Książki na prezent pod choinkę. 6 pewniaków na ostatnią chwilę od kulturalnysklep.pl

Święta za pasem, a wielu z nas wciąż nie ma prezentu dla najbliższych. Co wybrać, kiedy nie mamy czasu na rękodzieło, na śledztwo ws. preferencji obradowanego/ej jest już za późno, a nie chcemy prezentem trafić jak kulą w płot? Dobrym pomysłem zawsze i od zawsze są książki. Oto szybki przegląd tych, które świetnie sprawdzą się jako świąteczny podarunek.
Zobacz wideo

"Mroczny Eros", Michał Rusinek 

"Mroczny Eros. Pypcie na języku polityki" to najnowsza książka w bestsellerowym cyklu felietonów o współczesnej polszczyźnie i obyczajach Polaków. Krzepiąca odtrutka na nieznośny język, który nas otacza i arcyzabawna dawka kultury języka. 

Zajawka ecommerce / Publio / Mroczny ErosZajawka ecommerce / Publio / Mroczny Eros MCiosmak

O swojej książce autor mówi tak: Ten, kto przygląda się współczesnemu językowi, zwłaszcza językowi polityków, powinien mieć oko uzbrojone w najczulszy mikroskop, czasami teleskop, a od czasu do czasu okrągłe okularki Freuda. Chodzi przecież o to, by wychwycić to, co ukryte: w szczególe, w oddali, w czynności pomyłkowej. Politycy często przecież mają ochotę coś przed nami ukryć, ale język ich zdradza. Od pewnego czasu jednak całe to oprzyrządowanie można odstawić na bok. To, co zwykle ukryte, pojawia się bowiem na samym wierzchu, jest artykułowane wprost i nie wymaga właściwie nawet spostrzegawczości, o językoznawczym czy retorycznym aparacie nie wspominając. Nawet zwykły krótkowidz to dostrzeże. 

Tu możesz zamówić książkę >>>

"Krwawnik, mniszek, ułudka", Natalia de Barbaro 

Wyjątkowe wydanie zbioru poezji autorki bestsellerowej "Czułej przewodniczki", którą pokochały tysiące czytelniczek. "Krwawnik, mniszek, ułudka" to zapis poetyckiej drogi, którą od lat podąża Natalia de Barbaro, wyróżniona Nagrodą Konstantego A. Jeleńskiego za debiutancki zbiór "Ciemnia". 

Zajawka ecommerce / Publio / Krwawnik, mniszek, ułudkaZajawka ecommerce / Publio / Krwawnik, mniszek, ułudka MCiosmak

"Krwawnik, mniszek, ułudka" zawiera wznowienia tomów "Ciemnia" i "Tkanka", a także niepublikowane dotąd wiersze autorki. Poezja Natalii de Barbaro krąży wokół tematów, w których to, co drobne, materialne odbija się w tym, co metafizyczne. Nowe utwory poetyckie potwierdzają, że kierunek, w jakim zmierza poezja de Barbaro nie zmienił się, choć dojrzał, wyostrzył się, już nie pyta o pozwolenie, tylko jasno i precyzyjnie opowiada o światach, na które poetka chce, byśmy zwrócili uwagę. Upomina się o nią dla tego, co wciąż jeszcze nieutracone, czyli warte naszego starania. To poezja kameralnego, ale odważnego mówienia. Opowiadania sobie historii cudzego i własnego istnienia. 

Zobacz i zamów książkę >>>

"A bodaj ci nóżka spuchła", Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek 

Rozmowa rzeka znanej i lubianej pary Jerzy Bralczyk - Michał Ogórek.  

Z czego śmieją się Polacy, a co było zabawne dla starożytnych Greków? Autorzy przekomarzają się i dyskutują o humorze specyficznie narodowym, regionalnym, charakterystycznym dla profesorów, aktorów, a nawet dla Pana Boga. Gawędząc, przeskakują z epoki do epoki, od polityki do piosenki, od kabaretu do komedii - i z powrotem, cały czas w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, co nam daje humor, jakie potrzeby zaspokaja. Co nas śmieszy dzisiaj, a co śmieszyło kiedyś, jak się nasze poczucie humoru zmienia w czasie i odbija w kulturze, literaturze, piosence, obyczaju, języku. 

