Rozbudowa autostrady A4. Jest umowa na wykonanie analiz i trzy warianty nowej trasy

Wrocławski oddział GDDKiA podpisał w czwartek umowę na wykonanie analiz dotyczących rozbudowy autostrady A4 na odcinku od Wrocławia do Krzyżowej. Pod uwagę brane są trzy warianty.
Zobacz wideo

Autostrada A4 w dolnośląskim to najstarszy odcinek autostrady w Polsce. Od Wrocławia do Krzyżowej - jak przekonują drogowcy - "nie spełnia on w pewnym zakresie warunków technicznych przewidzianych dla autostrad". Nie posiada m.in. pasa awaryjnego (ten występuje tylko w krótkich odcinkach), przez co podczas wypadków czy kolizji na trasie tworzą się wielokilometrowe korki. Brakuje też miejsc obsługi podróżnych.

W czwartek wrocławski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisał umowę na wykonanie analiz techniczno-ekonomiczno-logistycznych dotyczących przebudowy tego fragmentu. Chodzi o ponad 100-kilometrowy odcinek A4 od Wrocławia (granica województwa) do Krzyżowej.

Wykonawcą całego przedsięwzięcia jest firma WYG International Sp. z o.o.

Trzy warianty tras

Jak podaje GDDKiA, pod uwagę brane są trzy warianty zmiany trasy.

Wariant pierwszy to rozbudowa istniejącej autostrady A4 w następujący sposób: budowa jednej jezdni (3 pasy ruchu + pas awaryjny) równolegle do istniejącej A4, po wcześniejszej przebudowie węzłów i budowie nowych obiektów inżynierskich. Następnie przełożenie ruchu na wybudowaną nitkę, rozbiórka starej nawierzchni i budowa drugiej nitki (3 pasy ruchu + pas awaryjny).

Wariant drugi to budowa A4 w nowym korytarzu przebiegającym stroną południową od węzła Wrocław Wschód do węzła z istniejącą A4 na wysokości Legnicy (z uwzględnieniem budowanej S3) i rozbudowa A4 po śladzie na odc. Legnica - Krzyżowa.

Wariant trzeci natomiast to budowa A4 w nowym korytarzu przebiegającym stroną południową od  węzła Wrocław Wschód do węzła Krzyżowa, a na istniejącym ciągu A4 przeanalizowanie wyburzenia obiektów inżynierskich i budowa skrzyżowań jednopoziomowych.

"Analiza pozwoli na podjęcie dalszych decyzji dotyczących kompleksowych rozwiązań dla tego odcinka autostrady A4 i dokonanie optymalnego wyboru dostosowania autostrady A4 do potrzeb użytkowników w bliższej i dalszej perspektywie czasowej" - informują przedstawiciele GDDKiA.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM