Nike 2023 dla Zyty Rudzkiej. "Przyjmuję tę nagrodę jako nagrodę dla mojej bohaterki"

Podczas uroczystej gali w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie ogłoszono laureatkę tegorocznej edycji Nagrody Literackiej "Nike". Zyta Rudzka została nagrodzona przez jury za powieść "Ten się śmieje, kto ma zęby". Nagroda Literacka została wręczona po raz 27.
Zobacz wideo

Zyta Rudzka - autorka powieści "Ten się śmieje, kto ma zęby", to laureatka tegorocznej edycji Nagrody Literackiej "Nike". Nagroda Literacka została wręczona po raz 27. podczas uroczystej gali w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie

- Przyjmuję tę nagrodę jako nagrodę dla mojej bohaterki, która właściwie codziennie wykonuje wysiłek egzystencjalny, żeby przeżyć, żeby żyć, ale przede wszystkim, żeby żyć na swoich zasadach. Bardzo dziękuję - mówiła Zyta Rudzka.

Laudację wygłosiła przewodnicząca kapituły - Inga Iwasiów.

Grzegorz Piątek wygrał plebiscyt czytelniczek i czytelników "Gazety Wyborczej" na książkę roku 2022 za reportaż historyczny o Gdyni - "Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939".

W finale "Nike" 2023 znaleźli się autorzy trzech powieści, tomu poetyckiego i trzech reportaży. Oprócz Zyty Rudzkiej i Grzegorza Piątka byli to Wiktoria Bieżuńska, Anna Bikont, Ilona Wiśniewska, Mateusz Górniak i Piotr Sommer.

W ubiegłym roku Nagrodę Literacką - za tom poetycki "Mondo cane" - otrzymał Jerzy Jarniewicz.

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

TOK FM PREMIUM