Zajawka ecommerce / Publio / A bodaj Ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszyZajawka ecommerce / Publio / A bodaj Ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy MCiosmak

Bralczyk i Ogórek przedzierają się przez gałęzie humoru szczególnie wybujałe w Polsce, ale też wracają do własnych młodych lat i dzieciństwa, by cytować rozmaite wierszyki, również te edukujące przez makabrę, i wspominać, co śmieszyło kiedyś, a dzisiaj już nie przejdzie. Wszystko to jest okraszone niezwykłą znajomością literatury, filmu i kabaretu, nie tylko zresztą rodzimej produkcji. Wyborna lektura.

Tu możesz kupić książkę >>>

"Wspomnienia", Sinéad O'Connor

Sinead O’Connor pisze emocjonalnie i często całkowicie niepoprawnie politycznie. Opowiada o bolesnych  relacjach z matką, wspomina ojca i macochę, którzy przekazują ją pod opiekę zakonnic. Przepustką do lepszego świata staje się dopiero debiutancki album, gdy jako młodziutka artystka odnosi wielki sukces. 

Występ w programie "Saturday Night Live", gdy podarła zdjęcie Jana Pawła II w geście protestu przeciw tolerowaniu przestępstw na tle seksualnym przez Kościół katolicki, był w jej życiu przełomowy. Została  wybuczana na kolejnym koncercie, a jej kariera ogromnie ucierpiała na skutek jej zuchwałego aktu odwagi.

Sinead O'Connor 'Wspomnienia'Sinead O'Connor 'Wspomnienia' mat. prom. (Wydawnictwo Agora)

Nieprzepracowane traumy nie dają o sobie zapomnieć. Ma niespełna 21 lat, kiedy przychodzi na świat jej pierwszy syn i bierze ślub. Urodzi jeszcze trójkę dzieci i tyle samo razy wyjdzie za mąż, choć już nie za ojców swoich dzieci.

Joanna Wróżyńska, dziennikarka "Wysokich Obcasów" pisze o niej tak: Ludzie całkowicie zawiedli tę chudą pankówę o wielkich, ufnych oczach i zamiast ratować, popchnęli w przepaść, nad którą i tak już stała. We "Wspomnieniach" opowiada  swoją wersję wydarzeń. Nie szuka akceptacji czy przebaczenia, przekonuje, że są takie przekonania, dla których warto zaryzykować wszystko. Chce jednak, żebyśmy wreszcie ją zrozumieli. Kiedy rozmawiałyśmy w 2020 r. powiedziała mi, że w życiu artystycznym niczego nie żałuje i dodała: "ale w prywatnym - jasne, żałuję milionów rzeczy, ale tego ci już nie powiem. Chcę, żeby wszyscy myśleli, że jestem wspaniała".  

Tak dobre, że będziecie chcieli przeczytać je dwa razy - "Independent"

Zamów książkę >>>   

"Śpij dobrze", Nick Littlehales

Nick Littlehales był m.in. trenerem Christiano Ronaldo. Uczył go... spać. Teraz dzieli się swoją wiedzą na temat tego, jak spać, by dobrze się wyspać.

Jedną trzecią życia spędzamy w łóżku. Ale czy wiemy, jak sprawić, by nasz sen skutecznie regenerował nasze siły, porządkował myśli, uspokajał rozbujane w ciągu dnia emocje? Większość z nas  nie zwraca uwagi na niespokojne noce, ciągnąc kolejny dzień na koktajlu z kofeiny i cukru.  A przecież jakość wypoczynku wpływa na nasz nastrój, motywację, umiejętność podejmowania decyzji, determinuje wydajność w pracy i w domu.

Okładka książki 'Śpij dobrze'Okładka książki 'Śpij dobrze' kulturalnysklep.pl

Nick Littlehales, "guru od snu", w przełomowej książce odkrywa swoje metody, które pomogły wysypiać się  gwiazdom sportu. Teraz możemy skorzystać z nich wszyscy.

