Głupcy” Pat Cadigan

Narracja jest pierwszoosobowa, ale cały czas nie jesteśmy pewni, kto jest narratorką. W ciemnych uliczkach świata wykreowanego przez Pat Cadigan dilerzy zamiast narkotyków sprzedają wspomnienia. W ten sposób możesz zostać "wspomnieniowym ćpunem", jak Merceline. Może Marceline tonie we wspomnieniach aktorki Marvy? A może wspomnienia dwóch pozostałych narratorek są używane przez "psychopolicjantkę" do rozbicia grupy Pewnych Bardzo Fajnych Ludzi? Z którą z tych postaci naprawdę poruszamy się w świecie pełnym hologramów, dającym możliwość programowania osobowości, czy przerobieniem twarzy i strun głosowych w kilka minut? 

Coś świeżutkiego i z rodzimego podwórka - “Antologia polskiego cyberpunka”  z tekstami Pawła Majki, Łukasza Orbitowskiego, Tobiasza Piątkowskiego, Roberta J. Szmidta i Roberta Wegnera

Pięć opowiadań czterech polskich autorów fantastyki i jednego scenarzysty komiksów. Choć niektóre teksty bardziej zahaczają o cyberpunka, niż reprezentują jego czystą postać, to jednak każdy znajdzie coś dla siebie. W “Antologii polskiego cyberpunka” znajdziemy strzygi i dybuki, które nawiedzają systemy operacyjne nowoczesnych domów oraz podrasowane technologicznie gangi pogrążone w walkach między sobą. Przeczytamy też o klasycznej cyberpunkowej wojnie między korporacjami rządzącymi w mieście. Antologię znajdziemy nie tylko w formie papierowej, ale również audiobooka, którą m. in. czyta znany z anteny TOK FM i “Książki na głos” Filip Kosior.

Przewodnik po Night City i świecie Cyberpunka 2077 - “Cyberpunk 2077”

Z jedynej oficjalnej książki o świecie gry poznamy historię upadku USA i wojen korporacyjnych. Dowiemy się, czym są cyberwszczepy i do czego ludzkość je wykorzystuje. Będziemy wiedzieć, na czym polega Braindace zanim doświadczymy go jako główny bohater/ka V. Zagłębimy się w kolejne dzielnice Night City i przyjrzymy się wszystkim warstwom społecznym. A to tylko mała część przewodnika po świecie Cyberpunka, który zaostrza apetyt na grę.

TOK FM PREMIUM