Egzamin na prawo jazdy. Nowe przepisy już od poniedziałku 1 lipca

Już od najbliższego poniedziałku - 1 lipca - wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące egzaminów na prawo jazdy. Zakładają między innymi odciążenie egzaminatorów i skrócenie czasu oczekiwania na egzamin.
Zobacz wideo

Jedną z ważnych zmian, która ma przysłużyć się przede wszystkim kursantom, jest sporządzenie konkretnego katalogu błędów, które mają powodować przerwanie egzaminu na prawo jazdy i tym samym ograniczenie pewnej dowolności ze strony egzaminatora.

- Nie chcemy tego, żeby Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego czy egzaminatorzy sobie coś domyślali, a później różne osoby będą się skarżyły [na ich decyzje - red.] - mówi Piętka. Zatem zamiast umownego "stwarzania zagrożenia" w ruchu drogowym, kursant ma otrzymać dokładny "feedback" z tego, co poszło nie tak i jakie błędy popełnił.

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Maksymalnie 8 egzaminów na egzaminatora

Kolejna ważna zmiana dotyczy pracy egzaminatorów. Po wejściu w życie nowych przepisów będą mogli przeprowadzić maksymalnie osiem egzaminów praktycznych dziennie i - co ważne - nie więcej niż jeden na godzinę.

W założeniu resortu wprowadzenie takiego limitu ma zakończyć celowe oblewanie kursantów tylko po to, żeby egzaminujący zdołał wyrobić dzienną normę podyktowaną przez pracodawcę.

- Jeżeli egzamin trwa 45 minut, a egzaminator ma osiem godzin pracy i ma zrobić, bo tak sobie zażyczył dyrektor WORD-u, 12 egzaminów w ciągu tych ośmiu godzin, to jakby z założenia część egzaminów musi być oblanych - podkreśla Tomasz Piętka.

Według przedstawicieli Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, z którymi rozmawiał reporter TOK FM Tomasz Fenske, istnieje zagrożenie, że w związku z ograniczeniem pracy egzaminatorów - potrzeba będzie więcej ludzi do pracy. A co za tym idzie, można spodziewać się wzrostu kosztów egzaminów na prawo jazdy.

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Koniec z długim oczekiwaniem

W nowelizacji przepisów ministerstwo chce ukrócić również wielogodzinne oczekiwania na egzamin teoretyczny bądź praktyczny. Do tej pory, w wielu ośrodkach, godziny ich rozpoczęcia były podawane orientacyjnie. W związku z tym, częstą praktyką były sytuacje, w których egzamin umówiony na przykład na godzinę 9.00, odbywał się kilkadziesiąt minut później.

Zdaniem przedstawicieli resortu, takie praktyki źle wpływały na osoby egzaminowane, zwiększały stres i ryzyko niezdania egzaminu. Po wejściu w życie nowelizacji egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy będzie się rozpoczynał o dokładnie wyznaczonej godzinie.

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Kategoria AM teraz także na czterokołowcu

Obecnie egzamin praktyczny na kategorię AM (dawna kara motorowerowa) odbywał się wyłącznie przy użyciu motoroweru. Nowelizacja z lipca 2019 roku ma pozwolić osobom z problemami zdrowotnymi na skorzystanie także z czterokołowca lekkiego, przy zdawaniu na tę kategorię prawa jazdy.

Część przepisów przygotowanych przez Ministerstwo Infrastruktury ma wejść w życie już od poniedziałku 1 lipca. Pozostałe - dotyczące pracy egzaminatora i wyznaczania konkretnych godzin egzaminu - od 1 stycznia 2020 roku.

TOK FM PREMIUM