Jak programować własny cykl snu?
Jaka jest optymalna temperatura w pomieszczeniu?
Jaka pościel jest najlepsza?
Dlaczego drzemki są rzeczywiście dobre dla organizmu?
Ucz się od najlepszych, żyj szczęśliwie i… śpij dobrze!

Sir Alex Ferguson: Nick Littlehales pomaga sportowcom, w tym drużynie Manchester United, zmaksymalizować jakość snu, a tym samym ogólną wydajność. Z całego serca popieram.

Zobacz i kup książkę >>>

"Wybór", Anne Applebaum, Donald Tusk

W naszych burzliwych czasach nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądało jutro. Lecz wiemy, że jutro zależy od tego, co zrobimy dzisiaj, teraz. Dlatego nie mamy prawa do pesymizmu - mówią Anne Applebaum i Donald Tusk w swoich rozmowach o najważniejszych wyborach, przed jakimi stoją Polska, Europa i świat.

"Wybór" to przede wszystkim książka przeciw poczuciu bezsiły i bezradności a także o powrocie nadziei i wiary w zwycięstwo demokratycznych wartości i demokratycznego świata. Ale to więcej niż apel - to również opowieść o drogach, które do tego prowadzą.

Applebaum i Tusk w dwunastu błyskotliwych rozmowach odpowiadają na najgorętsze pytania dotyczące Polski i Europy: Dlaczego Unia Europejska, chociaż jest potęgą, częściej bywa chłopcem do bicia? Na czym polega pakt z diabłem, który podpisali Orban, Kaczyński i inni autorytaryści? Jak podzieliliśmy się na obce sobie plemiona i czy potrafimy mimo to wspólnie żyć? Jak sprawić, by w kryzysie migracyjnym przyzwoitość nie stała się synonimem bezradności a ksenofobia synonimem skuteczności? Dlaczego Polska może stać się państwem frontowym i jakie mogą być tego konsekwencje? Czy patriotyzm nieuchronnie zagarnęli dla siebie nacjonaliści? Dlaczego Rosja chce podzielić Europę? Czy Chiny wygrają cyfrową walkę o kontrolę nad światem? Jak demokraci mają znów wygrywać wybory - nie tylko w Ameryce? Jak bardzo boli hejt?

Zajawka ecommerce / Publio / Wybór 5Zajawka ecommerce / Publio / Wybór 5 MCiosmak

Applebaum i Tusk oprowadzają nas nie tylko po kluczowych problemach współczesnego świata, ale też po kulisach polityki. W ich opowieściach głęboka analiza współczesności przeplata się z fascynującymi opowieściami i anegdotami o Joe Bidenie, Viktorze Orbanie, Borisie Johnsonie, Angeli Merkel, Emmanuelu Macronie, Władimirze Putinie, Jarosławie Kaczyńskim.

Te wyjątkowe rozmowy są zderzeniem dwóch uzupełniających się a czasem pozostających w żywym sporze perspektyw: wybitnej publicystki i autorki książek o najnowszej historii oraz wytrawnego praktyka, który poddaje polityczne teorie, również te gorąco przez siebie wyznawane, wielowymiarowej weryfikacji.

Donald Tusk: Niezależnie od okoliczności musimy na nowo uwierzyć w swoje siły i w swoje racje. Za dużo było i jest po naszej stronie i w nas samych ponuro zawodzących Kasandr, rozpaczających Priamów, tragicznych Hektorów i pechowych Achillesów, a za mało Odyseuszy, sprytnych, nieustępliwych, szukających rozwiązań nieszablonowych, a przecież odważnych i wiernych. I zwycięskich!

Anne Applebaum: Mam mówić moim dzieciom i ich przyjaciołom, że to już koniec, że demokracja się skończyła, a Chiny wygrają? Że Europa skazana jest na rozpad? To nie tylko jest nieodpowiedzialne. To przede wszystkim nieprawda, w każdym razie nie musi być prawda, i naszym obowiązkiem jest nieustannie powtarzać, że historia nie jest zdeterminowana, demokracja powróci, a chiński model nie musi zapanować na całym świecie.

Zamów książkę >>>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM